Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Bolognese

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Jan_Kleinpenning Instituto_de_Arte_Chouinard Kamptozoos Lenguas_kx'a Jeremy_(canción_de_Pearl_Jam) Linea_8_del_Metro_de_Madrid Isla_de_Waigeo J-2X Ley_3871999_de_5_de_noviembre_de_Ordenacion_de_la_Edificacion Lethes Laguna_el_Sonso LMB_1993 Lincoln_(Lincolnshire) Jardín_Botanico_de_Jerusalén Johann_Joseph_Rainer_Rudolph Lago_de_Maracaibo Leryn_Franco Le_Plessis-Trévise José_Maria_Pemán_y_Pemartín Jorge_Velasco Juanistas Insurgencia_de_Al-Qaeda_en_Yemen Iván_Marcone Kodoku Juan_Rodríguez_de_Figueroa Le_Moutherot La_Union_(El_Salvador) Lee_(Nevada) Just_Dance_2_Extra_Songs Jose_Maria_Orúe James_Te-Huna La_Cruz_(cantón) Jose_Nucete_Sardi La_Promesa_(Serie_de_Televisión) Justus_Freiherr_von_Liebig Karimun_Pequeña LEXNET Kissy_Kapri La_Chapelle-Bâton_(Vienne) Kaiserliche_Werft_Wilhelmshaven Judge,_Jury,_Executioner Jovan.-Dunj. Jardín_Botanico_de_San_Fernando Joëlle_Milquet Kingsoft_Office Juan_Carlos_Izpisua_Belmonte Jardín_Botánico_de_la_Universidad_de_Granada Juan_Valera_Espin Joaquín_Meade_Sáinz_Trápaga Ken-shin-kan Lago_Lolog La_llave_de_la_puerta_secreta Kiko_Bautista Lenín_Moreno Jose_Lazaro_de_la_Garza_y_Ballesteros

html map