Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Eucomis Francisco_Trelles Endonucleasa_casera El_beso_(Becquer) Extramurs Enfermeria_obstétrico_ginecologica Federación_de_Baloncesto_de_Países_Bajos Festival_de_Mérida Estacion_de_Vallada Fabian_Vena El_ultimo_vaquero_del_oeste Elecciones_europeas_de_1999_(Belgica) Fotogramas_de_plata Ernesto_Albán Esquimo-groenlandes Everyone_Says_I_Love_You Estrella_de_Wolf_Rayet Fibromita Epicauta_rehni European_Challenge_Cup_2008_2009 El_filósofo_Rancio Festival_de_la_Cancion_de_Eurovisión_2004 Estacion_de_Leuk Ejército_de_los_Estados_Confederados_de_América Escorts Fenidato Eduardo_Garcia_Vergara Estilo_Misión_(arquitectura) Eduardo_Lorenzo_Borocotó Elena_Chiozza Fernando_Fernández_"El_Crooner_de_México" Eupachytoma_orientalis Elecciones_generales_de_Noruega_(2001) El_Gato_Frankenstein Facultad_de_Ciencias_Economicas Fiebre_de_Viña Ergi Estacion_de_Saint-Marcel Ezechiel_Jules_Remy Fernando_de_Haro Elecciones_federales_de_Mexico_de_1900 Ferrocarril_del_Hiyaz Francisco_de_Albear_y_Fernandez_de_Lara El_día_e Elecciones_legislativas_de_Ecuador_de_1994 España_en_el_Festival_de_la_Canción_de_Eurovisión_2003 Federacion_Argelina_de_Futbol Fc_dinamo_de_kiev Enfermedad_bullosa_lineal_por_iga El_Fandi Escoba_alta Escritura_devánagari Floridablanca_(Pampanga) Fiebre_tífica Espatas

html map