Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Correlación_no_implica_causalidad Deweneti_(Ousmane) Distincion_entre_uso_y_mención American_Idol_(temporada_1) De_la_elegancia_mientras_se_duerme Distrito_fitogeográfico_Serrano_Austrobrasileño Alfabeto_fonético Distrito_18_(Valencia) Crazy_Kanzen_na_Otona_(Crazy_完全な大人) Amarante_(Piaui) An_124_100 Distritos_de_Paris Drifters_(película) Depresion_Central_Catalana Día_Internacional_de_los_Monumentos_y_Sitios Desastre_del_Columbia Distrito_electoral_de_Union_(condado_de_Hitchcock,_Nebraska) Demostracion_automatica Destrucción_de_La_Serena Cuevas_del_Marqués Diabasa Día_Mundial_del_Lavado_de_Manos Copa_Río_de_La_Plata Dionisio_de_Alejandría Copa_Mundial_de_Rugby_de_1995 E.S.B.A.O. Edgardo_Abdala Alopecosella Alexandra_Tydings Cuclillo_menudo DuckTales_(videojuego) Cotorra_de_La_Espanola Alex_Fàbregas_Carné Diagrama_de_tallos_y_hojas Cyperaceae Degradación DTA Cúmulo_abierto_M35 Cristina_del_Valle_(cantante) Distrito_de_Anhalt_Zerbst Dendrocronologia Damned_if_you_do Delroy_Lindo Dahlst. Alov_(Arbot)_Haraldsdotter Daniel_Rodríguez_Risco Alrance Ducado_de_San_Pedro_de_Galatino Almeirón Discocleidion Coxequesoma Dirty_Work_(album) Diario_ciudadano_el_morrocotudo_de_arica_y_parinacota Daniel_Aleksandrovic D.S.Johnson

html map