Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Philippe_Soupault Nicolás_Cháfer_García Omar_Al-Bashir Mythimna_conigera Piqueria_trinervia_var._luxurians Pommes_dauphine PDM_Racing Odontotrypes_slavek Padaung Nené_Losada Parque_de_la_Paloma Neutrogena Nevena_Kokanova Olívia_Guedes_Penteado Notice_sur_les_Plantes_a_Ajouler_a_la_Flore_de_France Parque_nacional_Laguna_de_la_Restinga Palacio_Urmeneta Objeto_de_arte Pedro_Vidal_Gómez Pajarita_(desambiguacion) Parque_natural_del_barranco_del_rio_dulce Phyllobates Ornithoglossum Paramonacanthus_cryptodon Myojin_shō Pinus_clusiana_var._corsicana Nicolae_Mitea Posadilla_de_la_Vega Phalacrocorax_harrisi Phrynium_thyrsiflorum Ornia Parque_nacional_Campo_de_los_Alisos Portrait_(He_Knew) Perezia_pampeana Partido_verde_de_aotearoa Pintura_del_Quattrocento Peligro_de_Seguridad National_Provincial_Championship Nico_Vega Noreuil Notropis_greenei Persoonioideae Oppdal Orestes_Rodriguez Ne-yo Parque_nacional_de_la_Bahia_de_Baly Museo_Pilarista Partido_Comunista_de_Kirguistán Playoffs_NBA_1970 Pedro_ii_de_sicilia Nelusetta_ayraud Palestina_(estacion) Pandanaceae Pantalla_acustica Napple_Tale:_Arsia_in_Daydream

html map