Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

José_María_Sánchez-Silva_y_García-Morales Jardín_Botánico_Reina_Sirikit Kentia_belmoreana La_Ubita La_Uruca_(Distrito_de_San_José_Costa_Rica) Juan_Pablo_García_Eguizabal Julio_Rodolfo_Alsogaray Kyle_(Dakota_del_Sur) Laszló_Babai Jose_Moratalla La_matanza_de_Texas_El_origen José_Ravest Joseph_Juachin_Ygnacio_de_Emparan_y_Zarauz Jesus_Polanco_Gutiérrez Jardin_Botanico_Atlantico Isaac_López_Mendizábal Jose-Manuel_Thomas_Arthur_Chao Kapatid_(banda) La_mujer_de_las_camelias Libuše James_Key_Caird José_Ferrándiz Jewelry_Trade_Center Karl_Weierstrass Jerusalen_libertada Jan_Sluyters Inundacion_de_Leon_de_los_Aldama_de_1926 KK_Maribor Kenji_Himura John_Bright Levante_(región) Linea_somática Juan_Fernández_(marino) Juan_Ramon_Martin La_Carrera_de_la_Viña_(Algarinejo) Jacobo_Ludovico_Sobieski Liaocheng James_McFadden Lago_Nyasa La_depresion_de_Juan_Carlos_Bodoque Jueves_(desambiguación) Juego_de_Campeonato_de_la_NFL_en_1967 J.Dransfield Lednice La_Torre_Oscura_II:_La_invocacion John_Rollin_Ridge Letonia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Berlín_1936 Lista_de_presidentes_de_Puntland Laurent_Lafforgue Kosuke_Toriumi León_Bloy Linea_Sokolnicheskaya_(Metro_de_Moscú) Lista_de_capítulos_de_Marco,_de_los_Apeninos_a_los_Andes Jacques_Ibert Junio_de_2009

html map