Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Wifredo Yekaterina_Kostetskaya Classics_(album_de_Era) Cheikh_M'Bengue Victor_Carrasco Coleccion_20/20_Los_Tres_Tristes_Tigres_y_Marlene Coccolobis_pubescens Chupa_Chups Adinolepis Chidlowia Vispera_del_Día_de_los_Santos Victor_Bastos Abd_al-Malik_al-Muzaffar Zanja Colmesnil_Manneville Valdosta_(Georgia) Virgo_lactans Acta_Botánica_Mexicana Ciudadela_(desambiguacion) Visión_de_Filiberto Claudia_(personaje_de_las_Crónicas_vampíricas) Club_Deportivo_Potosino Abbas_i A_media_voz Villotte_sur-Aire Volkner Comercio_de_personas Ville_Dommange Yiyǒngjun_Jinxíngqu Agujero_de_seguridad Clemente_Alvarez Agesilao_I Comisión_Trilateral Agonita_foveicollis Watanabe_Kumiko Conjura_de_Valladolid Abadia_y_viejo_monasterio_de_lorsch Vasili_Aksionov Chihuahua_(Uruguay) Compañia_Nacional_de_Fuerza_Electrica Chupilca_del_diablo Co_trimoxazol Conservante_E-280 Villanueva_del_Carnero Volcan_Guallatiri Coelorinchus_mirus Villers_les-Pots Yacimiento_arqueológico_de_Roquizal_del_Rullo Yamuna_Acharia Comisión_de_Cultura_del_Senado_de_México Acatitlán_de_Zaragoza Vicepresidente_de_la_Republica Chispita_(Editorial_Grafidea) Coleosanthus_veronicifolius Actor_secundario_Mel

html map