Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iglesia_de_Santa_Maria_(Ginestarre) Un_momento República_de_Kosovo_(1990-2000) Ryoji_ikeda Robert_J._Ritchie Río_Dasht Gaspar_Noe George_Herbert_Pethybridge Gata_atigrada Trosky Gloria_de_Thurn_y_Taxis Revenge_(álbum_de_Kiss) Frente_de_la_libertad República_Sovietica_de_Donetsk Municipio_de_Scandia_(Dakota_del_Norte) Ría_de_Corme_y_Laje Tuck_&_Patti Frederic_Edwin_Church Reiner_Schoene Rhône-Alpes_Isère_Tour Galeodes_marginatus Geografía_de_Venezuela Rocas_de_stenness Robert_Bourne Gerson_von_bleichroder Río_de_Trevélez Insituto_Interuniversitario_para_la_Comunicacion_Cultural Río_Molokcha Frisky_Dingo Rivne_(region) Ressons-sur-Matz Rio_Rojo_(película) Funeral_Doom Ricardo_Prieto Revolución_de_las_Rosas Gilberto_Domingo_Rodriguez_Ramirez Residencial_In_Tempo Giacomo_Manzu Tres_conciertos_despues_de_J_C_Bach_(Mozart) German_Figueroa Municipio_de_Sykeston_(Dakota_del_Norte) Municipio_de_Waccamaw_(condado_de_Columbus,_Carolina_del_Norte) Iglesia_Arciprestal_de_La_Asunción U-571_(pelicula) Rubus_fruticosus Gan_(equipo_ciclista) Tritoma_rooperi Rocoso Río_Abín Trofanil Tula_(Hidalgo) Fumaria_sturmii Municipio_de_Höganas Fresnay_en-Retz Gervans

html map