Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Isla_Candelaria Lacy_Duarte Islandshreyfingin_-_lifandi_land La_tierra_prometida Isaias_Peralta Leix Laguna_Del_Monte Jueguito Iter_Hispanicum Jia_blanca Le_Poet-Laval Lafarge La_Mancha_(desambiguación) Liga_Catamarqueña_de_futbol Jean_Le_Fèvre Interpretaciones_de_la_Mecánica_cuántica Lista_de_episodios_de_El_chavo_(serie_animada) Linociera_albidiflora_var._rostrata Lanius Lagerstatte Kópavogur La_Maravillosa_Tierra_de_Oz Jeong_Ho-Seung Jesse_Ventura Lincoln_City_(Oregón) La_tormenta Juegos_de_la_Mancomunidad_de_1974 Isla_de_Cham Jacobo_Duran-Lóriga Irina_Sergeyeva Juan_Carlos_Martin_Corral Jean-Baptiste_Lamarck Las_Niñas_de_Oro Jurassic_Park_III Liga_Espanola_de_Futbol_Indoor Lenguaje_de_programación_Java Josep_Bover_i_Mas La_Pasión_de_Cristo_(película) Jose_María_Arancedo Juan_José_Vélez_Otero Libra_biafrena Jan_Anthonisz._van_Ravesteyn Jean-Conrad_Hottinguer_(1764-1841) Kir_(cóctel) Isla_de_Astove José_Maria_Minella Kree Isabel_Bonig_Trigueros Josep_de_Campderros_i_Pascual José_Maria_Flotats Last_Night_(canción_de_Buddy_Holly) Lista_de_capítulos_de_Naruto:_Shippūden Isla_Bathurst_(Australia) Instituto_conjunto_para_la_investigacion_nuclear Jean-Luc_Godard

html map