Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Tom_y_Jerry_La_Pelicula The_Long_Run Schwarma Sturnella_loyca Television_en_Espana_en_1997 Síndrome_de_QT_largo Tela,_Atlantida The_Vision_of_Escaflowne Su_34_Fullback Sociedad_Botánica_de_América Star_Trek_7 Società_Anonima_RIV_Officine_di_Villar_Perosa Selección_de_rugby_de_los_Estados_Unidos Sultán_Tipu Tegmen Tomala San_Feliu_de_Codinas Serrana_de_Teruel Sierra_de_Les_Albardes Staelia Sándor_Takács Tasa_de_mortalidad_bruta Semana_Taurina_de_Algemesi Serie_464_de_Renfe Sitio_de_busqueda Sinfonía_No_2_(Dvorak) The_University_of_Edinburgh_Management_School_and_Economics Stellaria_pilosa Senor_Patata Seguret Samuel_Langhorne_Clemens Schmidt_(historietista) Salvador_(1986) Serie_335_de_Contiental_Rail Teva_Zaveroni The_Illustrated_Police_News Trachyrincus_helolepis Spider_Woman_(Jessica_Drew) Taa_II Stegastes_rocasensis Tratado_antartico Saxifraga_cuneata_subsp._corbariensis Saint-Martin-d'Auxy Selección_catarí_de_futbol The_Boondocks_(historieta) Temporada_de_huracanes_en_el_Atlántico_de_1992 Sardanola_del_Vallés Tompkins_(Nueva_York) Salomon_Arvid_Achates_Lindman Strongyli Sobao_pasiego Tecnologico_de_Veracruz Seleccion_vietnamita_de_futbol Teorema_de_Sonnenschein-Mantel Saint_Eustache_la_Foret

html map