Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Aphanes Apiastrum_angustifolium_var._tenellum Avenida_cristobal_colon_(talcahuano) Hordeum_secalinum_var._chilense Auber_93 Montecristi_(República_Dominicana) Arzobispo_emerito Antón_de_Montoro Anonychomyrma Arroyo_Abroñigal Aquila_(1942) Area_metropolitana_de_Buenos_Aires Hepoköngas Idioma_Romanico Artajes_IV Hestiasula_nitida I586 Assembly_language Hialeah_(Florida) Géminos Aqueduct–Avenida_North_Conduit_(línea_Rockaway) Harún_al_Rashid ITunes_Live_From_Soho Hemangioma_capilar Ideolingüista Motorola_Xoom HMS_Orion Monte_Barren Heinrich-Maximilian_Imhof Area_de_Granada Mohamed_Sadeq_al-Sadr Asparagopsis_brownei Havil. Asedio_anglo-holandes_de_Gibraltar Muhammad_ibn_Mūsa_al_Khwārizmī Momento_estático Arethusa_glutinosa Arthurdendyus_triangulatus Andre_Frederic_Cournand H.Johnson Hordeum_hexastichum Mozilla_(desambiguación) Ascanio_Maria_Sforza_Visconti Annuario_Reale_Ist._Bot._Roma I_Am.....Tour Hubbard_(Wisconsin) Asco_(Alta_Córcega) Atilano_Corral Guadalupe_Salcedo Moleculas Avèze_(Puy_de_Dôme) Archidendropsis Græsholm Henry_de_Vilmorin Atxuri

html map