Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Power_Rangers_Infiltracion_Ninja Louis_Rene_Tulasne Malva_vulgaris Manuel_Olveira Raya_de_aragon Melandrium_diurnum Mariposas_(cancion_de_shakira) Pupiales Masters_de_París_1981 MMR-06 Goral_rojo Prarolo Madoc Maneo Microprocesadores Macrocoma_minuta Luis_Galván Lotodes_glandulosum_var._coeruleum Master_(deporte) Lorenzo_Langstroth Red_Rock_(Oklahoma) Magh_Ithe Marquesado_de_Castel-Moncayo Pullmantur_Cruises Matar_o_morir Manrubio_negro Quién_(canción_de_Ricardo_Arjona) Procuraduría_General_de_la_Nacion_(Colombia) Red_de_Toneyu Luis_G_Berlanga Louis_François_Perrin_de_Précy Google_Music Manuel_Gomez_Moreno_Martínez Prosopocoilus_lafertei Preaux_Saint-Sébastien Microrregión_del_Bajo_Parnaíba_Maranhense Manuel_Criado_Baca Los_Berengueles/Bahía_del_Vapor Ptychosperma_cunninghamianum Louis_Menard Prefectura_de_Tríkala Puff_el_Dragón_Mágico Pueblo_zapoteco Ramon_Cardemil_Moraga Mas_vale_prevenir Provincia_de_Tlemcen Mecánica_de_Suelos Mikhail_Alexeyev Rafiq_Hariri Reggiano Longitud_del_nodo_ascendente Mahaska_(Kansas) MicroChanel_architecture Megalópteros Martha_Gellhorn

html map