Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Charmes_(Côte-d'Or) Zgierz_(powiat) Conophytum_macrostigma Constitucion_Federal_de_los_Estados_Unidos_Mexicanos_de_1857 Vuelta_a_Eslovaquia Alcadicea Volcan_Cerro_Machín Aeropuerto_de_kerry Vidas_de_los_personajes_literarios_y_cientificos_más_eminentes Cine_Monaco Confort_Meilars Yon_Goicoechea Aeronomia Comision_nacional_para_el_desarrollo_de_los_pueblos_indígenas Ciclismo_en_pista Walter_Scheel Akator Clase_Alusafe_1500_Mark_II Codex_Purpureus_Rossanensis Constitución_de_la_URSS A_Star_is_Born_pelicula_de_1937 Alberto_G._Rómulo Administrador_de_ventanas Clematis_polygama Chrysothamnus Aeropuerto_Guangzhou_Baiyun ATP_Challenger_Ciudad_de_Guayaquil Villa_Alemana_(estación) Yvrac_et-Malleyrand City_of_Campbelltown,_New_South_Wales Club_Atlético_Necaxa Constelaciones_(Miró) Villa_de_San_Bernardo_de_la_Frontera_de_Tarixa Claribalte Conosiphon Xavi_Ventura A_Touch_of_Love_(pelicula_de_1969) Viniegra_de_abajo Coche_de_vapor Adalberto_Pereira_dos_Santos Colon_(Entre_Ríos) Clave_(música) Club_Olimpico_de_Totana Zubinché Chelo_García_Cortés Aeropuerto_Internacional_de_Chuuk Aichi_Atsuta Willie_O'Ree Xenospiza Abd_al-Bari_Atwan Wilbur_Shaw Chinchón_(Madrid) Van_der_Poel Circuito_urbano_de_valencia Acido_malonico

html map