Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Longshot Quincio_Atta Mammillaria_puberula Golfo_de_Campeche Michael_Malarkey Psiglo Puigcerver_(Senterada) Michael_Conner_Humphreys Maria_Ángeles_Fernandez_Muñoz Psaxno_tin_alithia Mi_mujer_se_llama_mauricio Goeppingen Luis_Maria_Delgado Golimumab Lublin_(Wisconsin) Los_magníficos_Amberson Goniopoda María_Olay Los_Tepichines MUSHA Prosopocoilus_yasusukei Radio_Anglo_Latina Prat_(estación) Luis_Gasca Los_Veteranos_I_(Texas) Martin_Cortes_(c._1510-1582) Los_veintiun_dias_de_un_neurastenico Mecano_en_concierto_(álbum) Practicamente_ilegal Luidia Rafael_García_(Córdoba) Provincia_de_Olbia-Tempio Marco_Atilio_Régulo_(consul_227_a_C.) Mekado Proyecto_Madrid_Río Receptor_adrenergico_beta_1 Premio_al_mejor_director_europeo_(Premio_del_cine_europeo) Mighello_Blanco Ramon_Rodriguez_Verdejo_Monchi Lorenzo_de_Zavala Protovasco Quique_de_Lucas_Martinez Los_Córdobas_(Córdoba) Rancio_Valcuvia RXR Magüestu Mario_Casariego Rafael_Castro_y_Ordónez Llantén_de_hoja_ancha Melchor_Guaspe Matarocin Punk_Rock Prunus_dulcis_var._dulcis Luis_Gianella Region_Nor_Oriental

html map