Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Liga_LEB_2004/05 Javier_Expósito La_Toba Jazzstep Lago_Päijänne Johann_Sebastian_Bach Juan_Antonio_Señor_Gómez Liga_de_futbol_de_Uzbekistan Killington José_Angel_Cordova_Villalobos Las_tentaciones_de_san_Antonio_(Grunewald) Joaquín_Fernandez_Garaboa Jefferson_Lerma Latirina Let_it_Be_(canción) Jose_Alcina_Franch Kristina_Schroder La_Bazoge_(Sarthe) Jose_Maria_Hinojosa Jose_Antonio_de_Oreamuno_y_Vázquez-Melendez Ircio Lechelle_(Sena_y_Marne) Leoncio_de_Trípoli Jose_María_Balmaceda_Fernández Kitzmiller_contra_el_Distrito_Escolar_de_Dover Ley_&_Order_Unidad_de_Victimas_Especiales Juegos_Macabeos Lentes_progresivas Juambeltzia Isla_del_Juego_2 Jardin_Botanico_Dunas_del_Odiel Jose_de_Anchieta Johannes_Frohlinger Lenguas_gur Kalfükura Institutos_de_investigacion_del_Estado_de_Chile Iñigo_(historietista) Linea_9_del_Metro_de_París Limpia La_Rosaleda Jose_Jimenez_Lozano Lactarius_indigo Liguilla_Pre_Libertadores_de_América Józef_Lobodowski Kassia Le_Grand-Village-Plage Lavatorio Jardin_Botanico_del_Quindío Juanma_Falcon Jaime_Grondona Juan_de_Santo_Matia Juventudes_Socialistas_de_Aragon Lira_N'_Roll Jose_Maria_Rodríguez_Mendez Leisure_World

html map