Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Intervención_estadounidense_en_Chile Joseph_Jerôme_Lefrançois_de_Lalande Jared_Palmer J._R._R._Tolkien,_una_biografia Laguna_Verde_(Venezuela) Karl-Heinz_Schnellinger Kike_Maillo Isótropa José_Luis_Vilela Jose_María_Pérez_Zuñiga LCIE La_Motte_(Côtes_d'Armor) Jose_Luis_Fernandez_Garcia La_crueldad_por_el_honor Jorge_Hernández_(deportista) Jamega Ken_shin-kan Kamasūtra K_1_World_Grand_Prix Les_Houches José_Francisco_Braganza Kükenthaløya Juguetes_de_la_ninez L_A_V_Venta_de_Baños_Leon-Gijón Junkers_EF_128 Intel_Core_i5_(Nehalem) La_Rubia_Mireya Jack_Finsterer La_estacion_(single_Lado_B) José_Lopez_Piteira Julius_von_kirchmann Labastide-Beauvoir La_sociedad_en_el_Imperio_mongol La_Lanza Lenguas_oceanicas Julio_Canessa Jesse_Marsch Juan_Carlos_San_Román Kings_Bay_Base Kojijū Laguna_San_Roque Jesus_Maria_Ramón_Valdez John_von_neumann Isla_de_Mona_e_Islote_Monito_(Mayagüez,_Puerto_Rico) Liga_Nacional_de_Voleibol_1982/1983 Kenichi_Yamamoto Jesus_Emilio_Martinez_Álvarez Juliano_Teatino Itcho_Itō Lac_des_Deux_Montagnes José_C._Paz_(Argentina) Juana_de_Châtillon José_Eulogio_Garate_Ormaechea Lenguado_nassut Iñaki_de_la_Parra

html map