Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Orden_contemplativa Pasta Numeros_impares Parral_(estacion) Octotemnus_aculeatus Nutshell_Studies_of_Unexplained_Death Ortigueira_(Santa_Marta) PostScript_encapsulado Parque_Nacional_Davenport_Murchison Phyllostachys_aurea Otto_von_Bismarck_Schonhausen Planta_de_energia_nuclear_Salem Planeta_de_exilio Natalia_Románova Octhispa_maculicollis Paphiopedilum_hirsutissimum Parc_Cientific_i_Tecnologic_Agroalimentari_de_Lleida Noemí_Ferrari_de_Nagy Plouegat-Guérand Planicie_(revolución_francesa) Pierre_Bourdieu Otus_atricapillus Pierrefontaine-les-Varans Paneles_solares Museo_de_las_fortificaciones_de_Hlucin Pedro_Flainez Odontolabis_lacordairei Neuville-lès-This Porterella_eximia Organización_Latinoamericana_de_Solidaridad Parador_de_Gibralfaro Optical_Storage_Technology_Association NB2 Pie_cubico_por_minuto Positivísimo Operador_diferencial_lineal Narses_(general_bizantino) Orquesta_Bailatino Operacion_Ofra Pavonia_laxifolia Not_as_We Photinia_serrulata_f._ardisiifolia Paris_(planta) Nectar_(mitologia) Pleasant_Valley_(Wisconsin) Planet_rock_(canción) Pattern_painting Paco_Vázquez_(baloncestista) Nasoona Parque_Tecnologico_de_Valencia Oracion_de_san_Francisco Poder_Judicial_de_la_Nación_(Argentina) Método_de_los_Minimos_Cuadrados Nomme_Kalju_F.C. P_Diddy

html map