Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Angor Haworthia_margaritifera_var._laevior Hierba_de_las_machacauras Misha'al_Fahd_al_Saud Anaspis_duryi Guerra_Inca-Chanca IICA Houston_Street_(Manhattan) Asociación_de_Futbol_de_Malta Anthericum_alooides As_de_la_aviación Gypsy_(musical) Australia_2015 Monotomopsis_andrewesi Mitchell_Wiggins Hylophilus_ruficeps Antena_cúbica Heliotropio_menor Asiadelfos Mondonville Mobscene Huell_Howser Avia_B_33 Arroyo_Saladillo Anfibologia Aspidispa_expansa Humanes_de_Madrid Montanas_del_Cáucaso Gáiatri Historia_de_los_mochis Mochitlán Antonio_da_Ponte Idioma_malay HD_24534 I_Soliti_Ignoti Aviso_Itapirú Hannah_Montana:La_Película Atmosfera_terrestre Hanami Ay_amor_(canción_de_La_Sociedad) Hinojera_borde Autorizacion_para_la_conducción_de_vehiculos Moldavia_en_el_Festival_de_la_Canción_de_Eurovisión_Junior Mundo_Interactivo Asociacion_de_Futbol_de_Anguila Atracador Hydrodamalis_gigas Henry_Ravenel Mono_araña_muriqui_del_norte Guajará_(Amazonas) Génrij_Eiche Autheuil_(Orne) Hvítá Mohamed_Ould_Mohamed_Abderrahmane_Ould_Moine Anarquismo_en_el_Perú

html map