Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Sinfonia_n.º_76_(Haydn) Saint_Hilaire_de-Gondilly Sapintus_golbachi Tiburon_de_6_Agallas_de_Ojo_Grande Saske_Uchiha Sergio_Osmeña_Sr. Stephanie_Vogt San_Martiño_de_Miñortos Trabajo_social Seasons Sierra_de_Huelva Sheeana Toom Su_amante_esposa Spawn_(comics) Saint_Barthelemy_d'Anjou Tiranía_(Antigua_Grecia) Solanum_vallegrandense San_Antonio_de_Chacao The_Mutants_Are_Revolting Sailly_Flibeaucourt Street_Hop Tienda_(desambiguacion) San_jaime_de_enveija T_V.C. Taeniopygia_guttata Soult Saint-Georges-du-Mesnil Spanish_Company_number_one Semion_Budionni St_Michaelis Toquinho Sh'erit_ha-Pletah Tela_metálica The_Ark_in_Space Starz_Entertainment Saint_Franchy Shinpachi_Shimura Taka_Toolö Saint-Denis_de_la_Réunion Sumiyoshi_Taisha Saint_Leopardin_d'Augy Sid_W_Richardson Spurio Syzygium_australe Tiro_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Paris_1924 Strain Springerichthys_kulbickii Sid_Meier's_Civilization_IV:_Warlords Takebe_Kenkō Shem-Tob_ben_Isaac_Ibn_Shaprut Signo_de_puntuación Sedecias_rey_de_Judá Seat_Formula Spirituali_militum_curae

html map