Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pachybrachis_fraudator Otira Nutka Nuevo_Continente Norna_borealis Ola_ray Noyant-de-Touraine Parques_y_jardines_de_Granada Palermo_(California) Paco_Umbral Músculo_ancóneo Nadja_del_Mañana Podalyria_aurea Museo_de_Bellas_Artes_de_Chile Museo_del_ferrocarril_de_madrid París-Roubaix_1958 Pachybrachis_marki Orly Naruto_(Tokushima,_Japón) Phaethornis_yaruqui Polígono_de_Totski Paludamentum Pedro_López_de_Gámiz Periptera_megapotamica Pilpilén Narino_(desambiguacion) Pihuchén Nadezhda_Imjanitskaya Orbita_baja Playa_de_San_Julian_(Malaga) Pachybrachis_vermicularis Pirofórico Omega2_Aquilae Peregrinaciones Nemanja_Duric Paraparesia_espastica_tropical Namco_Classic_Collection_Volume_1 Opuntia_aulacothele Nikola_Peković Parque_nacional_Isla_Isabel Piratas_del_Caribe_El_Cofre_del_Hombre_Muerto Nov._Stirp._Pug. Pausanias_(geógrafo) Philampelini Nu-Mixx_Klazzics_Vol._2 Pedro-Rodríguez_(Ávila) Ovidio_González Penichrolucanus_leveri Navegacion_aérea_a_estima Papa_León_IX Panathinaikos_(futbol) Naguilian Nahal_Hever Novosti_Sistematiki_Vysshikh_Rastenii_(New_Delhi) Pilosela_menor

html map