Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hoyle Asiosilis_lateridentata Austvågoy Atentados_contra_hitler Guillermo_de_Suecia Autovia_Guadalajara_Tarancón Hr.Ms._Karel_Doorman Asociación_Uruguaya_de_Fútbol Av_931 Mono_aullador_negro_amazonico Helleborus_viridiflorus Homosexualidad_en_Mejico Antirrhinum_graniticum Hanzel_Lacayo Arado_Ar_232 Aquidabã Anselmo_llorente_y_la_fuente Movimiento_de_Liberacion_del_Congo Australobolbus_rotundatus Asociacion_Medica Asociacion_sherpa Hiram_Sherman Arbol_multivia Hispano_Aviacion_HA_200 Aston_butterworth Huttonsville_(Virginia_Occidental) Guo_Qiusen Antigua_Casa_Profesa_de_la_Compañia_de_Jesus_en_Toledo Anamirta_cocculus Apolos_Musín_Pushkin Anthericum_multiceps Astronomia_de_posicion Hippeastrum_equestre_var._minus Historias_(Heródoto) Angel_Fernandez_de_los_Ríos Hora_(ángulo) Guevara_(desambiguación) Augusto_Méndez_de_Lugo Mr._Mister Ministerio_de_Ciencia_e_Innovacion Arturo_Camacho_Ramírez Hebertismo Hanal_Pixan Hell Hiʻiaka_(luna) Ashoka_(organización) Ataques_de_panico Aufrecht Articulo_de_Carlos_Duran_Demografía_de_la_República_Dominicana Anthology_of_interest_ii Andrés_Sanfuentes Hypostomus_affinis Athénaïs_de_Montespan Grupo_de_combate_Anfibio_Hispano_italiano Ardilla_persa

html map