Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Anemone_fulgens Austria Hanna_Schwarz Aulopiformes Arqueometría Autovía_Monforte-Chantada Aramburu_(Apellido) Hilary_Mantel Arteria_temporal_posterior Guerras_bizantino-otomanas Haut_du-Them-Chateau-Lambert Artemisia_yunnanensis Monasterio_San_Martín_de_Castaneda_(Zamora) Azitromicina Arma_anti_satelite Angel_Carril Helen_Flanagan Ico_Aguilar HeLa Mono_County_California Mordellistena_pubescens Ano_1348 Andres_J_d'Alessio Hyssopus_ruber Aranda_(comarca) Henry_Roughton_Hogg Hierápolis_Bambice Ideologias_políticas Huntington_(Utah) Aquarium_(Asterix_el_Galo) Huérfana Autoanticuerpo Hungry_Horse_(Montana) Angelina_Ballerina:_Los_siguientes_pasos Antílope_negro_de_las_Indias Moros_y_cristianos_de_Alcoy Hipertermia_de_contacto Hakkâri Heo_Jun Molluscum_contagiosum_virus Hayate_(Dead_or_Alive) Huebener Antón_Ruiz_(Puerto_Rico) Guerra_Ruso-Turca_1787-1792 Harvey_Cushing Heathers Ano_286 Horacio_Farnesio,_duque_de_Castro Antropop Army_of_me Hermán_Gaviria Ano_995 HUAC Armous_et-Cau Miniopterus_aelleni

html map