Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bandera_iraquí Castillo_de_San_Marcos_(Puerto_de_Santa_María) Carlos_Alvarado_Lang Boisme Castle_Morpeth Boris_Mijailovich Carex_eurycarpa_var_oxycarpa Brasilettia Béatrice_Poulot Cabalgata_de_los_Reyes_Magos Bulerías_(música) Botella_de_Leyden Cathorops_tuyra Camille_du_Gast Campeonato_de_Preparacion_1944_(Chile) Catedral_de_Tadó CD_Logrones Basílica_de_Nuestra_Señora_de_los_Dolores Candresse Cartagena_del_Chairá Blanca_de_Portugal_(1259-1321) Carlos_Alberto_Nicolini Carlos_Della_Savia Canelones_(Uruguay) Bruce_A._Fuhrer Bretesuchidae Benjamin_gould_(córdoba) Bandera_de_las_Islas_Turcas_y_Caicos Biblia_satánica Boletín_de_la_Real_Academia_de_la_Historia Bernard_Courtois Borga Bela_Vista_da_Caroba B't_X,_el_Guerrero_y_su_Máquina Carlo_Cesare_Malvasia Band_of_Brothers Bowling_for_Columbine Bárbara_Paciorek_Paleta Böðvar_Víkingr-Kárason Celestino_Pascali Bachillerato_(méxico) Chalino_Sànchez Bilogía_de_El_hobbit Cenotafio_de_Francisco_de_Miranda Callipsyche_auratum Cerro_El_Ávila Carretilla_(desambiguación) Barbilla_roja Baron_jean-conrad_hottinguer Bundesliga_Austríaca Celestino_Rey_Joly Brufe_(Terras_de_Bouro) Benalauria_(Malaga) Canarium_liguliferum Bartolomé_masó

html map