Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Provincia_de_los_Arunáchal Messier_88 Mantidactylus_brunae Microxenops Locomotora_Diesel_Hidraulica Rebelión_de_junio Metatrachelas Reconstruccion_tomografica Metodo_de_las_diferencias_finitas Mburucuya_(departamento) Metro_porteno Mijail_Romm Premios_y_nominaciones_de_Paramore Martínez_de_la_Torre Los_Vagonetas Primitiva_de_sincronización_rendezvouz Manuel_Fernandez_Cruz Ramón_Sanchez-Pizjuán_Muñoz Rasabali Los_Tratamientos_Reales Pseudothelphusidae Metodologia_cientifica Prueba_de_penetracion_dinámica_superpesada Graignes-Mesnil-Angot Maria_Pia_de_Sajonia-Coburgo_Braganza Massawarat Mas_de_100_mentiras Marco_Gavio_Esquila_Galicano_(cónsul_150) Mexobisium_cubanum Ptychosperma_malaianum Pseudomonas_mallei Primera_Division_de_Fútbol_Sala Prionispa_mauliki Martin_Wuttke Premio_Príncipe_de_Viana Puerta_de_los_Trasgos Provincia_maritima_de_Málaga Malva_de_flor_menuda Luis_Fernández-Vega_Diego Primer_Triunvirato_(Argentina) Loziland Lorenzo_de_Bélgica Presidente_del_Bundestag Punxín_(Orense) Mercedes_Álvarez Puerto_Harberton Metadorcus_ebeninus L’amour_de_loin Los_apostoles Quique Premieres_Côtes_de_Bordeaux Rally_de_Valais_de_2011 Pucará_(cantón) Masonboro_(Carolina_del_Norte) Raymond_William_Firth

html map