Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

San_José_(Misiones) Schley_(Carolina_del_Norte) Ted_Healy Transfiguración_del_Señor Sattvico Saponaria_paniculata Torneo_de_Consuelo_del_Campeonato_de_Apertura_de_Chile_1933 Satiron This_Time_(cancion_de_Starsailor) Shinobi_(Game_Gear) Sansevieria_fulvocincta San_Marcos_(desambiguación) Tony_Danza Tony_Hawk's_Pro_Skater_4 Salvia_paui TVO_(programa_de_television) Tempura_soba Teoria_de_los_grupos_de_filiación San_Andres_(Peten) Sebastián_de_Caro Test_de_Lüscher Tenebroides_corticalis Señorío_de_Armuña Secretaría_de_Estado_de_Defensa Teoria_de_conjuntos_axiomatica Stephen_R_Donaldson Sedna_(mitologia) San_Gregorio_de_Nisa Sara_Sport The_original_bootlegs Sólo_se_vive_dos_veces_(pelicula) Sept-Forges Sainte_Marie-du-Mont_(Mancha) Siagonyx Sello_de_Maryland Seleccion_de_basquetbol_de_la_Unión_Sovietica Steve_Russell Se_llamaba_Jason,_30_anos_de_viernes_13 Sociedad_Estadounidense_de_Ingenieros_Civiles Sinfonía_n._8_(Shostakóvich) Sullivan_(Nueva_York) Surmontado Star_Wars:_The_Clone_Wars_Lightsaber_Duels Spongebob_Squarepants Stargate_Universe São_Cristóvão_(Montemor_o_Novo) Saqueo_de_Constantinopla Semibrevis Simpsonichthys_radiosus Selvas_en_galería Stade_Borne_de_l'Espoir Sarrasin_(trovador) Saint_Felix_de_Foncaude Tina_incognito Sistema_renina-angiotensina-aldosterona

html map