Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Antoni_Alemany_Cladera Anticatolicismo_en_los_Estados_Unidos_de_América Guerra_camboyano-vietnamita Mimosa_pernambucensis Moises_Béhar Guiné-Bissau Heterócero Asuia Monasterio_Cisterciense_de_la_Encarnación Apristurus_manis Angraecum_zigzag Historia_irlandesa Moneda_10_céntimos_euro Iadu_(tribu) Molienda Holanda_Septentrional Ansellia_gigantea_var._nilotica Monoglicérido Hibridación_(química) Apolinar Horadandia_atukorali Articulo_cinco_de_la_Constitucion_de_los_Estados_Unidos_de_America Arteria_orbitofrontal_lateral Mot Grupo_nominal Mondol_Kirí Monolepta_rubricosa Avesnes_le-Sec Montpelier_(Indiana) Ano_690 Augusto_Bedoya Andrés_de_Angulo Mouvement_homophile_de_France Avacerátopo Historial_de_la_Primera_Division_de_Espana Misol-Ha Miracorvina_angolensis Annamária_Szalai Arbilla Athis Guayas_y_quil Guegnolle Mujer_leyendo Montemayor_(Córdoba) Analogia_(morfologia) Modulo_regulador_de_voltaje Hernani_club_de_rugby_elkartea Monasterio_de_San_Andres_de_Cirueña Autorretrato_(Velázquez) Anambé_canelo Angel_Escobar_Varela Gymnocalycium_stellatum Gustavo_Cadile Hachiko_A_Dog's_Story Guerra_de_las_Termopilas

html map