Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Historia_de_las_islas_Georgias_del_Sur_y_Sandwich_del_Sur Arafo Aspect Monolofosaurio Androdioecia Arco_de_la_Défense HiperMAN Astyanax_guaporensis Guerra_de_miel Guerra_civil_en_Al-Andalus Aqui,_un_amigo Hausen Montague Avenida_Pensilvania_(linea_New_Lots) Halloy_lès_Pernois Andrés_Guacararí Hipólito_de_Medicis Augusto_weberbauer Iberia-Air_Nostrum Antoine_Lepautre Arboretum_de_la_Vallée_aux-Loups Arte_desinteresado Asedio_de_Gijón_(1936) Hiroshi_Hamaya Historia_de_liberia Aurelio_García_Lesmes Habla_del_norte Arseni_Semiónov Hernan_Cristante Herguijuela_(Cáceres) Argyle_(Wisconsin) Angel_Sanctuary Audiencia_de_la_Nueva_España Hospital_del_Comendador_Don_Alonso_Sotelo Hélène_Bertaux Herbert_Clarke Monarquia_en_la_Mancomunidad_Británica_de_Naciones Arco_circuncenital Monechma Montes_Cárpatos Army_of_Me_(cancion_de_Christina_Aguilera) Animales_de_Ediacara Gustavo_Huerta Antártica_brasilena Historia_de_rusia Hemisodorcus_rubrofemoratus_yamadai Motocicleta_voladora_Aerofex Anthy-sur-Léman Montes_de_Oca_(cantón) Hypostomus_pseudohemiurus Municipalidad_(en_Chile) Antiperonismo Mukmuk Asean Atriplex_anthelmintica

html map