Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ploceus_hypoxanthus Perenquén No_linealidad_optica Opuntia_alexanderi_var_bruchii Nervio_laríngeo Ninurta-apil-Ekur Nuevo_Wittgenstein Oleg_Kalugin Patriot_Games Philautus_fergusonianus Museo_Nacional_de_Arte_Decorativo Panax_quinuefolius_var._americanus Myrtus_stictophylla Pekin_2008 Noche_y_día_(programa_de_televisión) Personajes_y_sketches_de_La_hora_de_Jose_Mota Necrholocaust Poseído Patrick_Harvey Planta_postrada Piquituerto_común Nempont_Saint_Firmin Plaza_Pellegrini Phleeae Palacio_Municipal_(Buenos_Aires) Obispado_de_Calahorra_y_La_Calzada-Logroño Par_cinematico Pereyra_(Buenos_Aires) Paso_del_Rey_(camino) Plainville_(Kansas) Nirihuau Paris_Roubaix_de_1999 Partido_del_Progreso Organización_político-administrativa_de_Cuba Politica_de_Suecia Peter_Seeberg Parque_de_Montjuic Nomenclatura_quimica_de_los_compuestos_inorganicos Nazarín_(novela) Núcleo_posterior_del_rafé Mussaenda_sootepensis Nebulosa_Stingray Photina_laevis Münsingen_(Berna) Pilicarpa_(estación) Mustang Pielseca Polypodium_angustifolium Museos_Estatales_de_Berlín Pakubuwana_II_de_Mataram Pintura_de_animales Plagioscion_squamosissimus Partido_Socialista_Sanmarinense Permitividad_relativa Paz_de_basilea

html map