Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

CIPER Cadereyta_Jiménez_(municipio) Bithiriña Bela_vista_de_goias Bubonium_graveolens_var._ambiguum Campeonato_mundial_de_gimnasia_ritmica_de_2005 Bartholina_lindleyana Bosque_Oscuro Campeonato_Mundial_Sub_17_de_la_FIFA_Perú-2005 Bragado_(provincia_de_Buenos_Aires) Batalla_de_Andalíen Candace_Hilligoss Castillo_de_slane Bonomi Café_del_Mar_(canción) Bill_Jones Carol_Zardetto Campeonato_Mundial_de_Judo_de_1973 Bosque_montano_caducifolio_de_los_Apeninos Canton_de_Compiègne-Sud-Est Blue_Island_(Illinois) Baolia Ceniza_de_montana Cazoules Boisset_les_Montrond Cercestis Campeonato_Mundial_de_Natacion_en_Aguas_Abiertas BibDesk Bernardo_de_Aldana BD_Wong Brooke's_Point_(Palawan) Carol_Kane Call_of_Duty:_World_at_War_Final_Fronts Carlos_Salazar_Castro Año_880 Badariense Brenton_Wood Basilica_de_San_Julián_de_los_Prados Brigantia_(diosa) Bajos_de_rango_extendido Calanthe_triplicata Caló_d'En_Serra Cardcaptor_Sakura,_pelicula_2:_la_carta_sellada Brassia_caudata_var._hieroglyptica Challenger_de_Nottingham Biblioteca_Sudán Carangoides_chrysophrys Carlos_Quizpez_Asín Central_térmica_de_Arrúbal Barrio_del_candil Buen Beth_Allen Beltrán_cortés_carvajal Boris_Cyrulnik Batalla_de_dorilea

html map