Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Género_(taxonomia) Angola,_LA Miss_Venezuela_2011 Hernan_Siles Hipotesis_de_la_dínamo Astrobrujula Andres_Ballo Ano_1803 Anna_Schmiedlová Aplicaciones_de_Internet_Enriquecidas Guell_i_Bacigalupi Andries_van_Wesel Ministro_de_Educacion_de_España Arquitectura_egipcia Halotano Ibn_Darrāğ_al_Qasṭallī Himno_Nacional_(Argentina) Atipia_celular Astronesthes_splendida Antonio_Vazquez_Mejido Hermano_sol_hermana_luna Arabutã Autoionización_del_agua Helianthemum_polifolium_var._pulverulentum Artrosis_cervical HEAT_(proyectil) Harry_Parker HMS_Nelson_(1876) Henry_Shoemaker_Conard Atem_(Yu_Gi_Oh!) Guararé_Arriba Historia_de_la_configuración_territorial_de_Andalucía Herb_Alpert Mohinder Angel_Maria_Segovia Andancette Area_metropolitana_de_Waterloo-Cedar_Falls Modelo_de_comportamiento_(informática) Monasterio_San_Jerónimo_de_Buenavista Guru_(Rapero) Andre_Philippe_Gagnon Montceaux-Ragny Antena_Pachamama Historia_de_los_cinematografos_de_Rosario Aphelandrella_modesta Arenda Arroyo_San_Antonio Autobús_de_transito_rápido Hungary Héctor_O'Neill Hospital_Italiano_de_Montevideo Antonio_Manuel_Padrón_Morlot Monte_Cervantes Gyrus_dentatus Ashur-nirari_III

html map