Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Las_vírgenes_suicidas Julian_Juderías_y_Loyot La_fuerza_del_carino Kimchi Johnny_Sheffield La_batalla_de_Cascina Jardines_del_Rey Islas_controladas_por_Francia_en_los_océanos_Índico_y_Pacífico Joviano_(habitante_de_Júpiter) Lacaziosis Litoria_latopalmata Johnson_City Julian_Romea_Yanguas José_Antonio_Sánchez_Domínguez Josep_azemar_i_pont Jean_de_Froissart Leave_Before_the_Lights_Come_On Joaquín_Blake Jose_Hernandez_(pintor) La_Villeneuve_en-Chevrie Joaquim_Sarret_i_Arbos Joe-18 La_rebelión_de_la_India_en_1857 Johann_Nicolaus_Bach_(1653-1682) Kapjan José_Ignacio_Medina_Cebrián Juan_Govea Jean_Francois_Regnard La_ventana Jaap_ter_linden Kazimierz_Waliszewski Kameni Kosuke_Toriumi John_L_Sullivan J._J._Grandville Lesquin Lisando_Henríquez Jonzier_Epagny Lionel_Robert_Jospin José_Manuel_De_La_Sota Interior_del_Estado_de_Sao_Paulo Linichthys_laticeps La_Croix-aux-Mines Justicia_ochroleuca Jose_Maria_Lopez Instituto_Universitario_de_Tecnologia La_enamorada_del_Rey Jan_Pieterszoon_Sweelinck Johann_Christian_Mikan Interatérido Lenguas_austroasiáticas Juncus_canariensis John_Williams_(desambiguación) Killing_Hope Laguna_de_Medina

html map