Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Le_Meix Linociera_ramiflora_var._grandiflora Ivia_(grupo) Leyes_de_indias Larrun Lif_(mitologia) Juan_Carlos_Nemocon La_Sociedad_del_espectáculo Liga_Regional_de_fútbol_de_Iguazú León_(municipio) Lavender_Pit Julio_Pereira_Larrain Leifsbúdir Judah_ha-Levi L.A.V. Lista_de_capítulos_de_Supernatural Kelly_Adams La_ley_del_silencio_(telenovela) Joaquim_Albareda Lista_de_papas Jardín_de_las_Hesperides Lago_del_toro Irish_Premier_League Labeo_moszkowskii LIC Interacciones_proteina–proteina Lavandula_latifolia_var_tomentosa Larry_T._Shaw Letonia_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Sochi_2014 La_destruycion_de_Numancia Issachar_Jacox_Roberts La_comezón_del_septimo_año La_Isla_de_la_Fantasia Jean-Pierre_Delmas Kotelnich Juan_Raul_Ferreira_Sienra J.Lo_(álbum) Invasión_portuguesa_de_Guinea James_Dunwoody_Bulloch Iom_Kipur Lii_legislatura_del_congreso_del_estado_de_puebla Linea_de_la_avenida_franklin Kamakura,_Japon Languas_pyramidata Juan_Carlos_Pérez_López_(futbolista) Jardines_y_finca_histórica_The_Fells Lago_Urmía Lista_de_personajes_de_Final_Fantasy Letná_Stadium Lithops_gracilidelineata_subsp._gracilidelineata Lista_de_capitulos_de_Mayday:_Catástrofes_aéreas Ishtar_Sheraton Lago_Idro Interglacial_Mindel_Riss Las_matemáticas_helénicas

html map