Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Kogia_breviceps Jazz_(serie_de_television) Light_gun Ivonne_Reyes Irish_Naturalists'_Journal Iran_Pro_League Lingüística_del_texto Krausismo Lidiya_Maiórova La_vaca_y_el_pollito K_8_Karakorum John_Nelson_(desambiguación) Lago_Chilka Lasson_(Calvados) Kartalo Jean_FranÇois_Fernel J_C_Guérin Leptispa_taguchii Johann_Adam_Otto_Buetschli Instituto_Tecnológico_Superior_de_San_Luis_Potosi_Capital LAV_2_(Belgica) Karl_Heinrich_Emil_Koch La_Concepcion_(Zulia) Involuntariedad J_Chem_Inf._Model. Joan_Vinyoli Lake_Lindsey Jalapa_(Jalapa) Literatura_detectivesca La_Historia_de_El_Señor_de_los_Anillos Juan_Ramón_Epitié_Dyowe_Roig Klaudia_Rhédey Leon_Compere José_Maria_Pando La_Trastienda_Club Lib Juan_Escoto_Erígena La_Chabanne Jõgeva Josep_Verde_Aldea José_Maria_Martínez_Muguerza Iori_Yoshizuki Kunzea_peduncularis_var_brachyandra Jaime_de_Huete Lemur_mano_gris Jardín_Botanico_Mildred_E._Mathias Jose_Parada_y_Barreto Linhas_Aéreas_de_Mocambique Inés_del_alma_mía Kluane_/_Wrangell-St._Elias_/_Bahía_de_los_Glaciares_/_Tatshenshini-Alsek Lissapterus_tetrops La_Maná_(cantón) Jaime_Garcia_Terrés Közép_Magyarország La_fortaleza_del_terror

html map