Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Apsará Monumento_natural_Cerro_Ñielol Antonio_Corrionero_Ruano Hierba_de_los_cien_nudos Moisés_Nogueira_Avelino Aníbal_Godoy Asclepiadeae_(revista) Morena_Linda_Vista_(línea_Verde) Hikari_Horaki Antulio_Parrilla_Bonilla Henry_Heerup Mother_board Moral_de_calatrava Hypophthalmichthys_harmandi Mineria_en_Argentina Antonio_Sabàto,_Jr. Autillo Hospiarpuria Asamblea_de_las_Fuerzas_Democráticas Anton_Maria_Maragliano High_School_Musical:_El_concierto Aspach_le-haut Monumento_al_General_Maximo_Gómez Historia_de_utah Androsace_septentrionalis Arma_Blanca Moshe_Sefardí Anaprof_Apertura_2001 Arsolla Morocco_Tennis_Tour_-_Tanger Huamachuco Hervor Monasterio_de_San_Lorenzo_del_Escorial Mindaugas_Lukauskis Anderson_Silva_de_Franca Autobús_eléctrico_híbrido IHH HR_5019 Atakapan Arco_de_Dativus_Victor Arnoldo_Martinez_Verdugo Moneda_de_diez_centimos_de_euro Apogon_striatus Aquileo_j_echeverria Historia_de_Catar Ibarra_(Buenos_Aires) HMS_Garland_(H37) Grúa_boy_de_medianoche Asesor_tecnico_comercial Augusto_matias_fernandez Antonio_Poteiro Monceaux_l'Abbaye Angusticlave Animal_Nocturno_(programa_de_televisión) Heining_lès_Bouzonville

html map