Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Notre_Dame_de_Grâce Oscar_Leonard_Carl_Pistorius Perymenium Palacio_Presidencial_(Haití) Pilar_Ruiz Natacion_en_los_Juegos_Olímpicos_de_París_1900 Nueva_era_(desambiguación) Ojo_de_halcon_(tecnologia) Poder_judicial_de_uruguay Porque_hoy_es_sábado Pedro_G_Beltran Numeración_de_años_astronómica Olleta Nucleina Peter_Humphry_Greenwood Perkele Policloropreno No_culpable Pedro_Agustin_Giron Pericles_de_Limira Parque_Nacional_Shoria Museo_de_Armeria Nuestro_Señor_San_Salvador Perico Portugal_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Verano_1932 Nicolás_Freire_González Observatory_Circle Mª_del_Carmen_Polo_y_Martínez_Valdes Oncerum_ciliatum Pilot_5000 Palacio_de_Villavicencio Parque_Máximo_Gómez Número_abundante Oakland_(Misisipi) Narichona_weyrauchi Necropolis_de_Cristobal_Colón Ordenación_sacerdotal Onega_(ciudad) Otto_Ruge Oklahoma_Sooners Olivilla Neuss Parque_Nacional_Aukštaitija Paul_Chevré Organización_de_Aerolíneas_Arabes Ophrys_sphegodes_var_gigantea Otroletravaladna One_piece Paris_Hilton's_My_New_BFF Nervus_pectoralis_lateralis Navegando_por_Ti Nicolas_Michelin Neuralgico Operación_de_Crédito_de_Dinero Podabrus_hozumii

html map