Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Minivet Guéblange_les_Dieuze Arturo_Brizio_Carter Arundo_plebeia Asmus_Nikolai_Clausen Ministro_de_la_Produccion_del_Perú III_Cumbre_América_del_Sur-Países_Árabes Multiplicacion_egipcia Arte_olmeca Guillermo_Emanuel_Delgado Mordellistena_paradohumeralis Grumman_FF-1 Ancistrocladus Arakawa_(Tokio) Asociacion_Internacional_para_Instalaciones_Deportivas_y_Recreativas Heberto_Castillo Montes_Metalíferos HD_17138 Grutas_de_Cristal_de_Molinos Apuesta_por_un_amor Asamblea_Constituyente_de_Ecuador_de_1997_y_1998 Apolinario_Porto_Alegre Hortiga_muerta_de_hojas_estrechas Hidrogenotartrato_de_potasio Aster_tinctorius Monumento_de_Knockagh Arteria_cecal_posterior Monumento_a_la_Gloria_(Lviv) Grupo_de_estudios_peirceanos Hospedero Molina_de_los_Caballeros Mishima_Yukio II_Distrito_de_París Apeadero_Oro_Verde Antonio_Casado_Alonso Guillermo_Cañedo_White Ian_Duncan_Clement Mogliano_Véneto Gueórguiyevskoye_(Adiguesia) Guarea_carapoides Montejo_de_la_Vega_de_la_Serrezuela_(Segovia) Muhammad_Yusuf_Sheikh Guerra_Italiana_de_1521–1526 Hycleus_balteata April_Matson Astronomia_vedica Anos_470_a_C Anos_80 Avenida_príncipes_de_españa_(santa_cruz_de_tenerife) Antigua_estacion_de_ferrocarril_suburbano_de_Malaga Guijo_de_Granadilla Annalise_Hartman Guillermo_del_Toro_Gómez Hylodendron_gabunense Asi_en_el_Cielo_como_en_la_Tierra

html map