Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Quadro_Nuevo Los_diez_mandamientos_en_el_siglo_XXI Los_ositos_carinositos_la_pelicula Miguel_Correa_y_Garcia Gran_Premio_de_Gran_Bretaña_de_2009 Primera_División_de_España_2002/03 Gran_Ruta_Inca Mary_Frances_Lyon Regulate_G_Funk_Era Quijotería Madame_Jeanette Magnus_Enckell Pyotr_Vasiliev Protea_compacta Gonophora_angusta Matias,_juez_de_línea Promiscuo Prokom_Trefl_Sopot Premios_Nacionales_Aquileo_J_Echeverría Maya_(hinduismo) Love_Lockdown Premier_del_Consejo_de_Estado_de_la_República_Popular_China Gregorio_Arce_de_Sevilla Melvin_Rodriguez Manuel_Vega-Arango Maria_Juana_de_Habsburgo_Lorena_(1750_1762) Mancomunidad_Comarca_de_la_Sidra Principio_Holografico Puente_Internacional_Agustin_P_Justo_Getúlio_Vargas Marquesado_de_Arcicollar Lupión_(Jaén) Grado_en_Ingeniería_de_Sistemas_de_Información Mercado_de_Abastos_(Cádiz) Manuel_de_Lara_Churriguera Gomelo_II Michelle_Yeoh Margaret_Marley_Modlin Greatest_Hits_1965-1992 Mariano_Ros_Carsi Proteccion Ramon_Martin_Huerta Golconda_(desambiguación) Regímenes_Territoriales_Especiales_de_Venezuela Louis-François_Roubiliac Provincia_Sara Marco_Emilio_Lépido_(cónsul_232_a_C_) Miguel_Angel_Garcia_Garcia Meet_Virginia Luca_Cadalora Powell_(Alabama) Maresia_littorea Manderlay_(pelicula) Región_Centro_Sur Marvelgirl_3 Lukás_Pešek

html map