Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Popoli_di_Tessaglia_._Io_non_chiedo_eterni_dei Nephrolepis_cordifolia Pobladura_de_Pelayo_Garcia_(Leon) Osornophryne_percrassa Polítrico Olivarada Palais_des_Machines Más_y_más_(canción_de_Draco_Rosa) PR_GP Musica_folklorica_de_Panamá Poesia_basica Paginas_Web_mas_visitadas_de_Internet Pierre_Rene_Deligne Opuntia_calcicol Pedro_Zaballa Poligon_de_Llevant Parque_Nacional_Matorral_de_Cuarenta_Millas Play_(álbum_de_Moby) Pastor_Ganadero_Australiano Narcissus_jacquemoudii Mérida_Futbol_Club Nuestra_Senora_de_Ljeviš Partido_Revolucionario_de_los_Trabajadores_Centroamericanos Parada_do_bouro New_Vineyard_(Maine) Núcleos_septales Palacio_del_Conde_de_Palma,_Iglesia_de_San_Jose Máquina_de_Turing Pepe_Apezarena_Armiño NGC_72 Pan_and_scan Pekah_i.Yah Noche_de_hogueras PGC_1037 New_prog Nicolás_Oliver_y_Fullana Pheucticus_ludovicianus Paul_Kennedy Norcoreano Néstor_Fabbri Pedrarias_Davila New_Year Persicaria_lapathifolia_subsp._mesomorpha Pandanus_tima Pandanus_tessellatus Paco_García Pacourinopsis_integrifolia Nemognatha_fuscicauda Orden_hospitalaria Neuschwanstein Norrbyskär Ossia Organización_territorial_de_Azerbaiyan Pinus_halepensis_var_pityusa Potengi

html map