Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jose_Maria_Albareda_Herrera Irving_ISD Jacob52 Leibstandarte Lacertilio José_Maria_Rodriguez_Rodriguez_(1849-1903) Kachalin La_clemenza_di_Tito_(Perez) Juan_Gödeken Lafuentea Leucáspidas José_T._Cantú Les_Corvées_les-Yys Koriyama Jorge_Aguirre_(fotografo) Labiérnago_obscuro Jebel_Hafeet Jorge_Marabotto Jusen_Andrújayev Le_Pertre Kidal_(región) Jardin_Botánico_de_Beaumont Laura_Elena_Cardozo Jesus_Maria_(ciudad,_Argentina) Interacciones_hidrofóbicas Julius_K_Nyerere Juan_Gonzalez_Alacreu Itagüi_Futbol_Club Judas_(cancion_de_Depeche_Mode) Juegos_Panarabicos Julieta_Zylberberg Las_Palomas_(Nuevo_México) Kagura_Sōma Krásnaya_Ulka L'Alcora_/_Alcora John_Ratzenberger Instituto_Hidrográfico_de_la_Armada_de_Chile Japan_Soccer_League_1987-1988 Lista_de_capitulos_de_¿Por_qué_a_mí? Juan_Jose_Sebrelli Li_Fang-kuei Leonor_Meneses_Noronha Lenguas_Cross_centrales Lara_(Moncão) Juanita_castro Jaculatoria KND:_Los_Chicos_del_Barrio:_Operación_C_E_R_O La_Hora_del_Planeta Juan_Apolonio_Vairo Inti_+_Quila_Música_en_la_memoria Julio_Fuentes Litoral_(desambiguación) Jean-Francois_Paul_de_Gondi Jose_Antonio_Fernandez_Ordóñez Jessica_Martin

html map