Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saint_Pierre Senor_de_Cascais Santa_Maria_del_Campo_(Burgos) Symb._Bot._(Vahl) Tiempo_y_hora Salamandra_tigre TRD_(Renfe) Seleccion_nacional_de_fútbol_de_Arabia_Saudita Tlajomulco_de_Zuniga Stipecoma_peltigera Stephane_M'Bia Taxus_expansa Spirit Trabajadores_del_mundo,_¡uníos! Sopa_de_tortuga_falsa Tahirović Sergio_Ubillús Somalí Tautologia_(lógica) Seccion_Nacional Test_de_Detección_de_Sniffer Saint-Pierre-du-Bosguérard The_Kinks Supercopa_de_Chile_2016 Stomatocoelus San_Jorge_luchando_con_el_dragón Sanación_Pránica Tommy_Robredo Suicidio_por_desahucio The_Butterfly_Circus Spastica_aurita T.O.P San_Isaac Talla_(Madera) Selección_femenina_de_fútbol_de_Ucrania Tratado_de_Fontainebleau Tennis_Napoli_Cup Toronjil Seleccion_de_futbol_de_Antillas_Neerlandesas TCC Soviet_de_Limerick The_Matrix_(álbum) Shin_Akuma_(Street_Fighter) Saint_Christaud_(Gers) Teulat Thornapple_(Wisconsin) Teatro_Maxim_Gorki_(Berlin) San_José_(Tupungato) Shaka_de_virgo Sinfonía_concertante_para_oboe,_clarinete,_trompa,_fagot_y_orquesta_(Mozart) Shi_Shì_shi_shī_shǐ Sandy_Koufax Sivard Sao_Martinho_(Covilhã) Tenía_tanto_que_darte

html map