Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

San_Jose_Poniente Sutjeska_Niksić Super_Heroine_Violence_Science_Team_Bird_Soldier_White Sex_Rules Stelmet_Zielona_Góra Santuario_de_la_Madonna_di_Tindari Santibáñez_el_Alto Satisfactor Saint-Agnant-de-Versillat Sivry_la-Perche Se_quiere,_Se_mata Trainera_donostiarra Trapa_potaninii Tercera_División_de_España_-_Grupo_XIII Santa_Ana_(pueblo_amerindio) Sempervivum_calyciforme Silvana Swimming_With_Dolphins Sorbus_amurensis Sistema_gestor_de_bases_de_datos Santa_Maria_de_Belem Tore_Teiande Síntesis Tamás_Buday Tirapeoh Tabuyaya Siemprenjuta Sello_numerador Semur_en_Brionnais Sandra_Morey Thomas_Erak Sinfonía_No_5_(Dvořák) Teoría_de_la_restauracion Sociedad_Caupolican Teoria_del_color Serguey_Taneyev Síndrome_miccional Torneo_Metropolitano_1981_(Argentina) SphereWars T_E_D_Klein Signs_(canción_de_Snoop_Dogg) Teofilo_V_Méndez_Ramos São_José_dos_Campos Sideritis_scordioides Spurs_Engine Tetracordo Takeda_Sokaku Tongres Sinfonía_nº_2_(Ives) Sants Short_Skyvan Substancia San_Giacomo_Filippo Saint-Genes-la-Tourette Seleccion_de_fútbol_de_Sudán

html map