Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Annali_del_Museo_Imperiale_di_Fisica_e_Storia_Naturale_di_Firenze Haplochromis_maisomei Héctor_Helí_Rojas_Jimenez Asociación_de_comites_olimpicos_nacionales Miquel_Àngel_Llauger Arbalista Moshi_Koko_Yakyu_no_Joshi_Manager_ga_Drucker_no_Management_o_Yondara Arkadi_(monasterio) Andres_Paladio Arrecife_de_Supply Motorola_68008 Haplochromis_gowersii Hollywood_Metal Historia_de_san_vicente_y_las_granadinas Hebardiella_rehni Arroyo_de_las_Tunas HD_224930 Idioma_bai Gyula_Horn Huehuetlán_el_Grande Andrew_J._Grigsby Mono_aullador_negro_amazónico Ano_391_adC Misión_de_San_Miguel Hortensio_Felix_Paravicino Heliógrafo_(telecomunicaciones) Apolion Artaserse_(Maggiore) Aulos_(Ariege) Mosen_Sol Armería Himno_de_Bayamo HD_200391 Motown_Record_Company,_L_P Montemor-o-Velho_(freguesia) Monteignet_sur_l'Andelot Apeadero_de_Alcáçovas Monanthochloe Anunciación_(Van_Eyck,_Madrid) Motor_eDrive Antonio_López_Sierra Antoine_Busnoys HMS_Royalist_(1915) Avenida_Coronel_Díaz Aulo_Verginio_Tricosta_(cónsul_494_a.C.) Hipodromo_de_Santa_Beatriz Andropogon_tenuipedicellatus Miremont_(Puy-de-Dome) Arquidiócesis_de_México Antoine_Detourne Helice Guise_Will_Be_Guise Anarquismo_en_Chile Arroyo_La_Cañada Monomorium_denticulatus

html map