Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Stellaria_media_var._malachiifolia Servicio_Navarro_de_Salud Terapia_reparativa Toshiro_Mifune Teorema_de_convolución Supremo_Entrerriano Søndre_Strømfjord Sileno Tradiciones Terópodos Senado_de_filipinas The_Anthem_Without_a_Title Saint_Martin_le_Pin Selección_nacional_de_fútbol_de_Polonia Serie_040-2091_a_2127_de_Renfe Soledad_Gallego-Diaz Sultanismo Serranías Terabyte Tillamook Señorio_de_Ramala Sergio_Gabriel_Martinez Tomás_smíd Sable_(heráldica) San_Juan_Nepomuceno_(municipio) Teiido Simon_jan_van_ooststroom Salm_(estrella) Thailand_Open Stromatoporida Suite_n.º_1_(Rajmaninov) Sharlee_D'Angelo Tokamak_novillo Shogun_(novela) Sergio_Cortelezzi Tacuba_(estación) Transkei Trabadelo_(Leon) Saint_Yrieix_la_Montagne Torreyochloa Teoria_calorica Shin-Ra_Inc. Teoria_sistematica_del_imperialismo The_Grasshopper_Experiment Sürgün_(Crimea) Salvador_Fernandez_Ramirez Sencillo_digital Segovia_(provincia_Espana) Sinfonía_n.º_93_(Haydn) Saldaña_de_Burgos_(Burgos) San_Simón_(queso) Tepuy_Kukenán Siler_siler Saint_Victor_sur_Avre Terapia_hormonal_sustitutoria

html map