Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lignan_de_Bazas Josu_Urrutikoetxea_Bengoetxea La_Herencia_de_la_Tía_Agata KV_479a Juggalo_Championship_Wrestling Jinja_Takao Islas_Kasaoka Kerem_Gönlüm Jardín_botanico_de_Medellín John_Henry_Cardinal_Newman La_Chapelle_Baton_(Deux-Sevres) Jamel_Ait_Ben_Idir Linea_10_(EMT_Malaga) La_olimpiada_(Paisiello) J._D._Bernal Jose_Maria_Montoto_Lopez_Vigil Javier_Francisco_Serrano_Cacho Jacopo_Mazzoni Leganés_Central_(Metro_de_Madrid) José_María_Movilla_Cubero Jocelyn_Haley Jose_Ines_Chavez_García La_Montaña_Mágica Julián_Bucheli La_Traviata_(película) Joseph_Smit Interestatal_110_y_Ruta_Estatal_110 Libia_italiana Keigo Kensington_(San_Diego) Joan_Vila_i_Moncau Julio_Martínez_Oyanguren Liga_A1_de_Vóley_1999-00 Liberty_Caucus Inteligencia_Lingüística José_Piqueras James_B._Irwin Iturbe Lisa,_la_reina_del_drama Jose_Luis_Perez José_Botella_Llusia Kutu Juan_de_Arregui_y_Gutiérrez Jose_Lateza_Parodi Josep_Elias Kibō LGV_Nord Kalahliya La_canción_de_la_Lola Juego_callejero Liga_Nacional_de_Fútbol_de_Honduras_2008_09_Apertura Linea_L1_(EMT_Madrid) Larry_Mullen_Jr. Konsole Juan_Paz_del_Castillo

html map