Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Marcelle_Marcel Margate_(Florida) Línea_Lerida-La_Pobla_de_Segur Gorki_(Novopokróvskaya,_Krasnodar) Mariano_Rafael_Castex Rafael_Gonzalez_Martínez Matraz_de_Schlenk Louise-Victorine_Ackermann Louis_Léopold_Boilly Losec Lucio_Cornelio_Crisogono Radio-Television_belge_de_la_Communauté_française Matador_(1985) Power_of_the_Dragonflame Pueblo_Lo_Barnechea R_Charleroi_SC Mellesia_gularis M._Night_Shyamalan Prostituta_de_día,_señorita_de_noche Mallea_integerrima Gonzalo_Torrente Pseudomusonia_fera Pterodoras_granulosus Macbeth_(Bloch) Milford_(Ohio) Miguel_Labordeta Majones Ranrapalca Margaret_Whitton Puerto_de_alicante Presunción_jurídica Provincia_de_Gumüşhane M_32_MGL Rally_de_Chipre_de_2003 Pseudoharpax_abyssinicus Mikolas_Ales Luisma_(Aida) Manolito_Gafotas_(1999) Lot's_Wife Manén Provincia_de_Jaskovo Mancomunidad_de_Municipios_de_El_Temple Mesembrinibis Mairiporã Raymond_P._Ahlquist Principio_de_Hamilton_modificado Mausoleo_de_Fátima_al_Masuma Pío_Quer Raul_Tabares_Tejera Malcorbe Massarelos Real_Pontifícia_Antiquísima_Ilustre_y_Penitencial_Cofradía_del_Senor_Atado_a_la_Columna_y_Ntra_Sra_de_la_Fraternidad_en_el_Mayor_Dolor Mario_Kart_DS Manifiesto_de_Lausana Mercure_de_France

html map