Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ternate_(Italia) Tolomeo_III Schlossberg_(Friburgo) Star_Wars_Jedi_Knight:_Mysteries_of_the_Sith Taburete_de_sumersión Saint_Jean_de_Vals Séptimo_Sentido Sphaeroseius Toyo-kumo-no-no-kami Sorribas_(Villadecanes) Sébastien_Reichenbach Siglo_V_d_C. Saint_Jacques-sur-Darnetal Segunda_Dinastía_de_Lagash Terremoto_de_San_Juan_de_1978_(replica) Sceloenopla_peruviana Trapt Segunda_Division_de_España_1951/52 Salvador_Ordónez St_Andrews Sapintus_subulatus Trapped_(pelicula) Sofia_(desambiguacion) Saint_Martin_d'Uriage Tauladella Tormenta_tropical_Agatha_(2010) Segunda_epistola_a_los_Tesalonicenses Sierra_de_Aracena Sao_José_de_Lamarosa Séptimo_Dios Tom_Salta Tovaca_comun Stenopodius_flavidus San_Salvador_de_Cornellana Soyuz_16 Scillium Saponaria_albahaca Santa_Felícula Temporada_2009_del_fútbol_femenino_chileno Santa_Fe_de_Bogota Ta_(desambiguacion) Sikorsky_S_92 Star_Trek_Into_Darkness Teatro_la_Fenice Síganme_los_buenos Serrania_de_Albarracín Topografia Syn._Fl._N._Amer._(ed._2) Succisa_procera Saint-Jean-des-Ollières Santiago_Camarasa Tercera_Republica_de_Hungría Saguinus Síndrome_Químico_Multiple The_Rembrandts

html map