Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Torre_la_Ribera_(Huesca) Sichuanosaurio Stop_Crying_your_heart_out Sindrome_de_la_persona_rigida Suttonia The_Good_Life_-_OZ_EP The_color_of_the_money Thiéblemont_Farémont San_Pedro_(Antioquia) Stanhope_(Iowa) Segunda_guerra_del_Golfo_Persico Stephen_Darby Serrasalmus_altuvei Titanogorgon Salomonia_cobrensis Secretaria_de_Agricultura_Ganaderia_Desarrollo_Rural_Pesca_y_Alimentación_(Mexico) Smilax_herbacea_var._simsii Sebastian_Rode Temporada_1956-57_de_los_Rochester_Royals Toyota_RAV4 Thun Transformación_(matemáticas) Secuencia_de_Hubble Trastorno_hipocondríaco Toei_Doga Shampoo_(película) Shell_de_internet_explorer Sport_Comércio_e_Salgueiros Tatiana_Bulanova Tapia_eta_leturia Salvaron_el_cerebro_de_Lisa TMOS Saito_Hajime TV3_Cat Salad_of_a_Thousand_Delights Tapay Solanum_oligospermum Tomane_Nunes Steagul_Roșu Superhumor Smicksburg The_Butterfly_Circus Santiago_De_La_Barca Tesorero_de_la_Royal_Navy Taʾ_marbuṭa Segesvar Saint_André-les-Vergers Santa_rita_do_pardo Somvamshi Terminal_de_Transportes_de_Bogota San_genesio_ed_uniti Sheikha_Haya_Rashed_Al-Khalifa Teoria_de_la_Computacion Siglo_IX Señorita_Caldas

html map