Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eurocopa_1996 Eugenio_Selles Facsoc Escape_de_Alemania_Oriental Etiènne_Louis_Boullée Fayún_(gobernación) FC_Irtysh Federico_Lopez_Camacho Erixon_Danso Flip_flop Eupatorio_con_hojas_de_cánamo Filosofia_china Episodios_de_Daria Elvira_Arellano El_balcon_(teatro) Enfermedad_de_Gilbert Felipe_López_Delgado Efebofilo El_tunel Encina_de_mar Elecciones_presidenciales_en_República_Dominicana_de_2008 Fotografía_(canción_de_Juanes) Effingham_(Kansas) Empaquetamiento_de_aplicaciones Embajadores_de_costa_rica Fiennes_(desambiguación) El_doctor_Pascal Flurrie El_Liberal_(Santiago_del_Estero) Francisco_Fernández_(deportista) El_más_fuerte_del_Mundo FOX_Life Estilo_de_vida Festivales_de_la_OTI El_Limon_(Aragua_Venezuela) Elecciones_Autonómicas_Vascas_(1998) Eta_Lupi Federacion_Levantina_de_Fútbol Foro_UPnP Fortia Everett_(Pensilvania) Estadio_Olimpico_de_Shenyang Ferdi_Kubler Francisco_Correa_Sánchez Fe_bahái Flor_del_golpe Emile_Boirac Estadio_Garcilaso Football_Club_Société_Immobilière_Djiboutienne_de_Kartileh Escape_The_Fate Fenomeno_del_Niño El_asunto_Tornasol Epifani_Olives_i_Teres Ferrer_i_Guàrdia Eric_Morley

html map