Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Bartolome_Gabarró_y_Borrás Catherine_Ndereba Centro_de_Fisica_Aplicada_y_Tecnología_Avanzada Blue_Monday_(canción_de_New_Order) Canal_8_(Nicaragua) Cantón_de_Champs-sur-Marne Bolerista Batalla_de_arroyo_grande_(uruguay) Beverly_Hills_Chihuaua Bejuco_de_Nandayure_Costa_Rica_(distrito) Bernières Cereza_montesa Beire Bidoeira_de_cima Cerveza_Salva-Vida Batalla_de_Maipu Biologia_de_la_evolucion Bob_Hansen Censores Casa_Banting Centre_national_de_la_Recherche_Scientifique Cementerio_Novodévichi Celibato_eclesiástico Calculo_de_Construcciones Cardiff_Bay_Opera_House Beñat_Intxausti Calle_Union_(linea_de_la_4ª_Avenida) Bhauma Bill_Bradley Años_710_a_C Boschia Broken/Puerto_Escondido_(desambiguación) Cd._Sahagún Blade_(pelicula) Carrera_universitaria Calendula_incana Bachiller_en_Humanidades Batalla_de_Iwo_Jima Cargador_de_caja Birthday_eve Boris_Pavlovich_Belousov Años_450 Betcave-Aguin Camote_del_cerro Biophida_verhulsti Benito_perez_galdós Carlos_Álvarez_Cruz Campeonato_Mundial_de_Peso_Súper_Ligero_del_CMLL Camara_de_Gesell Cantón_de_Cazères Broadmoor_(California) CYXK Campeador_(lexicografía) Boberella_halimifolia Banmédica

html map