Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Christine_(película) Vatierville What_It_Takes_(canción) City_Center_Rosario You're_Not_Alone_(canción) Agliano_Terme Chizumulu Warren_(Vermont) Cherry_Creek_(Nevada) Zack_y_Cody,_gemelos_en_acción Comunidad_de_Estados_de_Latinoamérica_y_el_Caribe Conophytum_colorans Acta_Botanica_Bohemica Cilindro_(geometría) Wikstroemia_balansae Warnes_(desambiguación) Wilhelmus Adrien-Henri_de_Jussieu Veatchita-p Colorines Colaptes_campestris Chateau_Cheval_Blanc Zaquizamí Chueca_(juego) Condado_de_Stevens_(Kansas) Akashi-kaikyo_Oohashi Cierva_de_Cerinia Valdeaveruelo Agriphyllum_echinatum Villafranco_del_guadalhorce Alborada_carmesí Wisla_de_Cracovia Viva_Piñata:_Party_Animals Colombier_le-Cardinal Valeri_Pávlovich_Alekseyev Actaeaceae Abenrá_(municipio) Christian_PAYAN Chloris_humbertiana Vicente_Pastor Vasily_Degtyaryov Akhenaton Velikovechnoye Aeg_g.i Yiyongjūn_Jìnxingqu Xenuromys Ciencias_de_la_informática Agricultura_en_la_antigua_grecia Clorofluorocarbonos Clacuache Abrahan Alda_Lazo_Rios Abeleda_(Teixeira) Clasico_del_fútbol_venezolano Zacilia

html map