Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Musée_Marmottan_Monet Naga_(tribu_india) Pallet Ottoia Perípato Pierre-Benite Nihonmatsu Nehru OKB-1_EF_140 Noruega_(Selección_de_futbol) Peperomia_umbellata NGC_116 Ornithogalum_granatense Piso_(geología) Pliego_suelto Paronychia_herniarioides Orio-Zarauz Naryan-Mar Noyal_sur_Vilaine Phalaridinae Nambikwara Muñequito_de_Trapo Natt_och_Dag Mémoires_physico_chimiques_sur_l'influence_de_la_lumiere_solaire_pour_modifier_les_etres_des_trois_règnes_de_la_nature Neornistisquio Nirṛiti North_Vandergrift-Pleasant_View_(Pensilvania) Porta_gia_ton_ourano Pier_Luigi_Querubino_Loggi Patzicía Oscar_Quiñones Pintores Pereshory Polinomios_ortogonales Oche_Califa Panama_Viejo Petrislav_de_Doclea Pacific_Palisades_(Los_Angeles) Pasteurización_relámpago N_Acetilglucosamina Pedro_de_Ruimonte Oricon Neogyna Neoconservadores OASI N-325 Pedro_de_Silva_(arquitecto) Paz_de_Vergara New_Orleans_Privateers Políticamente_correcta Pacora Novelas_yaoi Postmortem_(Libro) Parque_Zoologico_y_Jardín_Botanico_Alberto_Duran Oakridge

html map