Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hank_Ketchman Hydrangea_vestita_var._pubescens Gyrostachys_unilateralis Guatapuri Guachamaca Harry_Potter_Quidditch_World_Cup Monson_(Massachusetts) Artur_Mas_Gavarró Aulnoy_sur-Aube Anticolonialista Gubbeen Ibn_Bassām Anarco-capitalismo Andres_Apóstol Hot_(álbum_de_Inna) Aya_Terakawa Arundel_(Maine) Anostomus_ternetzi Homados Moral_de_Sayago Asociacion_Americana_del_Corazón Hoek_van_holland Haz Moscatel_de_Setubal_DOC Anvil Mortadelo_y_Filemón_-_Parque_de_Atracciones Hospital_de_Cruces Areca_disticha Ayuntamiento_de_San_Fernando Argumento_de_Eckmann_Hilton Antonio_de_Padua_Maria_Severino_López_de_Santa_Anna_y_Pérez_de_Lebrón Montezuma's_Revenge Moquehua Argentum_Online_C Morir_en_su_ley Mortadelo_y_Filemon_Los_verdes Athens_(Míchigan) Mitsubishi_Ki-21 Armenio_americano Anthelephila_jelineki I.Sat Arte_Académico Modesto_Urgell Austin_State_Hospital Guía_de_usuario Henry_John_Temple,_vizconde_de_Palmerston Arbutus_peninsularis Athenaeum_Illustre_de_Amsterdam Arturo_Sarukhán_Casamitjana Misiones_diplomáticas_de_Santo_Tomé_y_Principe Ascensión_de_Jesus Hyperolius_thoracotuberculatus Haplochromis_polli Azabaron Houyet

html map