Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pink_(Oklahoma) Parodia_mutabilis Nick_Coleman Philippe_de_Lannoy Pirotecnicos_Monzonís Naga_(mitologia) Platycercus_venustus Neobrotica_inconstans NaOH Partido_Intransigente Museo_de_la_automoción_y_la_tecnología_de_sinsheim MySims Oliviero_De_Fabritiis Ortonectidos Petru-Alexandru_Luncanu Placido_Fernandez_Viagas O._W._Fischer Oscar_Gustavo_Cárdenas_Monroy Pedro_Ávila_Nevárez Obispo_de_Cádiz_y_Ceuta Oscar_E._Bosetti Planta_de_energia_nuclear_Cooper Nançois-le-Grand Paulo_Archias_Mendes_da_Rocha Papá_enojado Omaira_Sánchez Máscara_de_pestañas Museo_de_Ciencias_Naturales_de_Berlín Ola_(localidad) Nunnezharia_lunata P_S_Krøyer Nicoraepoa_andina Pinelia Parupeneus_signatus Portaoriflama Pedro_ii_de_sicilia Pelegrin_Clavé_i_Roquer Plan_de_rescate_financiero_de_Estados_Unidos Pintura_barroca_de_Italia Phantom_of_the_Opera_(Canción) Palacio_de_los_Deportes_de_Logrono Piratas_del_Caribe:_La_maldición_de_la_Perla_Negra Picumnus_squamulatus Pink_Friday:_Roman_Reloaded_—_The_Re-Up Obispo_de_La_Habana Parroquia_de_Saint_Patrick Pendiente_de_una_recta Paratriaina México_en_la_Copa_Mundial_de_Fútbol_de_1970 Oyama_sieboldii Piptostachya Pabellon_Nacional_del_Peru On_A_Wire Polisindeton Nextlalpan

html map