Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Daniel_Barbita Alien_resurreccion Derechos_fundamentales_en_la_constitucion_española Cosmos_351 Almendra_malagueña Amberboa Dominique_Cerejo Copa_Rous_1988 Aleksandr_Podrabínek Distrito_de_los_lagos_de_Masuria Dindori Ametralladora_ligera_Degtyarev Cornelis_Houtman Deportivo_Marquense Cornelio_a_Lapide Dahi_(etnia) Dragon_Ball_Z:_Budokai_Tenkaichi_2 Dwarf_Fortress Convento_de_la_Santisima_Trinidad_y_Purisima_Concepcion_(Ecija) East_Lansing Eccarius An_Post-Sean_Kelly David_Civera_Gracia D_O_Rioja Diplothemium_littorale Convento_de_Jesús,_María_y_Jose_(Vélez-Málaga) D-isoascorbato Alley-oop Copa_Polla_Gol_1979 Diego_Fernando_Gómez Duttaphrynus Difutbol Disfunción_cerebral_minima Dawn_(periodico) Ecliptica_(album) Doctrina_de_la_contención Diccionario_Enciclopedico_Hispano_Americano_de_Literatura_Ciencias_y_Artes Diálogos_con_Julian_Assange Alfonso_J_Falero Didymochlamys Derechos_de_autoría Dispersion_intermodal Dobroczajeva Don_Manuel_Osorio_Manrique_de_Zuniga_nino Cuadros_de_Caravaggio All-Star_Squadron Cronica_de_Alfonso_XI Coronel_Luís_Irrazabal Eden_(condado_de_Fond_du_Lac,_Wisconsin) Darth_Sion Copa_Mundial_de_Futbol_Sub_16_de_1985 E_262 Diego_Alfredo_Lugano Diplopeltis Cymbeline

html map