Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Caixa_Fòrum_Barcelona Beça Castanea_crenata Batalla_de_Rostov_(1941) Batalla_de_Cagancha Banco_El_Hogar_Argentino Bandana_(desambiguación) Bolitoglossa_taylori Biton_wicki Canton_de_Arles_sur-Tech Brian_Joubert Ben_gillies Capilaria_negra Batalla_de_Santomé Bellis_pappulosa Brand_New_Day_(álbum) Baluarte_(militar) Banh_bo_nướng Carduus_monspessulanus B_Street Bosque_Caledonio Bustamante_(Campoo_de_Yuso) Blaise_Compaoré Campana_Autobús_Ateo Bolas_Ben_Wa_(desambiguación) Briza_pilosa Black_Stone_Cherry Caritas_Internationalis Boton_de_ancla_(pelicula) Bombona_de_oxígeno Cecilia_Pequeña Cerro_Cumorah Canaan_(Vermont) Cardioptera_parva Barrotia Caso_Túnel_de_Sóller Casa_excusada Beeliar Baġran Base_de_datos_biológica Celebes_del_Norte Campeonato_Mundial_de_Triatlón_Ironman_de_2011 Bonneuil_Matours Campeonato_Europeo_de_Hockey_sobre_Hielo Casa_Mercadal Campanilla_de_primavera Bagnes Catholic_Encyclopedia Capilla_de_Ánimas_(Santiago_de_Compostela) Carnaval_en_la_Región_de_Murcia Celtis_mississippiensis Barbus_haasianus Bettingen Bennet Caproni_Ca.60

html map