Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Montaneros_Club_de_Futbol Antonio_Augusto_Carvalho_Monteiro Anita_Santivañez_Palomino Mortadelo_y_Filemón_¡Bye_bye,_Hong_Kong! Anisostena_breveapicalis Guillem_de_Berguedà Grupo_Aeroportuario_del_Pacifico Armando_Gallegos Montañas_de_Begur Hospital_Bazan Ano_1082 Mollans-sur-Ouveze Hermandad_de_la_Esperanza Arrijan Historia_de_tailandia Monasterio_de_San_Adrián_de_Sásave Hugo_Modigo Arteria_etmoidal_anterior Arturo_Pomar Guerra_de_Afganistán_(desambiguación) Hernan_G._Peralta_Quirós Mimalonido Archipiélago_Madre_de_Dios Arlandria Arzobispo_de_Yucatán Montañas_Laguna Hycleus_terminatus Hylorana Monolepta_limbangica Hôtel_du_Nord Hockey_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Atlanta_1996 Milutin_Milankovich Mobilabium Atharva-veda Autovia_Santa_Catalina_Lomo_Blanco Hundling Autopista_Vespucio_Oriente Avanzada Mordella_fuscipilis Asociación_Mundial_para_el_Agua_(Global_Water_Partnership,_GWP) HIP_74995 And_in_This_Corner… Arcangel_(comic) Hollywood_es_asi Guillermo_Alvarez_Guedes Ministerio_del_Desarrollo_Social Helosciadium ISO/IEC_9126 Anos_20_a._C. Mineola_(Nueva_York) Anagallis_arvensis_subsp_platyphylla Asgard Artemisia_absinthium_var._insipida Mty Hora_Cero,_Suplemento_Semanal

html map