Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Idioma_nguni Moldava Monoclínica Historia_del_futbol_en_la_Comunidad_Valenciana Icterus_parisorum Groningen_Münster Harry_Potter_y_el_Cáliz_de_Fuego_(videojuego) Andropogon_dubius Apraea_oculata Aves_endémicas_de_Nueva_Zelanda Historia_del_futbol_en_Lorca Gūriān Astrophysical_Journal Moloc Heath_(Ohio) Apside Grumixava Arkefly Axochiapan Astrophyllum IFPS Hannelore_Spaeth Gump_and_Co. Mirbel Asperula_macrorrhiza Hora_Clave Gütersloh Australiana Guinea_(región) Minutaleyrodes_minuta Aurelio_Garcia_y_García Angelika_de_la_Cruz Asunto_internacional As_your_Friend Asterix_el_galo_asterix_en_bretaña Halolaelaps Asarca_bletiodes Miou-Miou Aníceris Himno_de_la_República_Socialista_Soviética_de_Kazajistán Arsago_Seprio Avenida_camino_el_alba Houston,_Tejas H̱ašẖāš_ibn_Saʿid_ibn_Aswad Asiático_(cafe) Angleton_(Texas) Montañas_de_Salta Asociacion_de_Universidades_Grupo_Montevideo Gustavo_Micheloud Ategorrieta-Ulía Analogue_Bubblebath_Vol_I Andres_Saborit_Colomer Mira_(topografía) Anisostena_bicolor Hokab

html map