Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hermandad_de_Sacerdotes_Operarios_Diocesanos_del_Sagrado_Corazon_de_Jesús Historia_del_Budismo_en_Espana Harry_Potter_y_el_prisionero_de_Azkaban_(película) Hordeum_crinitum Huida_a_Egipto_(Tintoretto) Idioma_kimbundu Guájar_de_Faragüit_(Los_Guájares) Asterix_el_Galo_La_hoz_de_oro Montcabrier_(Lot) Moulin-Neuf_(Ariege) Mortadelo_y_Filemón_-_El_huerto_siniestro Herbalife_World_Football_Challenge Monchy-Humieres H3 Movimientos_religiosos_alternativos Historia_de_la_comarca_de_Alhama Motorola_MC68EC020 Autovía_Imabari-Komatsu Antonio_D._Olano IBM_PC_Convertible Autovia_A-92 Momy Mingus Aornos Monocotiledón Ano_1832 Høj Gypsy_(Virginia_Occidental) Haloxylon_ammodendron Hashem_Shabani Multiconjunto Hornedillo_(Cantabria) Idioma_Wayuu Hari_ścandra Arco_(música) Astrid_Josephine_Charlotte_Fabrizzia_Elisabeth_Paola_Marie Antonio_María_Pineda Artesa Andrei_Yaroslávich Andrés_Sanchez Arquelao Ibn_Hafaya_de_Alcira Armisticio_árabe-israeli_de_1949 Antonio_Munoz-Carinanos Anisotoma Arganza Autodeterminacion_informativa András_Tóth Ibira-pitá Honorio_Machado Avenida_Dr_Honorio_Pueyrredon Helioctamenus_occidentalis Henri_Louis_Le_Châtelier Arnieres_sur-Iton Asperula_palustris

html map