Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sal_Guérande Tomás_Correa Thomas_Kinkade Telescopio_radar South_Circular_Road,_Dublín Simuladores_de_vida Torneo_Copa_Centenario_2002 San_Andres_el_Apóstol Torneo_de_Bruselas_2012_(individual_femenino) See_You_Again Tilicho Territorio_de_orleans The_Adventures_of_B.o.B Tamonopsis Teatro_romano_de_Orange Telescopio_de_Cassegrain Seleccion_de_Hockey_hierba_de_España Tagos San_Bartolome_de_Bejar_(Ávila) SingStar_Deutsch_Rock-Pop_Vol_2 Telebachillerato_de_Veracruz Tetzcoco Telefonía_movil_3G Scandivepres Sun_Jian Tomás_Garicano Sao_Manços_(Evora) Sociedad_Minera_Cerro_Verde Schönebeck Serie_C_italiana Saint_Vincent_Lespinasse Selva_de_Irati Sedum_erythraeum Tomás_Beaufort Saint-Mariens Teoremas_de_la_incompletitud_de_Goedel Serie_de_Guerras_Ruso-Turcas Tour_91+1 Three_Six_Mafia Seleccion_de_futbol_de_Sealand Schalunen Temporada_de_huracanes_en_el_Atlantico,_2006 Saint_Michel_sur_Rhone Saint-Hilaire-la-Gravelle Sistema_Cubano_de_Beisbol Tercera_generación_Pokemon Tenis_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Seul_1988 Tasa_marginal_de_sustitución Sium_incisum Thomas_Eugene_Kurtz San_Martin_de_Valdelomar Santibánez_del_Val THE Thiago_Motta Signo_de_dolár

html map