Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Daewoo_Kalos Cryptocephalus_lividimanus Delta_Apodis E326 Aleksander_Wielopolski Cuarto_para_las_cuatro_(Volumen_2) Cyamodontidae Crocidura_polia Cuando_Buenos_Aires_se_adormece Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2006/Cuartos_de_final American_Idiot_World_Tour Corticarina_lescheni Decada_para_la_inclusion_gitana Ducati Dōgo_onsen Cosby_Show Crucero_de_Cartagena EFS Distrito_de_Lhuntse Alles_sur_Dordogne Alvar_Perez_de_Osorio Draba_norvegica Cornus_sericea_var._interior Dundalk Amarillito_de_Virginia Alfonso_Téllez-Girón Cueva_de_Krubera-Voronya Edificio_Brown_(Manhattan) D._O._C. Distrito_de_chancay Distrito_de_tapairihua E-170 Amenaza_informatica Cucumis_cantalupo Doumea_thysi Amigas_de_Colegio Dirty_Bass Coño Daitō-ryu Alpes_Valesanos Danger_Mouse_(caricatura) Descendimiento_de_Cristo_(Rosso_Fiorentino) Cuadricep Alfonso_de_Aragón_y_Castro David_Kavlin Crataegus_lucida Cripta_arqueologica_de_París Dorónico_de_Alemania Coris_pictoides Almirante_Latorre_(FFG-14) ENEP_Acatlan Cryptolepis Echinopsis_macrogonus Convicción Cortijos_Nuevos

html map