Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Friulo Universidad_Estatal_de_Pensilvania Rosa_'Perle_Noire' Turismo_en_la_Argentina Munnerstadt Musaraña_de_canarias Iglesia_de_San_Julián_de_los_Caballeros_de_Toro Río_Arrayanes Geogarypus_purcelli SIGNAL_(canción_de_KAT-TUN) Municipio_de_Farmington_(condado_de_Grant,_Dakota_del_Sur) Rumania_en_los_Juegos_Olímpicos_de_Innsbruck_1964 Municipio_de_Duncan_(condado_de_Houghton,_Michigan) GoPubMed Rey_zamuro Gjøa_Haven Restless_(single) Georgi_Demetradze Gamundí Revolucion_de_las_rosas_de_otono Roman_Rodríguez Fresnoy Gens_Accia Imia-Kardak Unión_Aduanera_del_África_Meridional GM_Aurigae Río_de_las_Vueltas German_Cardona Fujitsu_siemens Richard_Lupino Iglesia_Greco-Catolica_de_la_Eparquía_de_Krizevci Roseboro Fuerzas_Terrestres_del_Ejército_Popular_de_Liberacion Municipio_de_Woodland_(condado_de_Fulton,_Illinois) Roccosaurus UniPers Ingeniería_Sin_Fronteras_(España) Municipio_de_Richfield_(condado_de_Morton,_Kansas) Tâhir_I Union_Matemática_de_America_Latina_y_el_Caribe Municipio_de_Mayfield_(condado_de_Grand_Traverse,_Míchigan) Ricardo_Torres_Reina_«Bombita» Tunel_del_Canal_de_la_Mancha Glenr Inga_riedeliana Union_Economica_y_Monetaria Túrquico Municipio_de_Garden_(condado_de_Boone,_Iowa) Ruta_metabólica Municipio_de_Grassy_Creek_(condado_de_Ashe,_Carolina_del_Norte) Musanga_cecropioides Rio_Salat Trucha_arco_iris Funcion_vital Municipio_de_Sharon_Springs

html map