Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Mexico_en_los_juegos_olimpicos_de_Atenas_2004 Malgorzata_Bak Mamiferos_de_la_Peninsula_Iberica Pristerognathus Gravity_recovery_and_climate_experiment Region_Costa_(Ecuador) Ray_mercer Línea_Madrid_-_Ciudad_Real Rabbi_Çag Llave_stillson Metro_cúbico_por_segundo Lluvia_de_azufre Marcel_Seip Mariano_Gavin_Pradel Mario_Prisco Mc_Donnell_Douglas Mashauash Premio_Internacional_Simón_Bolívar Luis_Valdéz_Villacorta Ratpiss Miguel_Aguado_de_la_Sierra Manuel_Pérez-Lizano Manniophyton_africanum_var._fulvum Rafael_Merry_del_Val Matacán Pozo_de_Hunzahúa McMillan Prva_HNL_2012-13 Provincias_de_Bulgaria Microsoft_Outlook_Hotmail_Connector Luis_Español Primera_División_de_Montenegro_2011/12 Macronectes Psebe María_Sumire Manuel_Acién Luco_dei_Marsi Provincia_de_Valparaíso Quarren Maria_Daniela_y_su_Sonido_Lasser Pívot Pseudocophora_bicolor Massarosa Macisto Línea_M-151_(Campo_de_Gibraltar) Radochla Loricariichthys_brunneus Gran_Premio_Industria_del_Mármol Miastenia_gravis Mandarin_(burócrata) Redmon_(Illinois) Mesnil-la-Comtesse Rapistrum_macedonicum Mike_Bryan Puerto_de_Sanlúcar

html map