Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Plantago_alpina Piñera_(Cudillero) Neturei_Karta Pandrignes Phalcoboenus_megalopterus Peter_Thomas_Bauer Natación_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Atenas_2004_Relevo_4x100m_Estilo_libre_femenino Nicolas_Merbury Parlamento_Mundial_de_Religiones Perla_(serie_de_TV) Piñar_(Granada) PR_T Pedro_A._Morgado Partido_Social_Demócrata_de_Japón Nižnjaja Planta_de_energía_nuclear_Braidwood Panoz Ophrys_aranifera_var_taurica Peter's_Progress Organización_politico_administrativa_de_la_República_Árabe_Saharaui_Democratica Numenoreano Nokia_5110 Palace_Hotel Pitigüei Plav Operacion_Lusty Organizacion_territorial_de_Santo_Tomé_y_Principe Osa_(desambiguacion) Orden_de_San_Juan_de_Dios PRRSI Plaza_de_toros_de_Vitoria_(Iradier_Arena) O-xileno Oncidium_bicameratum NERVA Pi_Coronae_Borealis Neufchatel_sur_Aisne Pinanga_costata Pleyades_(mitologia) Oimiakon Oscar_a_Mejor_Película_en_Lengua_extranjera Pavló_Skoropadski Niños_grandes_2 Playa_de_fabal Orden_del_Aguila_Azteca Pierre_Sébastien_Guersant National_City_(California) O.S.D. Oral-B Pablo_(santo) NBA_Live_09 Peter_Raven Pentatlon_moderno_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Pekín_2008 Número_primo_de_Wilson Oberland_bernés Parrella_fusca

html map