Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Giovanni_Battista_Morgagni U.S._Highway_250 Un_año_más_(serie_de_televisión) U.S._Pergocrema_1932 Río_Menendez_o_de_las_Varas Ingombota Reyes_gitanos República_de_Zaire Rio_Abakán Román_González Municipio_de_Mannington Independencia_de_América_Central Resumen_de_capitulos_de_Prince_of_Tennis Municipio_de_Westfield_(condado_de_Tioga,_Pensilvania) Río_Valinas Trucha_albanesa Inari_(Japon) Genalguacil_(Malaga) Municipios_de_Castellon Musculo_aritenoepiglotico S_N_A Municipio_Rómulo_Gallegos_(Cojedes,_Venezuela) Fuerte_del_rey Rhinosimus_distincticollis Rocquemont George_Peacock Roter_Stern_Belgrad Murasson Gheorghe_Brătianu Inaki_Txueka_Isasti Río_San_Salvador Troy_Van_Leeuwen Republic_of_China_Air_Force Túpaq_Katari Garry_Marsh S_D._Hullera_Vasco-Leonesa Restrepia_antennifera_ssp_leontoglossa Giant_González Republica_de_Moldova Rocky_Mount Municipio_de_Franklin_(condado_de_Franklin,_Kansas) Municipio_de_Wheeling_(condado_de_Belmont,_Ohio) Rufino_Echevarría Municipio_de_Wesley_(condado_de_Washington,_Ohio) Indiana_jones_and_the_fate_of_atlantis Muscat_ottonel Rio_Guadaira Fútbol_en_los_Juegos_Suramericanos_de_1994 Fuerza_Aérea_de_los_Estados_Unidos Reichenheimia_thwaitesii Unión_de_la_Nobleza_del_Antiguo_Reino_de_Mallorca Fuero_de_Aragón Municipio_Samuel_Darío_Maldonado_(Tachira) Municipio_de_Junction Garbi

html map