Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Elecciones_griegas_al_Parlamento_Europeo_en_1989 Emmanuel_(album_de_Emmanuel) Explosión_minera_de_2009_en_Wujek_Ślask Esparraguera_borde Estación_Pampa_Alta Enteritis Euchomenella_matilei Electroacústica Els_Segadors F._C._72_Erpeldange Espóradas_(unidad_periférica) F-16_Falcon Estructuras_artificiales_visibles_desde_la_órbita_terrestre Estacion_de_Quai_de_la_Rapée Eurocopa_de_Futbol_de_1968 Estilo_imperiódico Fermin_Tanguis Estadio_Alejandro_Serrano_Aguilar El_perfume_de_mathilde Edmund_FitzAlan_Howard,_1er_Visconte_FitzAlan_de_Derwent Factor_XII Eutitanosauria Fagiano_Okayama Facultad_de_Ingeniería_Eléctrica_y_Electronica_(UNI_Peru) Escobaria_sneedii_orcuttii El_Potrero Eduardo_Sarlós Fernando_Key_Muñoz Ermita_de_San_José_del_Monte_(Cerrazo) Francisco_Frutos_Valiente El_Universal_(Mexico) Estadio_Andrés_Quintana_Roo Elite_(videojuego) Federacion_Internacional_de_Esquí Francis_Jesus_Perez FMI/OS El_Camaleon Estados_federados_de_Austria Flautista_de_Keros Enencourt-Leage Emile_Gallé Epítope Foz_de_Arbayún Fernando_Peralta_(ajedrecista) Fermin_Zanón_Cervera Estilo_orientalizante Escape_Velocity_Nova Etnia_tártara El_abayarde Estación_de_Houilles_-_Carrières-sur-Seine Eublemmini Fernando_Barrios_Ipenza El_tambor_de_hojalata_(pelicula Epidendrum_cinnabarinum Estación_de_Metro_de_Méndez_Álvaro

html map