Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Línea_E3_de_Exprés.cat Mantillica_sialidea Gran_sarcófago_Ludovisi Rafael_González_Villa_"Machaquito" Prodromus_Systematis_Aroidearum Prosperidad_(Madrid) Gobierno_de_Israel Mary_Sanchez Raúl_Ferrero_Rebagliati Me_enamore_de_ti MTV_10_Anos:_Top_20's_MTV_Decimo Mike_Bannister Melliera_chorotega Luis_del_carmen_curiel Prestamos_léxicos_del_espanol Lost_Paradise Mark_Benecke Marlen_Olivarí Pseudocarorita_thaleri Gran_Premio_de_Japón_de_1987 Mecanorrecepcion Manneville_sur-Risle María_Pavlovna_Románova Mertensia_citrifolia Metro-centro_(Metro_de_Sevilla) Llerena Masters_de_Indian_Wells Los_crímenes_de_Oxford Lomatopodium Radio_Sele Melquíades_Álvarez_Caraballo Manuel_Godoy_Alvarez_de_Faria Memorial_de_Guerra_al_Distrito_de_Columbia Michael_(cancion) Mericourt-l'Abbé Manuel_Barbarin Presuntos_avistamientos_de_ovnis_en_España Meridiano_4_oeste Los_Chañaritos_(Río_Segundo) Gouinia_barbata Marquesado_de_Casa_Alta Premio_Ciudad_de_Palma-Joan_Alcover_de_Poesia_en_Catalan Good_(película) Realista_(Desambiguación) Quett_Masire Primera_división_mexicana_Clausura_2009 María_Elvira_Lacaci Manuel_Antonio_Diez Luis_Bárcenas_Gutiérrez Maiya_Plisetskaya Premio_Zulueta Grama_de_las_boticas_de_Alemania Rafael_Carlos_Santacruz_Aragonés Luis_Carlos_Vélez Mickael_Nelson

html map