Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Piacense

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ussuriysk Ilyushin_Il_2_Sturmovik Reseda_phyteuma Rágol_(Almeria) Un_dos,_tres... Türi Represa_de_Porto_Primavera Tudhalia_III Get_off_of_My_Cloud Río_Aysen Túnel_del_Cadi Gamogyne Rottenmeier Revista_El_Zulia_Ilustrado Tygh_Valley_(Oregón) Unión_Yibutiense_por_la_Democracia_y_la_Justicia Giulia_GT_Veloce Félix_Ovejero Riña_en_la_venta_nueva Iglesia_de_Nuestra_Señora_del_Collado_(Segura_de_la_Sierra) In_good_company Usora_(Zenica_Doboj) Gilbert_Imlay Fundacion_para_el_fomento_de_la_Donación_Altruista_de_Órganos_para_Trasplantes_Tejidos_Sangre_Plasma_y_Médula_Ósea_Educación_para_la_Salud_y_Cooperación_Internacional Iglesia_de_la_Asunción_de_Nuestra_Señora_(Albalate_del_Arzobispo) STS-119 Rio_Tjung Genocidio_de_Ruanda Municipio_de_Bradley_(condado_de_Van_Buren,_Arkansas) Union_Romani_Española Gil_de_Roca_Sales Romano_el_Melodioso Revolución_de_Emiliano_Zapata Ifigenia_en_Aulide_(desambiguación) Rio_tiltepec Utricularia_sect_Lecticula Río_Mokraya_Chuburka Rocio_Muñoz Glóbulos Geneva_(Indiana) Rio_Armancon Río_Bolshoi_Zelenchuk Richard_III_de_Inglaterra Remelana Reloj_de_arena Urales Usert Gloriosa_Enseña_del_Oriol Municipio_de_Union_(condado_de_Dallas,_Iowa) Garnerius_S._Victoris Unicontes Germinal_(revista_de_análisis) Ruta_Nacional_440_(Japon) Río_Murchison Rey_de_Aragon

html map