Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Crocidura_zimmeri Cálculo_de_estructuras Cultura_del_centro_de_veracruz Diputacion_provincial_de_Leon Alto_del_Penon Darío_Barrio Altar_de_los_doce_dioses Cynosurus_neglectus_f._tenuis Allium_fistulosum Economia_de_Dominica Códice_Guelferbytanus_B Diego_Xaraba_y_Bruna Alterach Cristianismo_y_Revolucion Echites_ovalifolius Danthonia_antarctica_var_minor Descenso_Internacional_del_Cares Alfred_Wyndham_Lushington Alex_da_Rosa Cumont Crucero_de_Cartagena Alhelí_de_campo Día_de_Europa Dayton_(Oregón) Corydoras_agassizii Dummer Edgewater Amores_de_fin_de_siglo Degranvillea_dermaptera Corpo-seco Echallat Drexel_Heights_(Arizona) Dictyna_scalaris Ctenochromis_benthicola Desalinización Distrito_de_Velky_Krtíš Double_dragon Diplodus_bermudensis Copa_de_la_URSS EX_210 Digicel_Group Dialeurolonga_malleshwaramensis Determinantes_sociales_de_la_salud Distrito_electoral_de_Richland_VIII_(condado_de_Sarpy,_Nebraska) Ecsenius_gravieri Depresion_de_Turfán Crisis_de_los_rehenes_de_la_embajada_de_Japón_en_Lima Deporte_de_venezuela Dia_del_Aborigen_Americano Cronica_de_Esipov Alejandro_Sánchez_Pimentel Edificación_del_socialismo_en_un_solo_país Culebrilla_ciega Dôjinshi David_Pérez_(musico)

html map