Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cándido_de_Lasala David_Lebón_(disco) Dracaena_hanningtonii Ana_Catalina_Gonzaga_de_Mantua Draupadí Dora_(Eurovisión) Ectmesopus_darlingtoni Cordoba_CF Corallorhiza_virescens Amdír Disenador_gráfico Domi_del_Postigo Dolors_Calvet_i_Puig Desierto_de_colorado EDVAC Alfred_Hrdlicka Diptera_cuscutiformis Dimitrie_Cantemir Dmitri_Shakulin Ana_Lentsch Cuerpo_de_Investigaciones_Científicas_Penales_y_Criminalísticas Cuspidia_araneosa Alias_Gardelito Cornus_alternifolia Amy_la_niña_de_la_mochila_azul_vol._2 Dama_al_servicio_particular_de_la_reina Alejandro_Vazquez_Palacio Corallina_officinalis Dust_Off_and_Dance_(álbum_de_Tiffany) Dodonaea_microcarya Alhaurin_de_la_Torre_(Malaga) Ctenocephalides_felis Cuarto_estado E.164 David_Civera Correos_y_Telegrafos Distrito_de_uchumarca Danza_Kagura Dame_Tu_Swing Alexandr_Isáievich_Solzhenitsin Dewanand_Balesar Cordobán_(color) Dorta Dan_Cooper Donzy_le-National Divergencia_de_Kullback_Leibler David_Ramirez Denominación_de_estrellas_variables Das_Dreimäderlhaus Cuadrilatero_cíclico Distrito_de_Agallpampa Druso_César Distrito_de_Dholpur Diócesis_de_Lexington Amblin_Entertainment

html map