Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Guerra_de_Sucesion_de_Polonia Atelophragma_alpinum Autovia_de_los_Vinedos HD_88230 Antonio_Laban Hierba_del_cabrón Grupo_de_los_doce Idioma_puruhá Avenida_Díaz_Velez Arteriae_ciliares_posteriores_longae Hellraiser_VI:_Hellseeker Ming-dĕ̤ng-ngṳ̄ Astrocaryum_minus_var._terrae-firmae Montpellier_RC Arenaria_montana_var._major Hokuto_(Yamanashi) Guerra_del_95 Hotep_Sejemuy Mizonia Modelo_de_las_7_S_de_McKinsey Hadra_wilsoni Historia_del_Territorio_Yosemite Mortadelo_y_Filemon_Siglo_XX,_¡que_progreso! Ministerio_Fiscal_de_Espana Mohamed_Chukri Andres_Díaz Arpa_laser Arte_de_paisajes Ayamonte_Club_de_Futbol Mundial_de_Motociclismo_de_2010 Armatocereus_mataranus Mirjeta_Shala Atanasio_Gutiérrez_y_Lizaurzabal Idioma_retorrománico Montigné_lès-Rairies Hisopillo_de_dos_órdenes Armand_Marie_Vincent-Joseph_Renier Moravia_(Costa_Rica) Arroyo_yasu_argentino Anarcocapitalista Areca_erythropoda Avinonet_del_Penedes Hipodamico Howard_Scott_Warshaw Atlas_v Ministerio_de_Economia_y_Produccion_(Argentina) Archicofradía_de_Ntro._Padre_Jesús_Nazareno_de_Ocaña_(Toledo) Autobus_urbano_de_Barcelona Hatuey_De_Camps Angel_Diaz_de_Entresotos Artajerjes_(Bernasconi) Hipobasita Aspres-lès-corps Argim Gustavo_Hernández_Perez

html map