Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Meddici

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Iglesia_Parroquial_de_la_Inmaculada_Concepción_o_Purisima_Concepción Genesis_(album_de_Job_for_a_Cowboy) Reunion_(serie_de_televisión) Urén Trigo_timofevi Universidad_Politecnica_Estatal_de_California,_Pomona Iglesia_bosnia Iglesia_de_Sant_Andreu_de_Salardu Iglesia_de_San_Vicente_(Ávila) Municipio_de_Linden_(condado_de_Christian,_Misuri) Gesualdo_(Italia) US_Bombs Iglesia_de_San_Isidoro_(desambiguacion) Gauti Geografía_de_Guinea-Bisáu Gace Release_the_stars Romántico_(álbum) Rolls-Royce_Twenty Municipio_de_Edgewater_Park_(Nueva_Jersey) Fuerte_Jesus_de_Huenuraquí Iglesia_de_San_Andrés_de_Biscarri Genaro_Pérez_de_Villaamil Municipio_de_Tyronza_(condado_de_Crittenden,_Arkansas) Ricardo_Montaner_(album) Municipio_de_Washington Ruta_78 Roberto_Guerrero_Ayala Inmigracion_polaca_en_Brasil Tulumba Rondo_en_mi_bemol_mayor_op_16 Fudō_Myō_ō Municipio_de_Maple_Grove_(condado_de_Saginaw,_Míchigan) Tumba_de_Tausert_y_Sethnajt Municipio_de_Maple_River_(condado_de_Emmet,_Míchigan) Revista_Billiken Gifu_(Gifu) Galapagia_solitaria Informe_Nora-Minc Ude_garami Union_de_Comunidades_Islámicas_de_España Unió_Democràtica_del_Pais_Valencià Gibón_de_Hainan Representación_de_Jesús Ruta_15 Rorschach_(desambiguación) Garizín Ryukishi07 Uña_gato Imatinib Indymedia Municipio_de_Pleasant_Hill_(Minnesota) François_Pascal_Simon_Gerard Ultraman_Cosmos Ikata

html map