Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Crisis_económica_de_2008-2011 Alianza_de_las_Fuerzas_Democráticas_para_la_Liberación_del_Congo Diagoras_(médico) Amorcito_corazon Economía_de_Swazilandia Dave_Minor Darío_Sztainszraiber Dean_Drummond Distrito_de_Szamotuly Cooperación_Regional_del_Océano_Índico Corinth_(Nueva_York) Cuñibal_(estación) Distrito_electoral_de_North_Loup_City_(condado_de_Sherman,_Nebraska) David_López-Zubero De_Kuip Copa_América_de_Fútbol_2016 Desfase Americano_(canción_de_Lady_Gaga) Cronologia_de_Juana_de_Arco Demetrio_Ribes_Marco Distrito_de_Salitral_(Morropon) Donatismo Cugnoli Cotylelobium_asperum Cristian_Leonel_Díaz Distrito_Norte_(Jerez_de_la_Frontera) Deshecho_fecal Amaranthus_inamoenus Da_Hong_Denglong_Gaogāo_Guà Aleurotrachelus_rotundus ECMAScript Distrito_de_Punch Allium_humbertii Departamento_de_Humahuaca EADS_CASA_C-295 Alhaji_Sikiru_Ayinde Amadeo_Jacques Cútar_(Málaga) Departamento_de_Colón_(Honduras) Dune:_La_casa_Harkonnen Devi-bhagavata_purana Dog_Days_Are_Over Cristóbal_Manuel_de_Villena_y_Portocarrero Código_civil_de_España Cuatrilingües Dorcopsis_atrata Deuda_publica_estadounidense Edificio_Banco_Argentino_Uruguayo Alemania_madre_palida Economía_de_Sanlucar_de_Barrameda Dell_(Arkansas) Distrito_de_lobitos Dogs_(canción) East_Honolulu_(Hawai) Allium_douglasii_var._columbianum

html map