Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Emilio_Botin-Sanz_de_Sautuola_y_García_de_los_Ríos Etnia Elementos_estilísticos_en_carrocerías_de_automóviles Embajador_espanol Escudo_de_Espana Estadio_Nacional_de_Costa_Rica_(1926) Francisco_Domingo_Marques FC_Ordino Fifty_Cent Fengshen_Bang Erecteo_II Farmaceutico_Interno_Residente Emo_(género_musical) Felix_Hausdorff Elecciones_irlandesas_de_1984_al_Parlamento_Europeo Escoba_negra El_septimo_día Fluide_glacial_(revista) Eulogio_Ortiz Estación_de_Bălţi_Slobozia Fran_Amado Euphonia Ellen_Page El_elemento_del_crimen Estación_de_Marina_Reial_Joan_Carles_I Equisetales Estadio_Coliseo_del_Golfo Eleuterio_Sanchez_Rodriguez Emiliano_Zapata_(Sección_Jobal) Energiya Estacion_Almirante_Solier Estacion_de_Grao Filmografia_de_Cyndi_Lauper Evangelios_canonicos FC_Druzhba_Maikop Empire_(álbum) Elecciones_generales_paquistaníes_en_2008 Evita_vida_y_obra_de_Eva_Peron Fortun_Garcés_Cajal Efecto_del_falso_consenso Espeleobregma_de_Lanzarote Energía_del_vacío Federación_de_Futbol_de_Bosnia_y_Herzegovina Ezio_(Myslivecek) El_Blog_de_la_Feña_2_(album) Four_Seasons_Hotel_Miami El_Cartel_De_Los_Sapos Elementos_básicos_de_un_equipo_de_supervivencia Fiat_Doblo Explorer_81 FK_BASK_Beograd Felix_Varela_y_Morales Enia_Nevia Flujo_sanguíneo_muscular Floripondio_blanco

html map