Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hans_Dietrich_von_Tiesenhausen Helianthemum_apenninum_var._apenninum Analisis_en_serie_de_la_expresión_genica Arqueas Anthony_Hobbs Movistar_Open_2010 Ibn_Galib Autorruta_Nogales-Puchuncavi Hematómetra Gustavo_Avila Avenged_Sevenfold_(álbum) Mu_Boötis Monte_McKinley Idioma_maribio Hidrografía_de_Bolivia Aretxabaleta_(Guipúzcoa) Mortadelo_y_Filemon_Lo_que_el_viento_se_dejó Arzila Anacamptis_sancta Apassalus Ian_Lister Halimium_halimifolium_subsp._halimifolium Hidrografía_de_Boyaca Avro_Canada_C102_Jetliner Hymenocallis_littoralis_var_disticha Hypostomus_tenuicauda Anos_1250 Aurelia Anthonomus_grandis Angus_burger Auditoría_informatica Aristoloquia_ténue Armando_Ignacio_Quinteros Helcaraxe Hipertelorismo Haluros_de_Arilo Hauke_Fuhlbrügge Armando_Rodríguez_Hernández Mona_(género) Hostelería Asfalto_(desambiguacion) Ashmont–Mattapan_High_Speed_Line Hora_25_(programa_de_radio) Arevalo_(humorista) Géneros_de_musica_electrónica Antimonio Hernán_Alessandri_Morandé Guerra_civil_durante_el_mandato_de_palestina Hemarthria Arenita_Mejilla Arbol_recubridor_mínimo Apertura_2009_(Liga_Chaqueña_de_Fútbol) Aspidistra Av._Alem Héctor_"el_Vikingo"_García

html map