Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bandera_de_Iran Bierry_les_Belles-Fontaines Betalainas Catedral_de_Nuestra_Senora_de_la_Asuncion_y_San_Felipe_Neri_(Los_Teques) Berbiqui Beilschmiedia_obtusifolia Casa_consistorial_de_Malaga Bill_ward Casas_de_Esper Bárbara_Campanella Baltasar_Porreño Carlos_III_duque_de_Lorena Carnota_(Alenquer) Carmel_Hamlet_(Nueva_York) Chamois_(Misuri) Burgos_Tamaulipas Bai_ling Bánh_da_lợn Castro_(Paraná) Casa_de_cambio Bolitoglossa_hypacra CA_Douglas_Haig Banshee_(desambiguación) Carta_de_los_recursos_naturales Bhimá Bernardo_Catalá_de_Valeriola Biologia_de_la_conservacion Bazán_(viso_del_marqués) Cempoala Castillo_de_la_iruela Bjork_gudmundsdottir_&_trio_guðmundar_ingólfssonar Año_1481 Basílica_de_San_Vicente_Mártir Cameroon_Airlines Catedral_del_Sagrado_Corazón_de_Casablanca Boësses Casmez Canton_Camilo_Ponce_Enriquez Cappelle_en-Pevele Campeonato_del_Mundo_de_Atletismo_en_Pista_Cubierta_de_2008 Batman_and_Robin Carrerinos Brahmanas Challenger_de_Arad Calle_145_(linea_de_la_7_Avenida–Broadway) Boussais Buen_Jesus Campeonato_Mundial_de_Esgrima_de_2000 Cefala_Diana Blaberus_parabolicus Bromelia_pigna Better_with_You Castillo_concentrico Cactus_lucidus Banda_sinfónica_de_colmenar_viejo

html map