Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Graval Manjirón Lois_Peña Metal_de_transición Provincia_de_bojador Live!_at_the_Star_Club_in_Hamburg_Germany_1962 Logaritmo_en_base_imaginaria Receptor_de_acido_retinoico_gamma Pásig Rally_de_Finlandia_de_1973 Provincia_de_Tarragona Mampato_¡Sesamo_abre! Primera_División_de_España_1951/52 Marvin_el_androide_paranoide Rafael_Barbero Llanura_de_Balti Purwokerto Praderas_canadienses Microrregião_de_Macacu_Caceribu Ramal_San_Juan_-_El_Marquesado Propionato_sódico Mateo_Salado Puntius_gelius Reaccionaria R_U.L.E. Publio_Valerio_Publícola_(consul_475_a.C.) Pudor Red_de_celdas Quercus_duraznillo_f._cochutensis Pygarrhichas Provincia_del_Chubut Rally_de_Santa_Cruz_de_2013 Matougues Quinsaloma_(cantón) Périgny Malthinus_swaneticus Rangarþing_ytra Ranitidina_citrato_bismuto Microrregiao_de_Muriaé Luciano_Román_Aued MAG_(videojuego) Pristocnemis_perlatus Provincia_de_halland Raoul_Ubac László_Darvasi Gran_Consejo_de_Jefes_(Fiji) Mar_del_Peru Mari_Carmen_Y_Sus_Munecos Primer_Ministro_de_Eslovaquia Recopa_de_Europa_1984_1985 Powiat_kłodzki Massilieurodes_monticola Puerta_del_Puente Me_voy_(canción) Pseudoderbesia

html map