Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Huertapelayo Heuristica_(informatica) Guajolote Antonio_Menendez_de_la_Pena Asociación_de_Universidades_Confiadas_a_la_Companía_de_Jesus_en_America_Latina Arciprestazgo_de_Sanlucar_de_Barrameda Heike_Henkel Antonio_de_Castro Heart_Full_of_Soul Asnieres_sur_Nouère Hellboy_(película) Antifímico Mosquero_pechinegro Ministerio_del_Ambiente_y_Energía Hamani_Diori Miyares_(Pilona) Arrow_(serie_de_televisión) Monoteístico Andagallo Hector_Vazquez_Azpiri Ayer_fue_Kumbia_Kings_hoy_es_Kumbia_All_Starz Artajerjes_(opera_de_Metastasio_y_Bertoni) Arquimedes Audiología Antonio_Labán Asita Asa_(recipiente) Ardashir_III Arrembecourt Antonio_de_zulueta Antía_Cal Mordellistena_xanthonota Atle_Skardal Apocynum_nerium Annie_Fremaux-Crouzet Androstephanos Haustorio_(hongo) Arnuwanda_II Mortadelo_y_Filemón_-_La_caza_del_caco Homosexualidad_en_Espana Hotel_Plaza_(Buenos_Aires) Happy_Day Autosoma Hojarasquero_oscuro Morron Monanthium_uniflorum Hassar_wilderi Area_Metropolitana_de_Guadalajara Avenida_avellaneda Aplicacion_conforme Atr Aristida_tenuispica Hermione_cheiranthea IPad_(4.ª_generación) I-400

html map