Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Genrich_Eiche Municipio_de_Millersburg_(condado_de_Mercer,_Illinois) Trofeo_Madrid_2012 Museo_Etnográfico_de_Grandas_de_Salime Royal_Rumble_(2014) Ingenua_(canción) Un_golpe_de_suerte Tricholochmaea_sablensis Roger_Mortimer_(1287) Il_mostro_di_Frankenstein Umbrina_canariensis Museo_Catedralicio_y_Diocesano_de_Valladolid Rheome Rio_Piandj Municipio_de_Maryland_(condado_de_Ogle,_Illinois) Gastronomia_manchega Gemini_(album) Universidad_Central_de_Ecuador Murphy_(Idaho) Rendezvous_espacial Rey_Bhumibol_Adulyadej Rifeo Rhinotmetus_tortuosus Glandula_uropigea Unplugged_(album_de_Golem) Rio_Göksu Iglesia_de_Santiago_Apostol_(Begijar) Municipio_de_Reading Fuentidueña_(Segovia) Municipio_de_Lyons_(condado_de_Ionia,_Míchigan) Municipio_de_cetinje Rennell_Este Iglesia_de_Jesucristo_de_los_Santos_de_los_Ultimos_Dias_en_Espana Rio_Claro_Mayaro Rugaru Geografía_(canción) Murina_silvatica Tropas_nacionales Municipio_de_Crockett_(condado_de_Arkansas,_Arkansas) Revista_de_cine_Encadenados Río_Syr_Daria Rio_Sanaga Río_Mersey_(Tasmania) Reserva_natural_del_Macizo_del_Pico_del_Lobo-Cebollera Tubería Municipio_de_Brown_(condado_de_Linn,_Iowa) Geranium_robertianum_var_romanum Municipio_de_Hillsdale_(condado_de_Wells,_Dakota_del_Norte) Robert_Hales Félix_del_Granado Municipio_de_Orient_(condado_de_Adair,_Iowa) Tricontinentalidad Georgi_Zhúkov Ruta_Estatal_de_California_1 Municipio_de_Walworth_(condado_de_Becker,_Minnesota)

html map