Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pesca_en_España Plaza_Ramos_de_Azevedo Natacion_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004_-_Cuatro_estilos_400m_masculino Museo_Nicephore-Niépce Notación_y_nomenclatura_de_los_iones Máquinas_de_humo Pimelodus_ortmanni Mustafá_ibn_Mahmud Netscape_Communicator Pan_de_Jesús Paul-Erik_Hoyer-Larsen Piet_Kramer Nicolás_Dueñas Odalys_Revé_Jimenéz Perfect_(cancion_de_Smashing_Pumpkins) Neferirkara Orisson Museo_de_Historia_de_la_Universidad_de_Pavia Pithecellobium_auaremoterno Parčin Parque_de_la_Memoria_de_Buenos_Aires Osborne_(Kansas) Pleurobema_beadleianum Pedro_III_de_Cataluna Odontolabis_cuvera_Gestroi Nectriaceae Organizacion_territorial_chilena Oxígeno_atmosférico Ojos_de_Moya Nikita_(desambiguacion) Plouguiel Natalia_Gambaro Narian-Mar_Airlines Muñeca_Annabelle National_Formulary Oleksandr_Volodymyrovich_Romanchuk NGC_5024 Poliol One_for_John_Gee Nokia_Pure Pachyramphus_albogriseus Mylabris_gamicola Música_Bounce Pato_de_crin Olyra_cordifolia Phrynoidis_juxtaspera Petrogale_brachyotis Perdida_(cancion) Picadero_Damm Patido_Socialista_de_Euskadi-Euskadiko_Ezkerra Organización_XIII Orvin Naqs_i_Rustam Oier_Olazabal_Paredes Neobisium_bernardi_geronense

html map