Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Pleomele_australasica Pont-d'Ain Orden_de_Santa_Maria_de_la_Merced Nicky_Byrne Polonezköy Oreopanax_formosanus Oak_Bluffs Plaza_de_toros_de_La_Linea_de_la_Concepcion Pennantia_cunninghamii Nemíctido Nova-2 Ney_Castillo Neuville_les_Vaucouleurs Pakaraimoideae Opisthocomidae Noel_San_Vicente Parque_nacional_de_la_Caldera_de_Taburiente Paso_del_Acay Möðruvallabók Polyspilota_griffinii Perseguidor_de_submarinos Plaza_de_toros_de_Arles Plaza_de_la_alfalfa Pablo_Pinillos_Caro Planeadores_de_la_muerte Pieles_Rojas_de_Mazatlán Patriarca_Joaquín_IV Perca_sol Nutrición_de_nitrógeno_en_plantas Petra_Overzier Nombramientos_en_homenaje_al_rey_Juan_Carlos_I Nikola_Altomanović Perimetría Parque_nacional_Arroyo_Ferntree Onza Pedrotti Museo_Infantil_de_Houston Parvulus Partido_de_Cañuelas Pennisetum_crus-galli Pescador_de_Hombres Piñeira,_Baralla Playa_de_San_Antonio_(Cullera) Poblamiento_de_América_(Ruta_Pacífico) Orca,_la_ballena_asesina Número_ordinal_(lingüística) Nervus_musculi_obturatorii_interni Postgrado Pocrí Nishitōkyō,_Tokyo Polonio Pedro_Fajardo_y_Fernández_de_Cordoba Navalperal_de_tormes Pithecellobium_oriundum Nikolai_Vasíliev

html map