Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Claudio_Bravo_(futbolista) Accidente_del_vuelo_574_de_Adam_Air Valencia_(ciudad,_Espana) Achille_Fould Adolfo_Muíños_Sánchez Adeje_(capital_municipal) Chucky_(serie) Aeropuerto_de_Bălti-Leadoveni Coligny Ypejhu_(Paraguay) Wrack_My_Brain Abierto_de_Serbia Charles_Lyell_(botánico) Voto_en_el_exterior_en_Uruguay Constitución_Politica_de_la_Republica_de_Chile_de_1925 Whodunnit V_V._S. Codaste Vibora_de_cascabel Clasificacion_Unesco_de_4_digitos Companía_fotográfica_Napoleón Aizen_Sousuke Acervulina Con_permiso..._¡Viva_Andalucía_libre! You're_Crazy Charles_Blount,_VIII_baron_de_Mountjoy Combesia_campestris Comics_de_aventuras Acuerdo_de_la_Concordia Controversia_de_delimitacion_maritima_entre_Chile_y_el_Perú Aegyptus_(provincia_romana) Windows_Cloud Acceso_al_Puerto_de_Castellón Aeropuerto_Internacional_Scarlett_Martinez Cichla_orinocensis Condado_de_la_República_Popular_China Valdemar_IV Aborigenes_pampas Acrocomia_karukerana Colombiana_(film) Cistus_nudifolius Ciriaco_y_paula X2 A_Veiga_(Orense) Conan_Edogawa Within_a_Mile_of_Home Alcance_visual_en_la_pista Conca_de_Dalt Victor_Rodríguez Chrysomela_menthastri Chionanthus_virginicus Consolida_regalis_var._mollis Xose_Manuel_Vélez Virgen_del_Espino Como_locos...a_por_el_oro

html map