Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

StarCraft_Editor_de_Campana Sindrome_del_supermacho Scary_movie_3 Tranmere_Rovers_F_C Sebastian_Viberti Toyota_Jidosha_Kabushiki_gaisha Selección_disruptiva St._Georges_Football_Club Síndrome_de_la_cimitarra T.P.I. Tigranes_I_de_Armenia Torrero_-_La_Paz Sicyocarya Sonata_para_violín_n.º_10_(Mozart) Secretaría_General_de_Unasur Scooter_(grupo) Stephen_Baxter Smenejkara Shinichi_Kudo Tasa_de_crecimiento_demografico Telecomunicaciones_de_Honduras Santos_cristianos Teorema_de_Pappus-Guldin Servicio_Nacional_del_Consumidor_(Chile) Tanetze_de_Zaragoza_(municipio) Tetradoa Sergio_Grez Southside_Johnny_&_The_Asbury_Jukes Torre_de_television_de_Cantón Sillemia Salto_Yutajé Sonogno The_Baby_of_Mâcon Sempervivum_globiferum_subsp._hirtum Sofía_de_Francia Saint_Felix_de_Pallières Seleccion_de_futbol_de_San_Pedro_y_Miguelón Teoria_del_funcional_de_la_densidad_tiempo_dependiente Subdiáconos Tomasz_Franciszek_Bartmański Sinfonía_No._9_(Dvorák) Sněžka-Śniezka Tienda_gratis Tetrahit_grandiflorum Torres_Alto_Palermo_Plaza San_Juan_del_Parana_(Itapua) Saint-Laurent-de-la-Barrière Spanarkel Subalternidad Signo Schistochilaceae Sentencia_de_Benifayó Stoner_Rock Train Sémalens

html map