Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Museo_del_Botijo_de_Argentona Oyster_Bay_(Nueva_York) Oscar_Andrés_Tunjo Polylepion_cruentum Palin Nucularia_perrini Platyla_maaseni Nicolás_de_Autrecourt Método_para_la_lipofucsina Penicilina_semisintética Muy_Antigua_Venerable_y_Dominicana_Cofradia_Penitencial_y_Sacramental_de_la_Santa_Vera-Cruz_de_Nuestra_Senora_Madre_de_la_Iglesia,_del_niño_Jesús_y_de_la_Resurreccion_de_Cristo_(Palencia) Nanoarchaeum Museo_de_Arte_Contemporáneo_(Universidad_de_Chile) Países_francófonos Organizacion_territorial_de_Pakistan Pintura_china Picus_melanoleucos Phrurolithinae Pareuchiloglanis_songdaensis Parque_nacional_De_Maasduinen Palacio_del_Conde_Duque_en_Olivares Philip_Zimmermann Pokémon:_Mundo_Misterioso_(serie_de_TV) O_Elvas_CAD Oficina_Representativa_Economica_y_Cultural_de_Taipei Porphir_Kiril_Nicolai_Stepanowitsch_Turczaninow Parches_transdermicos Piz_Palu Planta_de_energia_nuclear_Columbia Neruda_(animal) Oceano_da_cruz Playa_de_Torrenueva_(La_Linea_de_la_Concepcion) Parque_de_la_Batería Peloneustes_philarchus Piramides_troficas Neillia Por_menor Perlas_de_éter Octavo_Campeonato_de_100%_Lucha My_Sunday_Feeling Pajarito_Mesa_(Nuevo_México) Olfactofilia Neaga Palacio_de_Cecilienhof Muzo_(grupo_indigena) Palas_cántabras Operacion_ZUR-215 Pinor Oleoducto_Baku_Tbilisi-Ceyhan Pokemon:_Campeones_de_la_Liga_Johto P._L. Pimenta_terebinthina Peptidasa Orgeres_en_Beauce Neobrotica_duplicata

html map