Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Demarcos Donacia_miyatakei Cruz_de_los_Angeles EPHE Distrito_de_Rupa_Rupa Documento_escrito Ctenogobius_stigmaticus Delfín_Gallo_(Comuna) Cultura_pre_islámica Deoghar Desert_Storm Delta_del_Río_Rojo_(Dồng_Bằng_Sông_Hồng) Dan_Abnett Distrito_de_Dobeln Cáncer_de_pulmon_de_celulas_pequenas Edificio_Companía_Union_Telefónica Alligator_(Misisipi) Darío_Volonté Dead_Rising_2 Convento_de_los_Agustinos_Filipinos Del_amor_y_otros_demonios_(opera) Cruz_gamada Departamento_Oran Documento_de_estrategia_de_lucha_contra_la_pobreza Cymbopogon_claessensii Curuzu_Cuatiá_(departamento) Echinosphaera Alonso_de_Vandelvira Cristobal_A._Pissarides Alex_Da_Rosa Duque_de_Frias Dryomys_niethammeri Down_(cancion_de_blink_182) Cortes_de_Palencia_de_1313 Dombeya_lappacea Diagrama_global_de_interacciones Alonso_Portocarrero Copa_Libertadores_de_America_2013 Corchete_de_Lie Dan_Lilker Distrito_de_conchucos Dona_Galáctica Alien_(aplicación) County_Center_(Virginia) Descubriendo_el_país_de_Nunca_Jamas Daniel_Ordás Cotinus_americanus Digresiones Aleuroclava_singhi Diócesis_de_Iquique Dragon_Ball_Z_Burst_Limit Demoliamo An_Mhumhain Dallia_pectoralis Cyathophora_heterophyla

html map