Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pod_Lasem_(voivodato_de_Mazovia) Phoenix_jubae Parablennius_intermedius Pleurothallis_recurva_var._microphylla Partido_Obrero_Francés Neoliberales_españoles Odalys_Ramírez Paphiopedilum_socco Método_paranoico_crítico Nothobranchius_fuscotaeniatus Permission_to_Land Palpos_labiales Potencias Poinson_lès-Nogent Nuestra_Belleza_Jalisco_2008 Necydalitae Participacion_y_progreso Nicktoons_Network Naranjo_de_Sangre Nikola_Pašic Notre_Dame_de-Commiers Ossenx Parque_Nacional_de_Peneda-Gerês Pantalla_roja_de_la_muerte Orontium_liliifolium Parigny_(Loira) Parque_Nacional_General_Juan_Pablo_Penaloza_(Páramos_El_Batallon_y_La_Negra) Oxyopsis_oculea Nativel_Preciado_González Noria_de_Angeles Pokémon_3:_La_película Máṇdala Myostemma Palacio_Babelsberg Polypogon_subspicatus Patinaje_artistico_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Vancouver_2010 Partido_radical_y_radical_socialista Núcleos_basales Nora_Castañeda Paz_armada Palacio_de_Vargas_(Casa_de_Campo) Porta_Mariae Nordheim_(Era_Hiboria) Palacio_de_Mafra Poa_bulbosa PVY Partido_Popular_de_la_Gran_Alemania Papaoutai Partit_Popular_de_la_Comunitat_Valenciana Pejegato_cabeza_larga Pensión_de_mujeres_(telenovela) Plan_Vallejo Newbie Oliva_de_Merida Oscar_Collazos

html map