Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Nuclomatositocis Pilota_valenciana Pedro_J._Frías Paisiello Organización_político-administrativa_de_madrid Ocaso_de_un_pistolero Oxalis_interior Oriente_(Ecuador) Por_la_democracia_social Partido_Filopolita Olga_Isabel_Chams_Eljach Parque_Nacional_Fairlies_Knob Paso_de_los_toros Nacho_Fernández PR:USA/L/CAT Pantano_de_Entrepeñas Partido_Humanista_(España) Peter_Robert_Lamont_Brown Pertain Pelluhue Policías_en_acción_(España) Platyaechmea_distichantha_f._albiflora Persiwa_Wamena Pico_Basilé Oblast_de_Cheliabinsk Palomitas_de_maiz Oni_Georgia Peliculas_rodadas_en_Almeria NGC_451 Phlegethontiidae Neufmaisons Off_The_Record_(extended_play) Paso_de_Mamison Pinus_flexilis Piala_Indonesia N.S. New_Underwood_(Dakota_del_Sur) Néstor_Cerpa_Cartolini PR:RE Neoterópodo Playa_de_La_Torre_Derribada_(San_Pedro_del_Pinatar) Phil_Bennett Películas_de_Resident_Evil Par_undécimo Pizarra_Interactiva Niña_de_Didika Natación_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004_Relevo_4x100m_estilo_libre_masculino Palacio_Montaner Portales_(estacion_Metro_de_Ciudad_de_México) Piyomon Noticiario_Espanol Pogonia_ophioglossoides_var._japonica Peru_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Moscú_1980 Museo_de_Nueva_Zelanda_(Te_Papa_Tongarewa) Perjuro

html map