Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Raim. Mezieres-sous-Lavardin Pusiano Michael_Köhlmeier Merengue_de_Cordoba Rag-time Medalla_Aérea MC2_(desambiguación) Live:_With_Teeth Manowar_(desambiguación) Llaguno_(apellido) Primera_División_de_Chile_1999 Rana_arborea_semiacuática Grafo_singleton Martha_Elena_Garcia_Gómez Lobelia_dunnii_var._serrata Producto_lacteo Prehistóricas Metrica_de_De_Sitter MegaTextura Puelioideae Pueyrredón_(línea_D_del_Subte_de_Buenos_Aires) Mazapiles Proporción_aurea Region_Andrés_Avelino_Caceres Red_de_Energía_del_Perú Luis_Enríquez_de_Guzman Luis_Segalá_y_Estalella Línea_de_influencia Lurcy-le-Bourg Miembro_de_honor_de_la_Fundacion_Juan_Ramon_Jimenez Massimo_Strazzer Losing_My_Religion Puente_Cal_y_Canto Marko_Perkovic_"Thompson" Gran_Premio_de_los_Países_Bajos_de_1960 Lobotomía_cerebral Rathaus_de_Viena Malcarado Lucio_Postumio_Albino_(cónsul_234_adC) Michael_Russell Premio_Oxígeno Quintral_amarillo Rabasa_(desambiguacion) Primera_division_espanola_1935_36 Power_Rangers:_fuerza_mística Real_Orden_de_Exclaustración_Eclesiástica Master_Of_Orion Registro_mercantil_de_España Rafaela_Suarez_Solórzano Región_Aisen_del_General_Carlos_Ibánez_del_Campo Lukutuwe Longitud_céfalo-caudal Quinto_Fabio_Máximo_Serviliano Ranking_de_periódicos_de_Espana

html map