Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Canowindra_(pez) Catálogo_Scott Cancer_del_recto Biton_adamanteus Bakong Basánez Bézac Balsámico Bulbul_pechipardo Canovelles_(Barcelona) CGE_Generación Capsella_compacta Cañón_Gravitatorio Catedral_de_la_Natividad_de_la_Santísima_Virgen_María_de_Juneau Binac Bakuten_Shoot:_Beyblade Castillo_de_birr Castillo_de_San_Pedro_de_Huelva Bessey_lès-Cîteaux Bela_bartók Caballeros_livonios CameraCafé Calle_Samuel_Izquierdo Campana_Nacional_de_Alfabetización_en_Cuba Ceferino_Palencia Cantón_de_Perpinan-5 Casa_Antoni_Barraquer Bernardo_"El_Pupo"_Brito Chapa_de_mota Bakh.f. Boina_(Madagascar) Canna_(desambiguacion) Cephalanthera_xiphophyllum_var_latifolia Badis_ben_hilal Año_399 Año_142 Bay_United CB_Estudiantes Banco_Nacional_de_Belgica Canaveral_de_pasiones Beachwood_(Ohio) Camaleno_(Cantabria) Botarga Barañain_/_Barañain Bully-les-Mines Capilla_roja Batalla_de_Hímera_(311_a._C.) Blaine_(Kentucky) Calatrava_(Ciudad_Real) Brittany_Curran Caill. Bap_sánchez_carrion_(cm_26) Bahía_Montego Base_biologica_de_la_orientación_sexual Capitanes_de_los_Dunedain_del_Norte

html map