Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pierre-Ulric_Dubuisson Peramium_nantoense Poke Pietracupa Palmares_(programa_de_televisión) Pfeifer Pablo_Gallardo_Zurera Orgetorix Orzales Nadaillac-de-Rouge Parque_de_las_Ciencias_de_Granada Playboy Pineville_(Kentucky) Orthochromis_rubrolabialis Parachelifer_pugifer Organización_politico_administrativa_de_Israel Mypods_and_Boomsticks Piasca_(Cantabria) Orestes_Tomás_Ghioldi Población_biología Peter_Schmoll_und_seine_Nachbarn Nahas_Gideon_Angula Paulianaleyrodes_tetracerae Nervio_braquial_cutáneo_interno Nomic_(juego) Noriega_(Ribadedeva) Pierre_Marie-Alphonse_Favier Pedro_Alcázar Palazzo_del_Podesta PFC_Spartak_Moscu Neolengua Oneta_(Italia) Nomeny Nagbukel_Ilocos_Sur Nininsina Península_Calcídica Piyama-radu Paty_Shepard Neuro_Nōgami Ocho_sencillas_reglas_para_comprar_a_mi_hija_adolescente Pere_Casaldaliga Perdita_(satelite) Nobleíta Parque_nacional_Karijini Nicole_d'Oresme Perro_lobo_checoslovaco Museo_de_las_Termas_Públicas_de_Cesaraugusta Nochnói_Dozor Parque_Nacional_D'Aguilar Oric_1 Nephrodium_filix_mas_var._deorsolobatum Opticks Pacificación_de_la_Araucanía Picochato_de_copete_acanelado Palemydops

html map