Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Saint_Etienne_la_Cigogne Scream_for_me_brazil Tanques_en_la_Primera_Guerra_Mundial Seez_Mesnil Sinfónico-coral Seth_Gabel Star_Valley_(Arizona) Savage_Circus Salih_Coskun Tanque_Imhoff Suelo_humífero Sakai_Hideyuki Safety_car Sanyaia_Belatthaputta Shippingport Saint_Aubin-du-Pavoil Tecoma_caraiba Sangunillo Saxifraga_corbariensis Tomas_Roncero Sitio_de_Túnez Salleles-d'Aude Stenotarsus_lemniscatus Stańczyk Scott_Banister Sofía_Rhys-Jones Saint_Geoire_en-Valdaine Takahara Sayaji_Rao_Gaekwad_III Torre_del_torco Sceloenopla_cognata Segunda_División_Orgánica Sao_Salvador_(Santarem) Tocada Souge-le-Ganelon Superfosfato Secretos_de_familia_(pelicula) Saint_Jean_de-Liversay The_Fountainhead_(película) Serguéi_Kovalenko Temporada_1950-51_de_los_Philadelphia_Warriors Sindrome_de_Boerhaave Silene_brachiata Teniente_de_Navío Suguru_Kinniku Teofilo_Álvarez_Borboa Terror_en_el_museo_de_cera Sergei_Ivanov_(ciclista) Tobias_Bolanos_Palma Trebol_hemorroidal Se_está_complicando Shaijismo Salix_pseudomyrsinites_var._cordata Tesorería_General_de_la_Republica_de_Chile Tlalnelhuayocan

html map