Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aloe_glabrata_var._concolor Distrito_de_pinneberg Día_del_músico Ecuandureo_(Michoacán) Dactylispa_tientaina Copa_(astronomía) Ecatepec,_Estado_de_México Dom_Pérignon Crisóstomo Deutscher_Hispanistenverband Costa_de_la_Princesa_Ragnhild Dinamarca_en_los_Juegos_Olimpicos_de_Barcelona_1992 Diario_La_Nacion_(Venezuela) Altiplano_de_Túquerres_e_Ipiales Eborico Dorstenia_cuspidata_var._cuspidata Cozumel_(desambiguación) Alpes_Glaroneses Data_link Cueman Dalarnas_län Dioxido_de_sodio Dance_eJay Copa_Mundial_Sub_20_de_la_FIFA Disolución_estandar Dicksoniaceas Dissostichus_mawsoni Courcelles-sur-Vesles Dolores_Sarmiento Ana_Cristina_(musica_estadounidense) Ana_Victoria_Garcia_Obregon Día_de_la_morcilla Echium_pallidum Alte_Botanische_Garten_der_Universität_Göttingen Duque_de_Luna Céfalo_y_Procris_(Guerre) Crawford_Brough_Macpherson Dov'è_l'Amore Coupe_des_Alpes Desamortización_de_Mendizábal Data_mart Deep_politics Crocidura_nanilla Cooperacion_Cliente_Servidor Diane_Cary Crack Alianza_Liberal_(1875) EarthBound_Zero Culen Democratic_Socialists_of_America Crocidura_jacksoni Dorotheanthus_gramineus Crespellano Diámetro_nominal All-Star_Game_de_la_NBA_2001

html map