Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Agrupación_Independiente_de_Grado-Asturias Combretácea Chinguis_Torekulovich_Aitmátov Chevroux_(Vaud) Comics_de_Marvel_sobre_Conan Chuquisaca Cis_roridus Albalate_del_Cinca Clásico_de_Bulgaria Vertiente_Continental_de_América_del_Norte West_Ham_United_FC Zheng_Jun Cofradía_de_la_Misericordia_(Murcia) Ximena_Restrepo_Gaviria Airbus_A330_300 Cintéotl Ajedrez_circular Ciclosporina Abundio_martir Agropyropsis_lolium Cheshire_(Ohio) A_Gasalla Wish_Bone WMF Adventure_Island_4 Colobus_guereza_kikuyuensis World_Trade_Center_Seul Villedieu_le-Chateau Yevgueni_Kasperski Al-Udri Club_Atlético_Carcarañá Comisión_Nacional_de_Energia_(Chile) Acrostephanus Acto_Institucional Against_the_Wind_(álbum) Zarzaparrilla_común Víctimas_del_comunismo_en_Chile Xuris Congreso_de_Liberación_Nacional_Ngwane Control_room_-_Live_EP Ziyad_Samir_Jarrah Vítali_Lazarevich_Ginzburg Zeptometro WWE_Smackdown_vs._Raw_2009 Acuerdo_de_San_Nicolás Condado_de_Wibaux_(Montana) Condado_de_Lacambra Vespadelus_vulturnus Cheilinus_roseus Zip-a-Dee-Doo-Dah Alción_colilargo_de_la_Biak Yotsuba& Citharidae Companía_Espanola_de_Petróleos Aeropuerto_Chaiten

html map