Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cofradía_del_Yacente_(Murcia) Clères Agence_Nationale_d'Appui_et_d'Insertion_des_Refugiés Ciencias_de_la_comunicacion A_Little_South_of_Sanity Cobitis_albicoloris Ciboulette Compartimiento_subfrénico_derecho Aldrich_Hazen_Ames Chateau_de_Vincennes_(Metro_de_París) Vin_santo Chosongul A_coruna_la_coruna_(ciudad) Adesmia_muricata_var._rionegrensis Cneo_Hosidio_Geta Welcome_Christmas Alberto_Martín Vieuvicq Christian_Fernández_(futbolista) Víctor_Joy_Way_Rojas Vía_X A_12_Avenger_II Condado_de_Bourbon_(Kansas) Victoria_Santa_Cruz Conde_les_Autry Vinnie_Vincent_Invasion_(álbum) A_Beginning Chênehutte-Trèves-Cunault Conespecífico Zoey_101:_Spring_Break_Up Yoiver_González Clety Vuelta_al_Pais_Vasco_1971 Come_With_Me_(canción_de_Ricky_Martin) Adánico Agua-control Chris_Guccione Weippe_(Idaho) Achillea_trichophylla Yugueros Comechingon Air_Nigeria Valmala World_Coming_Down Vibranium Cohasset_(Minnesota) Aderus_saginatus Christian_IX_de_Dinamarca Condado_de_Ogemaw Víctor_Jara_sinfonico Comisión_del_Mercado_de_las_Telecomunicaciones_de_España Villares_de_Jadraque_(Guadalajara) Agustin_Alayes Club_Estudiantes_Concordia Walpola_Rahula

html map