Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Códice_Cairense Aleuroplatus_claricephalus Don_Grate Copa_Centenario_del_Fútbol_Chileno Copa_del_Rey_de_Balonmano_2004 Distrito_electoral_de_Hardin_(Illinois) Economía_del_Porfiriato Dimorfismo_ecológico David_Llorente Diagonal_Norte_(subte) Dificultad_respiratoria Drávido Delfina_Guido D.O._Rias_Baixas Diego_de_henares_lezama Alto_Abroñigal Cyro_Versiani_dos_Anjos Alfredo_de_Oro Cyprinodon Conventus_Iuridicus_asturicensis Corciol Do_17 Crataegus_oxyacantha_var._insegnae Coruxo_Club_de_Futbol Corpusculos_de_Ruffini Distrito_de_La_Unión_(Piura) Copa_Mundial_de_Fútbol_de_Corea_Japón_2002 Distrito_de_Buenos_Aires_(Morropón) Distrito_Centro Copa_de_Campeones_de_la_Concacaf_2008 Descarboxilacion Copa_de_Campeones_de_Europa_1955-56 Corazón_clandestino Daito_ryū_aiki-jutsu Cuora_galbinifrons Células_de_colores Courcelles_(Charente_Maritimo) Cuerpo_vitreo Ametrida_centurio Division_Mayor_del_Fútbol_Colombiano Alfonso_Mercado Domingo_Santa_Cruz_Wilson Dinastía_Koryŏ Deportes_La_Ligua Crime_Fighters Curis_au_Mont_d'Or Diniyar_Bilialetdinov Director_de_seguridad Cómpeta_(Malaga) Amelita_Baltar Dvb_rct Die_Hard_Live_Free_or_Die_Hard Ecnomiohyla_phantasmagoria Copa_del_Generalisimo_de_fútbol_de_1940 EON_Productions

html map