Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Guardia_Suiza_Pontificia Guerra_de_guerrillas Gymnolaena_seleri Angeles_y_demonios_(novela) Anexión_de_Texas_a_los_Estados_Unidos Ashill_(Norfolk) Antonio_Lopez_(pintor) Handakuten Anthony_Olubunmi_Okogie Arnold_Krumm_Heller Aster_elegans Ibn_al-Awam Mindorina_punctata Arnouville-les-Gonesse Gudelj Hermandad_de_Padre_Jesús_(Moguer) Hasta_altas_horas_de_la_madrugada Herbert_Jamison Ida_Kohlmeyer Asociacion_Andaluza_de_Escritores_y_Críticos_Literarios I'll_Sleep_When_I'm_Dead_Tour Hobbit_(microordenador) Mirra_Richard Mosaico_montano_de_selva_y_pradera_de_zimbabue_oriental Gráficas_de_Levey-Jenings Histoire_Naturelle_Générale_et_Particulaire_des_Plantes Griswold_(Iowa) Monofonia Aves_divagantes_en_la_península_ibérica Asterix_el_galo_(álbum) Mimizan Mina_Mir Atroveran Monasterio_de_San_Quirico_de_Colera Hollywood_Vampyr Hermandad_de_Ntra._Sra._de_la_Esperanza_(Ávila) Araschnia Avenida_Canadá Hospital_Militar_Vazquez_Bernabeu Gustavo_Villapalos Ancistrus_gymnorhynchus Grulla_real_gris Angel_Rath Hirba_cana Arquitectura_funcional Ano_1864 Andres_Reggio_Brachiforte Aurelio_Miro_Quesada Arthur_Hay_Tweeddale Ayuntamiento_de_sevilla_(desambiguación) Angel_Orensanz Grupo_del_Lenguaje_Logico H1N1_en_Aragua Hormiguera Movimento_Revolucionario_Oito_de_Outubro

html map