Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Peninsula_Saint_Mathieu Nokia_7710 Olivier_Dahan Partido_Liberal-Conservador Nube_de_palabras Odilon_Redon Paseo_del_Doctor_Fernández_Iparraguirre Pinus_halepensis_var_abasica Natación_en_los_Juegos_del_Pacífico_de_2011 Pernes-les-Boulogne Pacto_de_vadoluengo NTV_(Kenia) Pont_des_Invalides Physis_(Buenos_Aires) Ocoyucan Netnografia Philip_Morrison My_Lives_(Billy_Joel_album) Polarizabilidad Phalaenopsis_gigantea_f._decolorata Ophrypetalum_odoratum Odessa_Cubbage Partido_Verde_Escocés Nuestra_Señora_de_la_Anunciación Ometepec_(municipio) Ocupacion_de_Iraq_2003_2007 Noyes Peninsula_del_Tiburon Papel_absorbente Oberonia_myriantha Noirmoutier_en-l'Ile Oberkommando_der_Luftwaffe Palacio_Gardoqui Papel_moneda_de_la_Generalitat_de_Cataluña Pleuragramma_antarcticum Pere_Ventayol_Suau Pipirijaina Parauchenoglanis_balayi Parque_natural_de_las_Hoces_del_Cabriel Pomacanthus_imperator Olofin Natividad_de_Maria Máquina_simple Oe_Kenzaburo Pluvianellus_socialis Ombrotrófico PBY-5 Pelúgano Ophthalmosaurus Oriñon_(Cantabria) Pampa_Ilusion_(telenovela) Pepa_Palau Pedúnculo_cerebral Niccolò_Paganini Poterium_dictyocarpum_var._glaucum

html map