Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Los_barrios_de_bureba Mediodía_francés Maracó Los_ojos_verdes Maxima_presion_dinamica Michigan_City_(Dakota_del_Norte) Proyecto_de_parque_nacional_de_guadarrama Raul_d'Avila_Pompeia Mateu_Morral Max_Kaminsky Granada_(ciudad_Nicaragua) Mediación_familiar Maramures_(desambiguacion) Marquesado_de_villablanca Medalla_por_la_Defensa_de_Stalingrado Mata_de_São_João PrvaLiga_de_Eslovenia_2008/09 Margrét_Lára_Vidarsdóttir Michel_del_Castillo Ramón_de_Algeciras Qì Louis_Crepin Michelangelo_Gregoretti Provincia_de_huanta Premier_de_Tokio Mattia Gran_Via_(Metro_de_Madrid) Golfan Primaria_democrata_de_Puerto_Rico_2008 Martín_Andrizzi Marie-Antoine_Carème Pulsear Rebelión_del_Cusco_de_1814 Pruebas_Crossroads Raúl_Gutiérrez_(poeta) Puntius_sachsii Problemas_ecologicos Lorenzo_Lotti Lucio_Calpurnio_Pison_Cesonino_(consul_112_a.C.) Macedo_do_Mato Microrregiao_do_Entorno_do_Distrito_Federal Léran Los_Gigantes Reclamo_de_seguros Mikel_Aranburu Miguel_Íscar_Juarez Puente_colgante_de_Bodie_Creek Provincias_Ilirias Marco_Atilio_Regulo_(consul_294_a_C_) Provincia_de_Latakia Llorenc_Ferrer_Martí Maldicion_de_la_novena_sinfonia Raffaele_Ciferri Gracias_a_Winn-Dixie Maria_Jesus_de_Ágreda

html map