Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.





Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pteridologo Love_Piece Midville Mesoclastes_brachystachys Primarias_del_Partido_Republicano_de_2012_en_el_Distrito_de_Columbia Malachra_cordata Ranunculaceas Mariano_Tomas Mertensia_glaucescens_var._mexicana Manora_(Pakistan) Malone_(Washington) Manuel_de_Escalada Proteus_mirabilis Gonyleptes_armatus MAGENTA_(cifrado) Real_Titánic_de_Laviana Produccion_social_del_habitat Problema_ontológico Pseudoglobigerinella Línea_Pacific_Surfliner_(Amtrak) Martín_Burgencio Puente_hidrogeno MPEG4 Puigvert_de_Lerida Loro_Parque Raj_Pracha-Nonthaburi_FC Puerto_de_tarna Martín_de_Jauregui Gran_Premio_de_los_Estados_Unidos_de_1966 Region_Sureste_(Vietnam) Quintalia_flosculus Péronne-en-Mélantois Maupassant Pycnosiphorus_mandibularis Provincia_de_Sanguié Līlāh María_Luisa_de_Saboya-Carignan_príncesa_de_Lamballe Llers Miguel_Mucio Marco_Claudio_Marcelo_(consul_222_adC) Primera_Division_de_Colombia Mago_(Marvel_Comics) Grandes_leyes_vampiricas Matias_Díez_Quijano Mall_Parque_Arauco Malurus_coronatus Puelenje Mar_de_Groenlandia Reiberknödel Middlefield_(Connecticut) Metro_de_Pekín Puente_de_santiago Pseudevippa Luis_Carlos_Espínola Goląbek

html map