Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jueves_Negro Jose_María_Aldao Julie_Maroh Insurgente José_de_Sierra_Cárdenas Jody_Scheckter La_Cuadra Lince_Iberico Krešo_Ljubicić La_caída_de_la_casa_Usher_(película) La_5_estacion José_Luis_Garcia_Martin Landgrave_de_Turingia Jack_Molinas Invasion_de_Afganistán_por_la_Unión_de_Republicas_Socialistas_Soviéticas La_Masia Leszko Ligamento_cruzado Jaime_Nisttahuz Juan_Apóstol_Martínez Jose_Esteban_Solís La_profecía_(película_de_1976) Leopold_Mozart Leontinia La_Pulga Jeannot_Ahoussou-Kouadio Islandia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Melbourne_1956 Jose_de_Siles Itasuchus Lawson_Heights La_mascara_de_hierro_(película_1929) Kilbourne_(Ohio) Jamaica_(Nueva_York) Jerahmeel Klik_&_Play Kauján Juan_de_Fermoselle Joaquín_Ramos_Marcos Juncoides_campestris_var_vulgaris Isla_de_Buda Linea_Dora James_F_Clements Juan_Pedro_Domecq_(desambiguación) La_rendicion_de_Breda John_Murphy_(baloncestista) Julia_Neilson José_Ramón_Julio_Martinez_Márquez Jan_Václav_Hugo_Voríšek Juan_(Pokémon) Karamazov Kie_Ntem La_paloma_(cancion) John_Kerr_(actor) Juan_Jose_Martínez Klarälven

html map