Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Quimiolitótrofa Procedimiento_de_cooperación Productos_J._Jimenez Radicula_armoracia Quaderns_de_l'Exili Los_mejores_años_de_nuestra_vida MNCARS Provincia_de_cankuzo MediEvil_Resurrection Maria_de_Navarra_reina_de_Aragón Miguel_Korybut_Wisniowiecki_de_Polonia Protocolización Malapterurus_oguensis Primera_Division_Argentina_2009_10 Mauricio_Jose_Troche Mancomunidad_Intermunicipal_del_Sureste_de_Gran_Canaria Gran_Premio_de_Argentina_de_Motociclismo Rai_1 Green_Cove_Springs Greguerias Lorenzo_de_brindis Microrregión_de_Porecatu Melchor_Leon_de_la_Barra Rauia Puente_El_Ferdan Real_Sociedad_Económica_Matritense Matriculas_automovilisticas_de_Alemania Magín_Pont_Mestres Matachí_(municipio) Puma_GT Mihaela_Ursuleasa Presidentes_del_Club_Universitario_de_Deportes Metopomancia Prirechni_(desambiguación) Microorganismo_eficiente Pseudananas_sagenarius_var._macrodontes Quercus_chainolepis Luna_de_miel_en_Rio Metal:_A_Headbanger's_Journey Probaenia_ruficeps Mi_forma_de_amar_(álbum) Mercado_del_Puente_(Zamora) Maytown_(Alabama) Línea_de_Contravalación_de_Gibraltar Manatí_(mamífero) Región_de_San_Martin Pwi_match_of_the_year Pow_R_Toc_H Manabendranath_Roy Rafael_Porlan_Merlo Prismognathus_subnitens Principio_de_ocultación Quintanilla_del_valle Manchester_Electronic_Computer Gran_Premio_de_Qatar_de_Motociclismo

html map