Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Hemoproteina Associaçao_Desportiva_Sao_Caetano Helianthemum_lineare_var_scopulorum I_Got_You_Babe Muhlbach_sur-Munster Anguina High_School_Musical_3_La_Graduacion Historia_de_Polonia_(1385–1569) Haruka_Ayase Mirafuentes_(Navarra) Andres_Náves Mordella_leucopleura Guerreros_de_fuerza_ilimitada Ichthyurus_heidiae Aznalmara Montellano Guillermo_I_de_Wurtemberg Austromordella_tarsata Holiday_City_South_(Nueva_Jersey) Grimes_(Alabama) Hilario_Extremiana Appendicularia Hemichromini Australobolbus_bihamus Apagon_electrico_de_Brasil_y_Paraguay_de_2009 Heidarviga_saga Ancistrochilus Ataquines_(Valladolid) Asador_Rafael_Corrales Hančarouka Astérix_el_Galo_Astérix_la_rosa_y_la_espada Minoria_Vasco-Catalana Minam Mohicano Hidrastis Azarrulla Huracán_Sandy_(2012) Androsaemum_androsaemum Gustavo_Jiménez_Pons Anna_Lizaran Hollywood_Pictures Antennablennius_adenensis Anatemnus_seychellesensis Hucha_de_oro Moenkhausia_heikoi Himno_a_canarias Hiram_de_Tiro Monteponita Mundillo Antonio_Cano Montes_Ponticos Highway_1 Gyllenhaleus_feae Habenula Muerte_y_funeral_de_Lech_Kaczyński_y_Maria_Kaczyńska

html map