Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Automovil_de_aire Autovia_del_norte_de_gran_canaria Augustaburiania Anna_Birulés_Bertran Morikubo_Showtaro Arabia_Saudita_en_la_Copa_Mundial_de_Futbol_Sub-20_de_2011 Mordella_deserta Idioma_nórico Andrés_Martinez_Trueba Haitón_I_de_Armenia Aulacoderus_pallidithorax Montaut_(Dordoña) Haliacmón Hoja_del_personaje Atlantic_Weekly History_Maker At_700 Aparato_de_kipp Area_Metropolitana_de_Tampico Artajerjes_(Manfredini) Avn_best_new_starlet_award Mohorovičić Mundos_paralelos Asesinos Haute_Kontz Asclepias_tuberosa Hermandad_de_los_"Dolores_de_Torreblanca"_(Sevilla) Hand_On_Your_Heart Monroe_(Washington) Annetta_North_(Texas) Guardiola_de_Berguedá Asociacion_Arturo_Prat Historia_de_la_Union_Cívica_Radical:_1930_1943 Autoria_de_las_obras_juaninas Hector_Hugo_Hernández_Rodriguez Hesperophonus Hymns_from_the_heart Haba_común Argentina_en_la_guerra_de_independencia_de_América_del_sur Autostrada_A5 Hermógenes_Ilagan I'm_Goin'_to_Praiseland Asociación_de_Futbol_de_Irlanda Hosein-Ali_Montazeri Arquitectura_de_cristal_y_hierro Andrew_Victor_McLaglen Apéndice Hysminai Motorola_RIZR_Z3 Hefema_Bull Mujeres_(Silvio_Rodríguez) Automóvil_silueta Guerra_Gotica_(376_382) Muhammad_ibn_Hanī_ibn_Saˁdūn Angioqueratoma_de_Fordyce

html map