Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

La_Anunciación_(Fra_Angelico) Inteligencia_de_senales John_Ajvide_Lindqvist Jose_Narro Juan_de_Borgona Laguna_Consuelo Lernout_&_Hauspie Khouya John_Graham_(médico) Kaori_Shimizu Judith_Westphalen,_1922-1976 José_Miguel_de_la_Quadra_Salcedo_Arrieta-Mascarua Laudería José_Silverio_Nuñez La_rebelión_de_los_mutantes Joan_Josep_Tharrats La_hora_poderosa_de_Jimmy_y_Timmy_3_creadores_de_monstruos Johann_Anton_Güldenstadt Linea_130_(EMT_Madrid) Ley_Orgánica_1/2004_de_28_de_diciembre,_de_Medidas_de_Protección_Integral_contra_la_Violencia_de_Género La_segunda_noche Isidre_mones Lando Juan_José_Leon_Rubio La_mujer_Papa Kelly_Ridge Instituto_Caro_y_Cuervo Jose_Luis_Gómez_Garcia Jayme_Marques Jürgen_Habermas LEMG Legend_of_Crystania Kamen_Rider_Den'ou Ley_de_sospechosos Jardín_Botanico_de_la_Universidad_Georg_August_de_Gottingen Literatura_griega La_Chaulme Irara_(Bahia) Kerri_Walsh Liga_Deportiva_de_Chacabuco Kingsmeadow Inés_Nocetti Jose_Maria_Basualdo José_Maria_Plácido_Caamaño Juan_M._Banderas Irradiación_de_partículas Közep_Dunántul Jardin_Botanico_de_Pavia Jose_Estadella_Arno Kilmichael_(Misisipi) Isabel_Riquelme Investigación_(desambiguación) LFP_2_División Learning_to_live Juegos_de_las_islas

html map