Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tenshin_Shōden_Katori_Shintō_ryu Tony_Williams_(baterista) Tobera_vectorial Tenesmo_rectal The_Specials To_Live_and_Die_in_L_A. Sutatenza Sancti-Spiritus_(Badajoz) This_Ain't_a_Scene_It's_an_Arms_Race Sainte-Blandine_(Deux-Sevres) Sushi_pizza São_Caetano Tell_El_Amarna Sestao_(Vizcaya) Salón_de_la_Fama_de_la_NFL Sukadeva_Goswāmi Sistema_legal Simpson_y_dalila Snowpeeder The_Funky_Kids Samuel_G_Armistead Shub-Niggurath Singac Sotavento_y_barlovento Síndrome_de_deleción_hemicigótica_17p13,3 Sitios_arqueológicos_de_Bat,_Al-Khutm_y_Al-Ayn Tomillo_albar Tiburón_Boquiancho Torneo_de_New_Haven_2010 Síndrome_de_Wolff_Parkinson_White Sinfonía_n.º_30_(Mozart) Tarifación_Telefónica Styphelioideae Serie_A_1957_58 Sivignon Sinfonia_n_1_(Prokófiev) Scottish_Singles_and_Albums_Chart Salar_de_Arizaro Stephanie_Vander_Werf Saltón_cabecicastaño San_Sebastian_de_Uraba Santos_Lugares_de_Jerusalén Telefonia_móvil_4G Tiago_Camilo Speed_(película) The_Journal_of_Botany Sociedad_Hispano_Marroqui_de_Transportes Tossal_de_la_Cala Sclerotheca Tope Terminalis_angustifolia Series_Nacionales_de_Rugby_a_Siete_2010 Senatobia Sautée The_Screwtape_Letters

html map