Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Uroderma_magnirostrum Iglesia_de_San_Cipriano Rudy_Pevenage Geografía_de_la_Republica_Dominicana Iglesia_de_Nuestra_Señora_de_la_Anunciacion_(Huecija) Reino_de_los_Serbios_Croatas_y_Eslovenos_(1918_1929) Río_Ishikari Fuerza_Aérea_de_Croacia Municipio_de_Liberty_(condado_de_Shelby,_Indiana) Rensenbrink Glorioso_colegio_nacional_de_san_carlos Reinos_hausas GJ_370 Union_pour_la_majorite_presidentielle Municipio_de_Harrison_(condado_de_Potter,_Pensilvania) Roger_Taillibert Rio_Vichada Gayumilla_(fruto) Gas_ciudad República_Autoritaria_(Chile) Municipio_de_Malcom_(condado_de_Poweshiek,_Iowa) Glotón Urostigma_tomentellum Ryan_AQM-91_Firefly Municipio_de_Washington_(condado_de_Monroe,_Ohio) Gesto_por_la_Paz Trois_Rivières Musculo_glúteo_menor Gert_Hoogenstrijd Renault_Laguna_II SIV Saadianos Iglesia_del_Carmen_(Cadiz) Rougé Geografia_de_Monaco Uria_aalge Ruben_Boumtje-Boumtje Gareth_Gates Municipio_de_Michigan Incandescente_Blues_Band Gelu_Vlașin GJ_484 Indice_de_Precios_de_Consumo Retorno_a_Hansala Municipio_de_Mulligan_(condado_de_Brown,_Minnesota) General_de_Division Trogen S._D._L. Rio_Tinto_PLC Municipio_San_Joaquín_(Carabobo_Venezuela) Reloj_Mundial_(Weltzeituhr) Río_Vilaine Fudbalski_Klub_Berane VNV Rubeosaurus

html map