Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ljeskovac Marcos_Orellano Mariana_Frenk_Westheim L’Oréal Goleta_7_de_Março Mendez_Álvaro_(Metro_de_Madrid) Marcel_Delgado Masters_de_Cincinnati_2009_-_Dobles Madelena_(estación) Lolita._Flores_y_alguna_espina Mike_Judge Luis_el_Grande MS_Arcadia Proceso_monitorio Prvic_(Krk) Maiorerus Red_de_Espacios_Naturales Micromys_minutus Goju_Ryu Provincia_de_Aïn_Defla Memoria_de_nucleo_magnetico Rally_de_Montecarlo_de_1991 Provincia_de_calca Gran_maestro_de_la_academia_sith_de_Korriban Raión_de_Brovary Louis_Duveau Lola_Álvarez_Bravo Luis_Tristán Primera_division_espanola_1990/91 María_Basso Microrregión_de_São_Miguel_dos_Campos Pseudosphinx_tetrio Pádraig_Harrington Marc_Fachan Maquina_de_traduccion_estadística Quail_(Texas) Ramon_Abadal_i_Vinyals Proerna Premio_Pritzker_de_Arquitectura Medeshamstede Puro_dominicano Prefectura_de_Tottori Gratín Mario_Reiter Marquesado_de_Beniel Pyramidoptera_cabulica Gramatica_del_Afrikaans Provincia_de_Trinidad Pteronotropis_grandipinnis Gran_Premio_de_Canadá_de_1999 Meni Presion_sanguínea_diastólica Reaccion_exergónica Prefectura_de_Okinawa Prop_réplicas

html map