Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Batalla_del_Paso_de_Maysalun Bornholm Calamar_común Challenger_de_Salinas Caenagnathasia Broken/A_c Carecuruna_carabobenya Bóveda_nervada Bâdarâyana Caballo_de_Troya_(desambiguación) Between_the_darkness_and_the_dawn Cassagnabere_Tournas Beechcraft_t-34_mentor CAM Benamira Catumiri Campaña_de_las_Cordilleras Bushranger Cd_bezana Bicurioso Cactus_strictus Caton_el_Joven Batalla_de_La_Trinidad Benthamiella Cacodaemon_gracilis Castillo_de_Wiener_Neustadt Camerano Caviahue_(centro_de_esqui) Cabeza_de_gato BGCI Babək_(ciudad) Caprifolium_xylosteum Brahma-vaivarta_purāṇá Camada_de_Fenris Canónigos_de_flor_rosa Cesare_Gennari Bahabon_de_Esgueva Broto_Gimeno Bulbophyllum_djumaense_var._grandifolium Cachilo_de_corona_castaña Champa Carlos_Budnevich Bombón_(desambiguación) Beatriz_Ponce_de_León_y_Jérica Bertrand_barere_de_vieuzac Campañas_antarticas_argentinas_de_1970_a_1979 Bandera_de_las_Maldivas Cayetano_Ré_Ramirez Barbus_taeniurus Chapadmalal Batido_del_mar_de_leche Campocámara_(Cortes_de_Baza) Categorías_inferiores_de_la_selección_de_futbol_de_España Bodegas_Echeverría Celon

html map