Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Credito_rápido Danzig_III_How_the_Gods_Kill Día_de_la_Independencia_Afgana Democracia_Social David_Bahati Disney_Channel_Games_2007 Desamortización_de_bienes_eclesiásticos_en_México Denominación_de_Origen_Utiel_Requena Daniel_Osorno David_Horne Cultura_Huancavilca Depresión_vasca Critérium_del_Dauphiné_2012 Cristo_del_Zapato David_popper All_My_Friends Earl_W._Sutherland,_Jr. Cucumis_eumelo_subsp._chandaljac Alexander_von_nordmann Echinops_maximus Alfonso_Cortina David_Cuéllar_Taínta Amsinckia_lycopsoides Alàs_i_Cerc_(Lerida) Departamento_Rio_Segundo Alexis_Vuillermoz Alfredo_Akio_Tamashiro_Noborikawa Cyanocorax_yucatanicus Cryptocentrus_maudae Amélie_Gex Corni_di_bassetto Devá_(mitología_hindu) Diccionario_geográfico-estadístico-histórico_de_España_y_sus_posesiones_de_ultramar Ana_Fernandez_de_Córdoba_y_Enriquez_de_Ribera Corallorhiza_maculata_f._intermedia Copa_Italia_1935-36 Dušan_Petković Domingo_Mercante Distrito_de_Weimarer_Land Cylindropuntia_tunicata Cuenca_del_Kuznetsk Convento_de_San_Agustín_(Hernani) Alexis_Yanez Dilasia Daniele_Righi Dejà_Vu_(canción_de_Blue_System) Distrito_de_Huanza Cúmulo_globular_M56 E.P._Thompson Distrito_de_nebbi Cynoglossus_microlepis Economia_de_San_Cristobal_y_Nevis Cristobal_de_Losada_y_Puga Dendrophthoe_elegans Alonzo_de_Barcena

html map