Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Energia_de_la_biomasa Fashionista Fiesta_Mayor_de_Solsona Francisco_Xandóval El_Rosedal_(Buenos_Aires) Fabordón Felicidad_(filosofia) Final_de_la_vida Francisco_Menéndez_(militar) Estacion_Lealtad Enfermedad_de_gaucher Estacion_de_Mercat_Nou Estrella_Plaskett Filosofia_aristotélica Escons_Insubmisos-Alternativa Femoracoelotes El_hombre_que_mató_a_Billy_el_Niño Elche_(Alicante) Ensalada_caprese Erupción_volcánica_de_El_Hierro_de_2011 Eustomias_perplexus Eulemur Exodus_Latinoamérica Filosofia_occidental Francisco_García_Escamez Fernando_de_Valor_y_Córdoba Fisiología_de_la_percepcion Felix_Huete_Piñeno El_clan_de_la_lucha Fernando_de_Austria,_Cardenal_Infante El_Corpus Erígone_(hija_de_Icario) Estatuto_Juridico_del_Derecho_de_Asociacion_Politica Follow_the_City_Lights_07 Ermita_de_Santa_Lucía Evaristo_Perez_de_Castro Eumiopteryx_magna El_muñeco_global Estación_de_Fornells_de_la_Selva Estúpido_cupido Estádio_Brinco_de_Ouro_da_Princesa Felipe_A_Bosch El_Caballero_de_la_Noche_Asciende Eleccion_presidencial_de_Chile_(2009_2010) Euterpe_negrina Espectroscopia_de_vida_media_de_aniquilacion_de_positrones Fracción_continua_de_Euler Federacao_Anarquista_Gaucha Eterno Emilio_Segrè El_increible_hombre_menguante Embalse_de_Alcorlo Fidalgo Felice_Ficherelli El_Primer_Dia_de_Verano

html map