Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pasaje Picoides_arizonae NDSi Peregrina_(telenovela_de_1973) Papiro_66 Playa_del_Moro_(Asturias) N-330 Pasaporte_de_Italia Phrynobatrachus_liberiensis Padres_(serie_de_TV) Ponte Occas._Pap._Bernice_Pauahi_Bishop_Mus. Partido_Socialdemócrata_Alemán Panurus Pirámide_de_Elefantina Pipistrellus_kuhlii Penjamo Pasión_(música) Partido_Democrata_(Estados_Unidos) Phronima Mustela_subpalmata Opuntia_setispina Parque_nacional_Yurubi Pastinaca_sativa Pine_Apple_(Alabama) Peter_Galton Placa_de_la_Pioneer National_Prayer_Breakfast Operación_Estrella_Blanca Phylloscopus_trochiloides Paraíso_astronómico_de_la_Puna_de_Atacama Museumszentrum_Berlin_Dahlem Partidos_de_baloncesto_entre_equipos_NBA_y_equipos_FIBA Partido_de_Saladillo Personajes_de_Yin_Yang_Yo! Nissan_Versa Pantaleón_mártir Pierna Pinacoteca_Vaticana Onobrychis_depressa Old_Agency_(Montana) Pickpocket Passeio_Alegre Polygonatum_multiflorum_subsp._broteroi Ophrys_exaltata_subsp._sicula Paloma_Sainz Pie_de_atleta Nauka_(editorial) Niepokalanow Oxycheilinus_celebicus Plombières-les-Bains No_hay_Más Pierre_Adrien_Pâris Panadería_china Piragüismo_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Moscú_1980

html map