Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nassio Paso_de_los_Toros Politica_agrícola_común_de_la_Union_Europea Pinus_genevensis NGC_209 Neogeografía Phoenix_iberica Orodrominae Nit_de_la_Roa Papillion_(Nebraska) Per_il_gusto_di_uccidere PR_CEM Nueva_España_(desambiguación) Nanonúcleo Myrmotherula_ignota Pelagio_II Orquesta_de_camara_Escocesa Narn Norma_Abdala_de_Matarazzo Palacio_Viejo_de_Narbona Narva-Jõesuu Ninken Pedro_i_de_brasil_y_iv_de_portugal Olympia_Larissa PCI-E Nautical_Novice Ordenadas Pedro_Jimenez_Guerra North_American_Soccer_League_2010 Palacio_de_Haga Nicolás_Barros Olaberria Ni_loca Neobisium_umbratile Nikita_Bulgaria Noruega_en_los_Juegos_Olímpicos_de_México_1968 Nyd Potencial_hídrico Parábola_del_hijo_pródigo PRI Papelucho Organizacion_de_Cooperación_de_Shangai Poicephalus_robustus Phloeodes_elongatus Pachycephala Pontremoli Panca Plaza_Cagancha Nacajuca_(municipio) Perfil_topografico Orogenia_Alpina Nicolas_Jaramillo_Niño Polikarpov_R_1 Neolucanus_maximus_confucius Palacio_del_Crepusculo

html map