Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pyramid_Arena Greilickville_(Míchigan) Gosho_Motoharu Mejoradores_del_pan Gomez_González_(Cuéllar) Premier_League Puerto_Elizabeth Greatest_Lovesongs_Vol_666 Luisa_de_La_Vallière Meadowlands_Stadium Puruṣa_sukta Puerta_del_Mar_Fuentepiedra Quiliano Gran_Berta Loughborough_University Masters_de_Monte_Carlo_2007_Individual_masculino Maeviella Marina_Devyatova Mara_(Zaragoza) Recinto_amurallado_de_Muro_de_Roda Problema_de_Molyneux Mecánica_de_sólidos Pseudeustetha_philippina Maternidad_Sardá Marie-Theres_Nadig Gran_Premio_Ciudad_de_Misano_Adriático Metodo_logico_deductivo Los_Reyes_de_Juarez Real_Jardín_Botanico_de_Katmandu Melchionni Medio_de_transporte Luis_Roselló Microcycas Mente_Maestra_II_(Martinique_Jason) Gremio_de_pintores Midi_Pyrenees Madison_(Minnesota) Racing_Paris_SG Graciela_Tenenbaum Provincia_de_Occidente_(Boyacá) Protestas_anti_guerra_del_15_de_febrero_de_2003 Quinto_Fabio_Vibulano_(cónsul_485_a_C.) Microcaecilia_supernumeraria Mike_Corbett_(Power_Rangers) Raion_de_Tajtamukái Lokomotiv_Rostov_Kuban Masacre_de_Barrios_Altos McDonald's_All-America_Team Mayagüez_(Mayagüez,_Puerto_Rico) Pycreus_hyalinus Pérdida_de_propiedad Mago_Migue Primera_Division_de_Chile_1962 God_is_an_Astronaut Lone_Oak_(Georgia)

html map