Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ensalada_de_pollo Estadio_Julian_Javier Etzel_Cardena Escuela_Militar_de_Ingeniería Ejercito_de_Liberación_Bavaro Enriqueta_Reyes_Gonzalez Encélado_(mitologia) Ensayo_(rugby) Fidel_Antonio_Roig Eduardo_Quero_Goldoni Euphorbia_cyparissias_var._esuloides Felipe_Núnez_Lara Felicity_Lott Elendur_de_arnor Expedicion_de_Santa_Anna_a_San_Luis_Potosi Escudo_de_Peñamellera_Alta Enrique_Peñaloza Eslalom El_libro_del_universo_(álbum) Edward_Witten Faro_Concordia Ende_(Indonesia) Estudios_de_traducción España_12_-_Malta_1 Estrecho_de_matochkin Erika_Miklósa Eduardo_San_Roman Ellendale_(Dakota_del_Norte) Enchiridion_Indulgentiarum Felipe_José_de_Tres_Palacios Estacion_de_Pyrenees Estados_cruzados Epidendrum_buenavistae El_General_Bart Francesco_Morandini Ermita_de_San_Sebastian_(Sanlucar_de_Barrameda) Ernesto_McCausland Els_Plans_de_Sio_(Lerida) Eviphis Elisabethville Embraer_135 Encyclopaedia_Britannica_Online Francisco_Sánchez_González Editorial_Récord Estacion_Lepa Evangelistica Escudo_de_Villayon Farriar El_Club_de_las_solteras Estación_de_Portela Federación_de_futbol_del_Estado_de_Río_de_Janeiro Fermín_Eduardo_Zeglirscosac Felipe_Fernandez_Argumedo Eristalis_gatesi Embalse_del_Tominé

html map