Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pasta

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Uad-_De-Dahab Iniciados_Jedi Futa_Ruín Rosella_Hightower Iglesia_Episcopal_de_San_Matías_(National_City) S_2006_S_6 Tsetserleg Inciativa_del_Poble_Valencià Richie_Rich Rensselaer_Falls Municipio_de_Couch_(condado_de_Oregon,_Misuri) Trudy_Sredni-Aziatskogo_Gosudarstvennogo_Universiteta_imeni_V._I._Lenina Universidad_de_Rabat Rocky_Johnson Tridentopsis_tocantinsi Treo_(vela) Unión_Deportiva_Almeria_"B" Frénois_(Côte-d'Or) Río_Singapur Una_de_gavilan Río_Lajas_(Dorado,_Puerto_Rico) Iglesia_de_Santa_María_(Manresa) Iglesia_y_Cementerio_de_Nuestra_Señora_de_la_Luz Ilo_Browne_Wallace Fundación_Caballero_Bonald Get_Rich_or_Die_Tryin'_(película) Tríshiras Garcirrey_(Salamanca) Genista_salesii Rio_Foix Geronimo’s_Cadillac Musarana_tricolor Musculo_elevador_del_parpado Rhode_Island_School_of_Design Municipio_Cacique_Manaure_(Falcón_Venezuela) Gayo_Junio_Serio_Augurino Rhabdopterus_montalbanus Republica_de_Gambia USH Roi_Patursson Reunion_(serie_de_TV) Riervescemont Friol Fresh_Evidence Typhochrestoides Gnome-screenshot Givat_Ze'ev Gloriosa_rothschildiana Richard_Mac_Neish Germán_Carlosama SMS_Kurfürst_Friedrich_Wilhelm Retrato_del_cardenal_Fernando_Nino_de_Guevara USS_Noble_(APA-218) Iglesia_de_Santa_Maria_de_la_Asuncion_de_Castro-Urdiales Municipio_Roscio_(Guárico)

html map