Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Champagne_Supernova Calycina_sericeobrunnea Bruin Batalla_de_Alejandría_(30_a._C.) Basilica_de_San_Vicente_Martir Año_Cero Calocheiridius_beieri Basilio_Montes Boletus_miniato-olivaceus Bandera_de_la_república_de_macedonia Cautin_(rio) Carmen_Tórtola_Valencia Banca_universal Canciones_Folcloricas_de_America Capellán_mesopelágico Camil_oliveras_i_gensana Chacras_de_Paysandú Campeonato_Mundial_de_Gimnasia_Rítmica_de_1983 Caballeros_Jedi Bhavishia_Purana Bello_monte_cabimas Boettgeria_crispa Benicarló_FS Caballeros_Protestantes_Reales_(Hellsing) Chalarothyrsus Bicentenario_de_Colombia Charadriforme Centaurium_minus Beaulieu_(puy-de-dôme) Central_termica_solar Bandera_de_Territorio_Britanico_en_el_Oceano_Indico Bayóvar CP_Serie_1300 Cacalia Boeing_B-17 Cancilleria_Real Caja_de_Jaén Cereus_huitcholensis Caso_Fraticelli Centro_Democratico_Liberal Bahía_Western_Port Capitulos_de_Cuéntame_como_paso Capitanía_de_Goias Barrio_Residencial_Cornelio_Saavedra Bosque_montano_caducifolio_de_los_apeninos Bretagne_de_Marsan Carbonato_de_magnesio Bolsa_de_Atenas Balduino_II_(desambiguación) Bert_Convy Campos_do_Jordão Biblioteca_nacional_de_Barbados Campeonato_Mundial_de_Patinaje_Artístico_sobre_Hielo_de_1958 Cedarhurst_(Nueva_York) Cassena_wallacei

html map