Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Camarina Campeonato_Europeo_de_Tiro_de_2011 Beibei Castillo_de_Peña_Manil Bowling_Green Carlos_Blanco_(desambiguación) Batalla_de_la_Isla_Savo Calle_145_(linea_de_la_7ª_Avenida_Broadway) Bahabon_de_Esgueva Baden-baden Camerino_Z._Mendoza_(municipio) Campeonato_Francés_de_Fútbol_(USFSA)_1905 Boissonneaua_jardinii Bardok Centruroides_suffusus Carlos_Luis_de_Austria_(1918-2007) Catedral_de_Berlín Belice Cefisodoto_el_viejo BBC_Sessions_(album_de_The_Who) Cerveza_(desambiguación) Campeonato_Paraguayo_de_Fútbol_2007 Castillos_de_Augustusburg_y_Falkenlust Buruseras Camelot_(película) Bundnis_90/Die_Grünen Benjamin_Sigmund Barrô_(Agueda) Año_1824 Benicalap Berthenicourt Camoca Catedral_Basilica_del_Dulce_Nombre_de_Maria Bustillo_de_chaves Bróker_de_mensajería Betonica_danica Berberis_darwinii Campeonato_Sudamericano_de_Clubes_de_Voleibol_Femenino_2009 Castrelos_(Vigo) Bido Canete_la_Real_(Málaga) Bucquoy Central_nuclear_Trojan Bahía_de_Ha_Long Calle_59-Calle_Columbus_Circle_(linea_de_la_8ª_Avenida) Catedral_de_Notre_Dame_de_Ruan Casalnuovo_di_Napoles Browallia Banikas Carabela_Nina Bulgaria_Rally Ballads_(Glee) Bolbohamatum_robustum Blanca_Serra_i_Puig Caicaivilú

html map