Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bandera_de_etiopía Casa_de_Schwarzenberg Cendea_de_Olza_(Navarra) Bertram_Winkle Cayo_Flavio_Fimbria_(consul_104_a_C_) Carretera_Estatal_de_Idaho_3 Bohechío_(municipio) Cecilia_Beaux Cautín_(provincia) Babakotia_radofilai Cantillana Castle_of_illusion_starring_mickey_mouse Castilleja_lanceifolia Bacterias_quimiosintéticas Camargo_(ciudad,_Chihuahua) Año_sabatico Canelillo Cactus_densispina Beatriz_Mascaró Capilla_de_Belén_(Praga) Bosque_mixto_montano_de_los_apeninos_meridionales Capital_de_Japón Año_1052 Chaco_serrano Bombina_pachypus Biblioteca_Ayacucho Callialaria Bergantin_Dona_Januaria Bolitoglossa_chinanteca Barrio_Juan_XXIII_(Bogotá) Broken_Siglo_IV_a_C Bubroma_invira Centro_de_software_de_Ubuntu Bois_l'Évêque Carcinogen_Crush Castañares_(desambiguación) Batalla_de_Campichuelo Banteay_Samré Cardo_Saban_Torres_Irigaray Bailando_por_un_sueno_(panama) Barthelemy-François_Chardigny Brezo_de_turbera Celestino_Peralta Chaerophyllum_ateanum Buffington CB_Lucentum_Alicante Chanchal_Bharti Bastones_Rojos Balian_de_Ibelin_(desambiguacion) Bazar'yanka Catawissa Btr-80 Cementerio_Inglés_(Florencia) Catedral_de_Punto_Fijo Brinzio

html map