Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Municipio_de_Bridgeport Ringerike George_tobias Municipio_Jose_Antonio_Paez Municipio_de_Helgeland_(condado_de_Polk,_Minnesota) Rio_San_Juan_(Republica_Dominicana) Friedrich_Martin_Josef_Welwitsch SWI_Prolog U-4_(1935) Gesellschaft_der_Musikfreunde Glaine-Montaigut Función_psi_de_Dedekind Una_Noche_en_Rio Ris_(Puy_de-Dome) UNIVAC_II Río_Wabash Il_Pesarese Iglesia_de_San_Lorenzo_de_Cortina Generación_Adidas Gobernantes_de_Estados_Unidos Tricholoma_ustale Giuseppe_Sellitto Unitat_d'Aran Republique_Togolaise Ritos_funerarios Iglesia_de_San_Andrés_Apóstol_(Pachama) Uprising_Records Revuelta_campesina_en_Flandes_1323_1328 Uocra Rhamnus_tinctoria Ri_(hiragana) Rodrigo_Lara_Restrepo Romulea_multiflora Iglesia_de_San_Bartolome_(Montuiri) Río_Olenyok Remorino Municipio_de_Exeter_(condado_de_Barry,_Misuri) Use_Your_Illusion_I_(vídeo) Relación_de_Einstein_(teoría_Cinética) Richland_(Wisconsin) Reino_de_Dinamarca_y_Noruega Glosario_del_Islam General_Riquelme Unesco Municipio_de_Beverly_(Arkansas) Municipio_de_Water_Valley_(Arkansas) USS_Olympia_(C-6) Galeodes_simplex Gazi_i_de_iraq Municipio_de_West_Doniphan_(condado_de_Ripley,_Misuri) Rogatica Municipio_Maturin Galeodes_inermis Gandharava Municipio_de_Heth_(condado_de_Harrison,_Indiana)

html map