Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Republica_de_San_Pedro_del_Río_Grande Germigny_sous_Coulombs Impatiens_mathildae Geoeconomía Renato_Vega_Alvarado Río_Elba Reserva_de_la_biosfera_El_Vizcaíno Geografia_de_la_Comunidad_Valenciana Iglesia_de_San_Nicolas_(Tudela) Universidad_Latina_de_Panamá Treffort Riachuelo_de_Cuta Rickrollear Incidente_del_conejo_y_Jimmy_Carter Rubén_Maldonado Río_Usá Río_Mūsa Sabana_inundada_del_delta_del_nilo Usucapión Roque_Baños Rio_Carrion Iglesia_de_San_Martín_(Trujillo) Unión_Asia-Pacífica_de_Radiodifusión Fuerza_Aerea_Egipcia Rogers_City_(Míchigan) Robinhood Rouge Robert_Aske VII_Legislatura_de_España Murphy_(Santa_Fe) Romanus_Adolf_Hedwig Frízer G._P._de_las_Naciones Runas_Antiguas Renault_GP Galearia_fragifera Municipio_metropolitano_de_Doncaster Revoluciones_de_España Ricardo_Izurieta_Caffarena Genera_Nova_Madagascariensia Frente_Patriotico_para_el_Progreso US_Novese Glyceria_vahliana Garate Reservas_estratégicas_de_petroleo General_Salipada_K._Pendatun Gabinete_de_Orientación_y_Documentación,_S.A. Relaciones_entre_la_República_Popular_China_y_la_Union_Europea General_Jose_Eduvigis_Díaz_(Ñeembucú) Rossend_Arús_Arderiu Trepatronco_arapasu Iglesia_de_San_Miguel_(Olmedo) Geonoma_martiana Geoprumnon_tennesseense Ritmos_Latinos_(disco)

html map