Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saburō_Okita Temozon Sadove_(Raion_de_Bilhorod-Dnistrovskyi) Travis_pastrana Televisao_de_Moçambique Salinas_de_Oro_(Navarra) Surenus_mexicana Salinillas_de_Buradon Sheldon_Lewis Supertónica Tinamenor Saint-Romain-d'Urfé Shanghai_Maglev Sistema_de_dos_imperios Saint-Cirgues_(Lot) Sporobolus_argutus_f._purpurascens Teoría_de_delito Saco_del_vitelo Salario_minimo_en_Chile Super_Mario_Brothers_2 St._John's_University Shubuta_(Misisipi) Temporada_2009_del_Intercontinental_Rally_Challenge Sturmbannführer Tele_domingo Sondeo_geotécnico San_Josecito_de_Alajuelita Tetsuya_Ogawa Tradición_indogangetica Sajonia-Jena Sergio_Vieira_de_Mello Traiano_Boccalini The_Best_Mixes_from_the_Album_Debut_for_all_the_People_Who_don't_Buy_White-Labels Serie_filmica_de_Superman Trafic Stage_Beauty Simón_Bolivar_(metrorrey) Sueño_de_Polifilo Surf_nevero Teoria_del_rasgo_latente Savigné_l'Éveque Sot_de_Ferrer_(Castellon) Tetrahit_nodosum Steve_Jackson_(autor_de_juegos_britanico) Torneo_del_Interior_2008 The_Cheetah_Girls_Un_Mundo Salvando_Al_Género Teatro_Alfil The_End_Is_the_Beginning_Is_the_End Santa_María_de_Ordas_(Leon) Sergio_Martinez_(futbolista) Shajtar_Stadium Srīmad_Bhāgavatam Sainte_Marie_d'Alloix Too_legit_to_quit

html map