Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Cerdañola_del_Vallés_(Barcelona) Cala_de_los_Judios Batalla_de_La_Victoria_(1902) Campo_de_Yang_Mills Bupleurum_divaricatum Cephaloleia_dorsalis Barrio_Guillermo_Rawson Bakh_f Benjamin_freedman Barthlottia Capparis_spinosa_subsp._rupestris Base_General_Bernardo_O'Higgins Centropus_bengalensis Calderonella Cañón_Gravitatorio Carlos_Pau_Español Calandria_chica CMC_International Año_237_adC Caché_(película) Captación_de_hormona_tiroidea Baiting_Hollow_(Nueva_York) Capilla_de_Cristo_(Idaho) Ben_10_Carrera_Contra_el_Tiempo Barceo_(Salamanca) Año_262_adC Bombycilaena Bádminton_de_Espana Betty_Kaplan Caballada_de_atienza Canaveral_de_Leon Belén_Rodríguez Bang-a-boomerang Castillo_Morioka Caza_estelar_ARC-170 Calle_52–Avenida_Lincoln_(linea_Flushing) Carolina_Sanín BAM_(canción) Campeonato_Sudamericano_de_Rugby_1998 Bactrocera_correcta Basílica_de_Santa_María_de_los_Ángeles_(Asís) Bohr Batalla_de_yashima Banwari_Trace Centro_Universitario_de_Merlo Bandera_arco_iris Catedral_de_Santa_Maria_de_Jaen Bédouès Camilo_navarro Catálogo_de_óperas_de_Haydn Bahía_de_Hudson Blanca_Rosa_Gómez Centro_oceanografico_(Santander) Carlos_Frödden_Lorenzen Caleta_Portales

html map