Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Potentilla_adriatica Nacionalizacion_del_petróleo_en_México Piedad_(Botticelli,_Milan) Museo_minero_de_Escucha Ophthalmolabus_cyaneus Parábolas_de_Cristo Patrick_Proisy Nazimova Oophaga_occultator Pacha_mama Parque_nacional_de_Alkhanai Per_Afan_Enriquez_de_Ribera Portezuelo_(Caceres) Paquicefalosáurido Operaciones_de_entrada/salida Myles_Weber Piedecuesta_Futsal_Cup Polo_Democratico_(Venezuela) P&O_Ferries Patea_Como_Baxter Oliver_Kirch Parque_Natural_de_las_Hoces_del_Rio_Riaza Oracion_del_Huerto_(Botticelli) One_Step_Closer_(cancion_de_S_Club_Juniors) Niedergesteln Pelodytidae Patrimonio_cultural_inmaterial_de_la_Humanidad Oday Poncarale Pon_De_Replay Petr_Jiracek Pomerania_Occidental Métrica_de_Alcubierre Parricidas Port-Salut Ortigosa_de_Pestaño_(Segovia) Numeros_musicales_Phineas_y_Ferb Pass_Christian Pangasius_sanitwongsei Partido_Comunista_Suizo Nerium_thyrsiflorum Neumaticos_en_la_Formula_1 Optimizacion_del_inventario Neobarroco Pedro_Hernandez Pentominium Ni_Cd Pandemia_de_gripe_A_(H1N1)_de_2009-2010_en_Surinam Pedro_C._Martínez Partido_Comunista_de_Galicia_Marxista_Revolucionario Niðhöggr Más_allá_del_jardin Normandie Parlamento_Suramericano Oreothlypis_superciliosa

html map