Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pseudodiphryllum Provincia_de_salamanca Graciela_Galan Mamón Luis_M_Sánchez_Cerro Marc_Gené Masters_de_Madrid MINI_Challenge_España Mandamientos_de_la_Iglesia_Catolica Psicología_médica Michael_Korvac Maria_Pilar_Fernández_Alvarez Radio_Atardecer Raion_de_Dobropilia Premio_de_Poesia_Aguascalientes Matías_Prats_Chacón Martes_13 Querion London Rayos_γ Manipulación Gran_Turismo_5:Prologue Marshall_(Michigan) Puerto_de_matrícula Problemas_de_landau Matilde_de_Helfta Marcelo_Bravo Media_granaína Martin_Fierro_de_Platino Manuel_Ferreiro_Badía Raúl_Garcia Maestro_de_Alcira Marquesado_de_la_mina Reed Quiralidad_(física) Microrregiao_de_Sao_José_dos_Campos Primera_División_de_Islas_Cook Preztige_EP_2009 Lunguye Regiones_estadisticas_de_Eslovenia Meadow_View_Addition Louis_Séveke Protocolo_IP Protonemacheilus_longipectoralis Maria_Nikiforova María_Josefa_de_Habsburgo-Lorena_(1751-1767) Malditismo Pyramid_(programa_de_television) Prefectura_de_Agadir_Ida-Outanane Primarias_del_Partido_Republicano_de_2012_en_Carolina_del_Sur Luis_Blasco Real_Valle_de_Laminoria Prostomis_atkinsoni Microbiotheria Luis_Armando_I_de_Borbon_Conti

html map