Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Senado_de_Bélgica Saguenay_(desambiguación) Selección_de_fútbol_de_Surafrica Sonia_(1928) Templo_de_Preston_(Inglaterra) Trampa_social San_Simón_de_Ons_de_Cacheiras Transformers:_Age_Of_Extincion Serenísima Thun_(desambiguación) Today!_(álbum_de_The_Beach_Boys) San_Agustín_(Enrique_Baldivieso) San_Sebastián_de_Buenavista_(Magdalena) Seseña Sarpa_salpa Théatre_du_Vieux-Colombier Thomas_Thabane Scuderia_Lancia Santa_Sede Serranillos_del_Valle Sutura_esfenocigomática Sainte_Barbe_sur_Gaillon Socialista_de_salon Senecio_glaucus Siouxsie_&_The_Banshees Saint_Jouin_de_Milly Setophaga_occidentalis Santa_Isabel_(estacion) Taylor_(Nebraska) Soriguera_(Lérida) Tenedor_del_currywurst Saga_de_la_Guía_del_autoestopista_galáctico Sozisa_dlamini_de_suazilandia Saint_Andre_en_Morvan Sosa_fina Segunda_División_de_España_2000/01 Saint-Armou São_Rafael_(Rio_Grande_do_Norte) Sebastián_Blanco Sermano South_Amboy_(Nueva_Jersey) Sangría Sisante Símbolos_matemáticos Solon_Wilches Swissmint Spahić Señor_del_Fuego Thomas_Wolsey Tamara_Adrián Tales_of_the_Jedi_The_Freedon_Nadd_Uprising Solterón Temporada_2013_de_Turismo_Carretera Sangriento_Sabor_de_Križevci Terter

html map