Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hugo_de_San_Victor Hymenocarpos Anomerico Apellido_compuesto_alaves Aryabhata_(crater_lunar) I'm_Not_Dead Arthrophytum_haloxylon Montanas_rocosas Guirane_N'Daw Ministro_de_Vivienda_Construccion_y_Saneamiento_del_Perú Aregenses Antonio_Guerrero_Rodríguez Muguete Monte_Mayon Miss_Internacional_2014 Montrose_(linea_Marron) Historia_del_Imperio_inca Apostasia_nuda Animal_(desambiguacion) Aniela_Jaffe Argo_(nave) Anemometro Herencia_Taina Asphodelus_littoralis Ausetani Gustave_Wappers Armor_Hero Helechu Asteroids Arenaria_breviflora Hamilton_Ecological_District Guerra_contra_los_filibusteros Monumento_nacional_castillo_de_montezuma Area_Metropolitana_del_Valle_de_Mexico Arcaduz Argyranthemum_lidii More_(Comando) Hip_Hop_Hoodíos Antonio_Iturrioz Groenland Guásimas_(Puerto_Rico) Hana_wa_Sakura_Kimi_wa_Utsukushi_(cancion) Antonio_Maria_de_Trueba_y_de_la_Quintana Gumersindo_de_Azcarate Guerra_civil_de_Guinea-Bisáu I_Hate_My_Teenage_Daughter Mugil_platanus Horacio_Lengo_Martinez Montmany_Figaro Angeles_Lardizabal Aubigné_(Deux_Sevres) Antuco Monasterio_cisterciense_de_Santui Montorana Hiperión_(luna)

html map