Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Côtes-d'Armor Delegación_para_la_Adopción_de_una_Lengua_Auxiliar_Internacional Cromato_sodico ECW_Anarchy_Rulz Aleyrodes_philadelphi Distribución_logística Cooperativa_Obrera_Mataronense Echinops_echinophorus Alyssum_maritimum_f._virescens Convenio_de_La_Paz Alfonsa_de_la_torre Diode-transistor_logic Daniel_Johnson,_fils Druk_Star Ammi_vulgar Almaraz_de_Duero_(Zamora) Crucero_de_Batalla_Asgard_Clase_Beliskner Dolor_de_garganta_(álbum) Devils_Haircut Descartes_(cráter) Cosmos_485 Culebrilla_ciega Alvaro_Adrián_Núñez Diego_Hartfield Cricket_Communications,_Inc. Distinciones_de_Cruz_Roja_de_España Distrito_de_Huancas_(Chachapoyas) Círculo_de_reflexion Alejandro_Magno_(película) Distrito_de_Arganzuela Craménil D.G.A. Cromato_potasico Desangrarse Cumulopuntia_ignescens Cuando_no_estás_(sencillo) Cuerpos_Celestes Dennery_Santa_Lucia Crithmum_mediterraneum Daniel_Rendón_Herrera Distrito_de_Chavinillo Cuarta_Republica_francesa Cophyla Corynopuntia_invicta Corte_Suprema_de_Justicia_de_la_República_del_Perú Cucumis_pubescens Cryosophila_cookii Departamento_de_Bolivia Copa_de_la_ULEB_2006_07 Edie_(Desperate_Housewives) Coral_Gables_(Florida) Damas_de_Conway Cuetu_la_jontaniella Crossoptilon Ana_Martinez

html map