Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sampson_Clay Transporte_ferroviario_en_India Sistema_Nacional_de_Creadores Sinfonia_no_25_(Mozart) San_Miguel_Petapa Sangre_de_toro_encendido Salóu_(Tarragona) Secrets_of_a_Successful_Marriage Shūkan_Shōnen_Sunday Saint-Thibault-des-Vignes Sint_Jacobskerk Seez_Mesnil Sivori Tlayucan T.R._Knight Teatro_de_la_Ciudad_de_Brno Susumu_Hirasawa Squidward_the_unfriendly_ghost Serguei_Panov Templo_de_Cebú Templo_del_Caballo_Blanco Stop_For_A_Minute Tierras_aridas_y_semiáridas Taraful_Haiducilor Saint-Jean-de-Boeuf San_Cristobal_Ecatepec_de_Morelos Sometent Teísmos Television_analogica Sorda Serbia_Open_2012 The_Real_Ghostbusters Somerset_Island Temporal_de_setiembre_de_2012_en_Uruguay Seeiso_Bereng_Seeiso_de_Lesoto Surrender_(canción_de_Laura_Pausini) Tirsi Señales_de_humo Thozetia Seleccion_de_futbol_de_Euskadi Sierra_Hueco Selva_costera_del_Cross_Sanaga_y_Bioko Spencer_and_Hill The_New_Scooby-Doo_Movies Sarur Santimonia Star_Keys The_Grunge_Years Te_de_Espana Thrymheim Stetten_(Alto_Rin) Skull_Kid Sistema_alfanumerico Sistema_diédrico Sanjuanada_de_1926

html map