Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Grčak Ibn_Biqlaris Anos_660_a_C Astrológica Muhammad_ibn_Mūsa_al-Khwārizmi Anticura Halfback Hardy_René_Momberg_Roa Mujer_casos_de_la_vida_real Hidróxido_ferroso HMS_Royal_George_(1756) Hilda_guerrero_de_molina Hugo_martín_cuervo Argelios Monumento_heroes Arroyomolinos_de_la_Vera_(Caceres) Antonio_Sarmiento_de_Luna_y_Enriquez Monumento_Natural_de_los_Volcanes_de_Teneguia Annapolis_(Maryland) Antoni_Batllori_i_Orriols Modelo_madrileño_con_pandereta Arvid_Posse Hospital_Clinico_Universitario_San_Carlos Mm³ Asociación_de_Fútbol_de_Senegal Harmonices_Mundi High_Point_University Guerra_de_la_Independencia_argelina Moderna_Museet Hallazgos_epigráficos_de_Iruña_Veleia_en_2006 Mortadelo_y_Filemón_Contrabando Monardella Anserall Angel_(desambiguacion) Aribo_de_austria Ano_666 Mora_santiaguena Asteriscus_morrisonii Argyranthemum_adauctum Montréal_Nord Monte_Sión Asociación_Andaluza_de_Filosofía Helen_Lundeberg/Eyeliner Historia_de_Apple Horacio_Chiorazzo Habroneuron Mollinedioideae Azahar_bravo Guerra_Electronica Héctor_Eduardo_Babenco Hugo_Napoleao Monica_Santa_Maria_Smith Gréoux_les_Bains Arnay_le_Duc Australia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_París_1924

html map