Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sainte_Genevieve_(Oise) Saky Trauma_EP Sete_Benavides Snow_Hill_(Carolina_del_Norte) Scratch_(lenguaje_de_programación) Televisions_digitals_independents_de_proximitat Serrania_Alta Salón_de_la_fama_y_museo_del_béisbol_venezolano Tacarigua Second_College_Grant_(Nuevo_Hampshire) Tombusviridae Saint-Jans-Cappel Tercera_Coalicion Team_America_(futbol) Tierra_de_Israel_Museum Taxodium_distichum Sault_Brénaz Smaragdina_erberi Tisanuro Samadet Taitō_Tokyo Secretaría_de_Medio_Ambiente_y_Recursos_Naturales_(Mexico) Tabor_(batallón) Shojo_Sect Somosierra_(localidad) San_Andrés_Tuxtla Tiguan The_Village_of_Indian_Hill_(Ohio) Siqueira_Campos Society_Hill,_(condado_de_Middlesex,_Nueva_Jersey) Todo_sobre_Lisa Sopa_de_basura Sociedad_anonima_bursatil Securinega_fluggeoides Total_Fucking_Darkness Tasaigo Transición_gubernamental_de_Enrique_Peña_Nieto Selva_tropical_y_subtropical Tetsuya_Ogawa Sóviet_de_Taskent St_Patrick's_Athletic_F.C. Teatros_de_operaciones_de_la_Segunda_Guerra_Mundial:_Europa_Occidental Taihō_(portaaviones) Septimius_Severus Sint_Lambrechts_Woluwe Stefan_Luitz Saint-Etienne-de-Saint-Geoirs Symphurus_microlepis Saginae Toma_de_Carupano Telemontecarlo Tambora_dominicana Santa_Maria_de_Alejandría Silvía_Nott_Sæmundsdottir

html map