Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Luis_Yañez-Barnuevo_García Malandry Lucey_(Meurthe_y_Mosela) Quinta_Avenida_(La_Habana) Lycoming_T53-L-1 Pungmul Proenca_a-Velha Magistralni_(Krasnodar) Reacciones_nucleares Región_de_Chugoku MediaMonkey MiG31 Gran_pirámide_de_Cholula Los_Amates_(Izabal) Mafia_II Luis_Miner Mijail_Rodzyanko Grev Mihály_Károlyi Manuel_Mejias_Jimenez MA-20 Lizardo_Montero Madrigal_(Ayacucho) Gower_(Misuri) Mario_Oscuro Project_Zero:_the_Chains_of_Sorrow Microscopio_(desambiguacion) Qatar_en_los_Juegos_Olimpicos Lophophora_ziegleriana Presque_Isle_Harbor_(Michigan) Mahes Man's_Favorite_Sport? Real_y_Pontificia_Universidad_de_Mérida_(Yucatan) Progressistes_per_les_illes_balears Maximiano Media_Veronica Miantonomi Main_Street,_U.S.A Los_sobrinos_del_capitán_Grant Raina_(cantante) Miguel_Baselga Goitibeheras Qi-Meritus_Mahara Gotofredus Los_Olivos_(Granada) María_Amalia_de_Borbón_Dos_Sicilias_(1782_1866) Léonard_Kweuke Lorenzo_Rico Medicina_basada_en_la_evidencia Lux_(jabón) Proterozoico Loomis_(Condado_de_Okanogan,_Washington) Make_It_Happen Región_Autónoma_de_Xinjiang_Uygur Los_tratados_de_Oslo

html map