Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Miguel_Serveto_y_Conesa Mario_vs_Donkey_Kong_2:_La_marcha_de_los_minis Los_Cazaventura:_el_camino_perdido_de_Los_Andes Mentiroso_mentiroso Granja_de_Torrehermosa_(Badajoz) Mantra_yapa Rahul_Seth Lycoperdina_bovistae Lorito_dobleojo Productos_agrícolas Miguel_Romero_Estefani Miguel_Angel_Cotto María_Cecilia_Botero Manfredi_(desambiguación) Rabaul Mesomería Microrregion_de_Ribeira_do_Pombal Looney_Tunes_(Game_Boy) Redonographa Los_Juries Quinton Millbury_(Ohio) Michelle_Ryan Livistona_mauritiana Prácticamente_magia Provincia_de_spania Mark_slade Maria_del_Carmen_Azlor_de_Aragón_e_Idiáquez Qurnat_as_Sawdā Línea_495_(Interurbanos_Madrid) Pycnonotus_xanthorrhous Queratomicosis Miguel_Rowe Raya_Electrica Provincia_de_Gran_Chaco Gran_Hermano_(programa_de_Televisión) Microphysa Gran_Pirámide_de_Gizeh Macedo_do_mato Grez_Neuville Préstamo_lingüistico M._Curtius Gran_Premio_de_Italia_de_1976 Mago_de_Oz_(cancion) QBoy Ramón_Gil_Roldan Luis_de_Arquer_Recio Puente_Veracruz Marcos_Alvarez Mediatización_y_secularización Ramón_Areces_Rodríguez Malcoraje_hembra Mediador_lingüístico R_C_D_Español Premio_Nacional_de_Danza

html map