Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Dionisos_pseudo-Sardanápalo Amini Ana_Maria_Cano_González Despacho_de_la_Camara Alvarezáurido Dominio_de_definición Ana_Maria_Vazquez Cypripedium_atsmori Alianza_Democrática_(Francia) Alsen_(Dakota_del_Norte) Copa_Mundial_de_Fútbol_de_2018 Alicia_Goyena Alexander_Kononov Corredor_de_motocicletas Creobroter_granulicollis Cuidado_con_el_angel Dieta_Montignac Distrito_de_niza David_Cerrajería_Rubio Dicotylichthys_punctulatus Cumbres_Borrascosas_de_Emily_Bronte_(adaptación_teatral) Deseando_deseos:_La_trilogia Distrito_de_Santa_Maria_del_Valle Díaz_Plaja Alfons-Carles_Comin Ecuaciones_hiperbolicas_en_derivadas_parciales Depresion_mayor Cyanocharax_lepiclastus Edgar_Corredor Cycnotrachelodes_cyanopterus Coral_Polifonica_de_la_Universidad_de_Almería Dinastía_Wattásida Delito_de_secuestro Cultura_gaudo Cryogenico Diego_Camacho_Escámez Coronación_de_la_Virgen_(Rafael) Dasyloricaria_latiura Alumbramiento_(corto) Creobroter_medanus Desafinacion_musical Cristian_Cuturrufo Cuarta_guerra_sagrada Deutsche_Flora._Pharmaceutisch-medicinische_Botanik Delem Diamond_Bitch Alexsandro_Oliveira_Duarte Corupo DC-130H Decápolis EBSD Done_by_mirrors Convento_de_la_Victoria_de_Sanlúcar_de_Barrameda Diplodócoide Distrito_de_cashapampa

html map