Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Courcelles Diálisis_(bioquimica) DBA_(Doctor_en_Administración_de_Negocios Czech_republic Distrito_de_Posic Danza_de_la_Virgen_de_la_Esperanza Dimensión_IV_(album) Ana_Petrovna_Románova Código_geek Cristo_de_la_Vera_Cruz Diocesis_de_Chiquinquira Amelia_minor Don't_Copy_That_Floppy Cyphocharax_festivus Edda_Bustamante Duque_de_Coímbra Alejandro_González_Ramírez Edifumetto Diego_de_Obregón Cuarta_Cumbre_del_BRICS_2012 Economidichthys Daniela_Tabernig Alfredo_Palacio_Moreno Aleurocerus_flavomarginatus Dow_Jones_Composite_Average Distrito_Triana Diserneston_gummiferum Algoritmo_de_huffman Crellin_(Maryland) Copa_Ciudad_Viña_del_Mar_1980 Durval Demostracion_matemática Alessandro_Birindelli Cuerpo_israelí_del_mar Alestes_baremoze Distrito_de_kyenjojo Dragonair_(Aerolinea) Diodo_tunel Eclipse_(Novela) Crossroads_(soundtrack) Alfonso_de_la_Cueva-Benavides Diego_Garcia_Sayan_Larrabure Dalabyggð Drosera_macrantha_subsp._planchonii Alula DW_(Latinoamérica) Distritos_electorales_de_namibia Alvarez_Algeciras DSotM Daniela_Castro Dag_Alexander_Olsen Cépie Alejandro_Sabela Dave_Pell D.C._Wilcutt

html map