Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Alfabeto_runico_de_Orjon Alouatta_ululata Alevino Didelphodonta Dame_Marie_les_Bois Dulwich Dialecto_samaritano_(arameo) Cuéntame_Al_Oido Amethystea_corymbosa Duvan_Hernández Diputados_de_la_Asamblea_Legislativa_de_El_Salvador_Periodo_2006-2009 Código_internacional_de_nomenclatura_botánica Courcelles_Canfleur Dimitri_Chakulin Desarrollismo_en_España Deportes_Concepcion Depresión_Tropical_Gordon Economia_del_conocimiento Cueva_de_las_mestas An_Ming_Lu Cámara_de_gas Dinamarca_(desambiguación) Cucarda_(desambiguacion) Currala_bahiensis Cristo_de_Elqui Director_de_videoclips All-Star_Weekend_de_la_NBA_2014 Cynopoecilus Cristian_Zermatten Coronación_papal Corocho_de_rocigalgo Cryptocephalus_turcicus Crucero_de_misiles Cortical Alfa_146 Dmitri_Jarine Ana_Garralón Diego_Soldano Cornesti Cristiano_puro Der_von_Kürenberg Ecole_Polytechnique_Fédérale_de_Lausanne Distrito_de_Epping_Forest Drosera_whittakeri Dickie_Valentine Cultura_de_Sudán Daniel_Tortolero Couto_de_Esteves Cuaxaleche Draghi_Lucero Cónclave_de_1303 Distrito_electoral_de_Christchurch Denominación_de_Origen_Jerez_Xéres_Sherry Dj_Dero Copa_de_Escocia_1955-56

html map