Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Estación_Vallimanca F._Ibanez El_Tema_de_James_Bond Ekene_Ibekwe Fisiognomico Francofonos El_extrano_caso_del_Dr._Jekill_y_Mr._Hyde Estación_Cecilia_Grierson El_silencio_de_la_noche FC_Shakhtyor_Salihorsk Elecciones_federales_en_México_de_2006 Ficus_bellingeri Faro_de_sa_Mola Ejido_(Mérida-Venezuela) Elemento_simétrico El_DemoDuende El_gremio_de_los_magos Elisa_Fernández_de_la_Vega Elecciones_presidenciales_de_Perú_de_1980 Enrique_XXII_de_Reuss-Greiz En_anna-tum El_hijo_pródigo_(Britten) Edmundo_Larenas_Guzmán Francisco_Garcia-Escámez Estación_Guryong Elevator_(canción_de_Eminem) Eucerotoma_huallagensis España_F5_2008 Estación_de_Arriaga_(Vitoria) Empresas_EMEL Facultad_de_Arquitectura_(Universidad_Nacional_de_Colombia_sede_Medellin) Francolinus_pondicerianus Foro_romano_de_tarraco Fernandez_Bordas Ejercito_de_Tierra_de_Guatemala Fernando_Diaz_conde_de_Lantaron_y_Cerezo Fenton_(Míchigan) Elcomarhiza Enrique_Díaz_Araujo Fortaleza_de_San_Juan_Bautista Ficedula_hodgsonii Estacion_Maria_Ignacia_(Est._Vela) Feel_(cancion_de_Robbie_Williams) Están_calientes Estación_d'Arc_de_Triomf Francisco_García_Hernandez Evergreen_(Wisconsin) Euphorbia_alluaudii_subsp._alluaudii Elecciones_autonómicas_de_2006_en_Cataluña Festival_Internacional_de_Tango_de_Tarragona Foia_(desambiguación) Esferas_chinas Fraas Fondo_de_Solidaridad_e_Inversión_Social Esclerotiniosis

html map